Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Łaniewska: "Myślących inaczej wyrzucano na margines"

29.01.2016

Znana aktorka o potrzebie zmian w polskich mediach.

Jak Pani, jako człowiek kultury,  ocenia zmiany w Telewizji Polskiej?

Na razie nie będę nic oceniać. Nie bardzo jeszcze widzę te zmiany. Póki co zniknął zegar Pałacu Kultury z "Wiadomości". Kiedy jako telewidz będę mogła zobaczyć, że coś się zmieniło, to z przyjemnością to ocenię i pewnie będę zadowolona.

To w takim razie, czego by pani jako telewidz oczekiwała?

W skrócie mogę powiedzieć, że telewizja powinna być dobra i dla ludzi, a "Wiadomości" nie mogą być zmanipulowane. Chciałabym oglądać kulturę. Ktoś powinien zająć się wartością języka polskiego, a ludzie, którzy siadają przed telewizyjnym mikrofonem, by władali polskim  językiem, a nie mówili skrótami, wolapikiem, nie seplenili. Nie wiem skąd ta moda. Przede wszystkim ktoś powinien walczyć o język. Należy też walczyć z wulgarnością. To co się teraz dzieje, to makabra. Powinny też wrócić wspaniałe teatry telewizji, takie jak były niestety w PRL-u, a dziś ich nie ma. Teatry, które naprawdę coś człowiekowi dawały. W tej chwili jest tylko sieczka i sieczka. To pełna żenada, że każdy jest dzisiaj dziennikarzem, panem prowadzącym.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata nt. sytuacji w naszym kraju. Co było Pani zdaniem przyczyną przeprowadzenia takie przedsięwzięcia?

To niestety wzięło się właśnie z Polski. To dzięki naszym współrodakom, którzy nie potrafią zrezygnować z tego co mieli przez tyle lat. Wydawało im się, że są bogami i pogardzali wszystkimi innymi. Oni wyrzucali na margines tych, którzy myśleli inaczej. Teraz tworzą listy "dręczonych" osób. Ja zawsze z chęcią będę pracowała z każdym - niezależnie od poglądów. Niech tylko będzie przyzwoitym człowiekiem. Jego przekonania, to jego sprawa.

Jak Pani ocenia wystąpienie Beaty Szydło?

Oceniam bardzo dobrze. Pani premier mówiła bardzo mądrze i piękną polszczyzną. Nie robiła min, nie było to napastliwe. Mówiła o teraźniejszości i to w sposób bardzo kulturalny. W swoim felietonie na łamach "wSieci" bardzo Panią Beatę chwaliłam.

Mówiąc o języku powoduje Pani, że sam muszę się zastanowić nad tym jak mówię po polsku...

Pan mówi zupełnie przyzwoicie, ale każdemu polecam, by choć raz siebie nagrał i posłuchał. Nie brakuje ludzi, którzy mówią bardzo mądre rzeczy, ale brzmi to jakby siekali nożem natkę pietruszki. Dziennikarze powinni odrobić zadanie domowe z samych siebie.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook