Jedynie prawda jest ciekawa


Nasz wywiad: Kornel Morawiecki

16.05.2012

Rozmawiamy podczas obrad Kongresu Mediów Niezależnych. W jakiej roli uczestniczy pan w tym wydarzeniu?

Kornel Morawiecki, działacz opozycji antykomunistycznej w PRL, założyciel i przewodniczący "Solidarności Walczącej", doktor fizyki, nauczyciel akademicki: W roli niezależnego wydawcy. Wydaję gazetę "Prawda jest ciekawa", dwutygodnik, kolportujemy go już w całej Polsce. Chciałem też posłuchać w Warszawie co mówi się o mediach niezależnych, jak sobie radzą z problemami. Bo media powinny być niezależne od polityki i od biznesu.

Co spowodowało, że pan, legendarna postać "Solidarności Walczącej", rozpoczął wydawanie własnej gazety?

Uznałem, że brakuje takiego pisma, niesprofilowanego. Z jednej strony poważnego głosu, z drugiej strony też do poczytania. I takiego, który nie będzie kojarzył się z jedną opcją polityczną, która teraz dominuje na scenie. Chciałem, żeby to był dwutygodnik wyważony, patriotyczny, i żeby był równocześnie próbą odpowiedzi na współczesną rzeczywistość Polski, Europy i świata; próbą odpowiedzi na kryzys, który dotyka nas wszystkich, i to coraz wyraźniej. Chciałbym, by moja gazeta była takim forum, na którym można rozmawiać o tych wyzwaniach, można wymieniać się poważnymi poglądami.

Jakie przesłanie uważa pan dziś, w Polsce roku 2012-go, za najistotniejsze, za najważniejsze? Który z licznych problemów uznaje pan za najbardziej istotny?

Uważam, że konieczne jest wydyskutowanie i wypracowanie projektu nowego kształtu naszej rzeczywistości. W stanie wojennym dość nieśmiało mówiliśmy o koncepcji solidaryzmu. "Solidarność Walcząca" mówiła o Rzeczpospolitej Solidarnej. Dziś sądzę, że obecny ład społeczny, gospodarczy, załamuje się, ma liczne niedoskonałości. Wciąż zwiększają się nierówności społeczne, tak w Polsce jak i na świecie. Jednocześnie wiat się rozwija, wchodzą nowe technologie, Europa musi też konkurować z nowymi państwami, całymi regionami. Ale Europa nie ma pomysłu, jak na to odpowiedzieć, nikt nie przedstawia nowych rozwiązań. A przecież Europa to kontynent, który dał światu, można powiedzieć, wszystko: przechował chrześcijaństwo, dał naukę, demokrację, stosunek człowieka do człowieka, który ja oceniam jako najwłaściwszy, czyli koncepcję bliźniego. Ten dorobek trzeba przekazać kolejnym pokoleniom, a z tym może być, niestety, problem. 

Koncepcję solidaryzmu głosiła "Solidarność", po 89 roku jednak wielu ludzi solidarności zaczęło głosić i realizować program zupełnie odwrotny.

Rok 1989 był bardzo trudnym przejściem, i tylko częściowo udanym. Udało nam się pokonać komunizm, ale nie udało nam się zbudować Polski, jak ja to mówię, "ładnej", w szerszym znaczeniu. W dużym stopniu Polskę rozkradziono, i dziś jesteśmy w stanie trudnym. Nigdy nie przypuszczałem, że coś takiego powiem, ale choć przed stanem wojennym życie było ciężkie, to jednak takich dużych grup społecznych, które czuły się zepchnięte na margines, wówczas nie było. My, konspiratorzy, byliśmy ganiani, ale to co innego. Dziś mamy zaś sytuację zagrożenia dużych grup. Słyszymy np., że kilkaset tysięcy młodych ludzi po studiach nie ma pracy, że jedyną opcją im proponowaną jest tak naprawdę wyjazd za granicę, co jest społecznym dramatem. My, ludzie "Solidarności", powinniśmy takie tematy podejmować, powinniśmy tę Polskę naprawiać.

To jest jakoś pocieszające, że tylu ludzi próbuje Polskę zmieniać, pomimo przede wszystkim niesamowitej atrakcyjności tego systemu, dostępności dóbr, pokusy zamknięcia się w swoim własnym świecie.

To, że są dostępne różne dobra, to, że ludziom żyje się lepiej, to dobrze. Ale jest równocześnie problem zagubienia ideowości, głębszej motywacji działania, szerszego systemu światopoglądowego. Nie ma pojęcia służby, ale nie ma także pojęcia sensu, tu również mamy kryzys. Historycznie sensem człowieczego życia były podstawy religijne. Powszechna sekularyzacja Europy, postępująca sekularyzacja Polski odbiera młodym pokoleniom to poczucie sensu, dając w zamian jedynie poczucie użycia. To jest za mało, to nie wystarczy. Mając tylko poczucie użycia, zginiemy.

Niby mają wszystko, ale mają w sumie niewiele.

Tak, bo nie wiedzą po co to mają. Nie ma zakorzenienia, nie ma woli trwania, poczucia obowiązku. Życie staje się wyłącznie prywatne, moje, twoje, a nie nasze. Nie ma poczucia, że ktoś za nami był, i ktoś po nas będzie. Tracimy jako wspólnota odpowiedzialność za to co było i za to co będzie. Jeżeli przestaniemy cenić tych, co byli przed nami, to przestaniemy dbać o tych, co przyjdą po nas. W konsekwencji uznamy, że my jesteśmy najważniejsi, co jest wielką pomyłką. 

Jak

[Fot. Jak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook