Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Łaniewska: "Myślących inaczej wyrzucano na margines"

29.01.2016

Znana aktorka o potrzebie zmian w polskich mediach.

Jak Pani, jako człowiek kultury,  ocenia zmiany w Telewizji Polskiej?

Na razie nie będę nic oceniać. Nie bardzo jeszcze widzę te zmiany. Póki co zniknął zegar Pałacu Kultury z "Wiadomości". Kiedy jako telewidz będę mogła zobaczyć, że coś się zmieniło, to z przyjemnością to ocenię i pewnie będę zadowolona.

To w takim razie, czego by pani jako telewidz oczekiwała?

W skrócie mogę powiedzieć, że telewizja powinna być dobra i dla ludzi, a "Wiadomości" nie mogą być zmanipulowane. Chciałabym oglądać kulturę. Ktoś powinien zająć się wartością języka polskiego, a ludzie, którzy siadają przed telewizyjnym mikrofonem, by władali polskim  językiem, a nie mówili skrótami, wolapikiem, nie seplenili. Nie wiem skąd ta moda. Przede wszystkim ktoś powinien walczyć o język. Należy też walczyć z wulgarnością. To co się teraz dzieje, to makabra. Powinny też wrócić wspaniałe teatry telewizji, takie jak były niestety w PRL-u, a dziś ich nie ma. Teatry, które naprawdę coś człowiekowi dawały. W tej chwili jest tylko sieczka i sieczka. To pełna żenada, że każdy jest dzisiaj dziennikarzem, panem prowadzącym.

W Parlamencie Europejskim odbyła się debata nt. sytuacji w naszym kraju. Co było Pani zdaniem przyczyną przeprowadzenia takie przedsięwzięcia?

To niestety wzięło się właśnie z Polski. To dzięki naszym współrodakom, którzy nie potrafią zrezygnować z tego co mieli przez tyle lat. Wydawało im się, że są bogami i pogardzali wszystkimi innymi. Oni wyrzucali na margines tych, którzy myśleli inaczej. Teraz tworzą listy "dręczonych" osób. Ja zawsze z chęcią będę pracowała z każdym - niezależnie od poglądów. Niech tylko będzie przyzwoitym człowiekiem. Jego przekonania, to jego sprawa.

Jak Pani ocenia wystąpienie Beaty Szydło?

Oceniam bardzo dobrze. Pani premier mówiła bardzo mądrze i piękną polszczyzną. Nie robiła min, nie było to napastliwe. Mówiła o teraźniejszości i to w sposób bardzo kulturalny. W swoim felietonie na łamach "wSieci" bardzo Panią Beatę chwaliłam.

Mówiąc o języku powoduje Pani, że sam muszę się zastanowić nad tym jak mówię po polsku...

Pan mówi zupełnie przyzwoicie, ale każdemu polecam, by choć raz siebie nagrał i posłuchał. Nie brakuje ludzi, którzy mówią bardzo mądre rzeczy, ale brzmi to jakby siekali nożem natkę pietruszki. Dziennikarze powinni odrobić zadanie domowe z samych siebie.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook