Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Ta konwencja zwalcza tradycyjną moralność

19.04.2012

Jeszcze przekonam premiera, że ta Konwencja zobowiązuje nas do walki z tradycyjną moralnością - zapewnia minister sprawiedliwości Jarosław Gowin w rozmowie ze Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk ma inne zdanie niż Pan na temat Konwencji Rady Europy w sprawie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, dziś to już wyraźnie powiedział. To chyba zamyka  ten spór?

Jarosław Gowin: Nie zamyka, bo rząd się tym jeszcze nie zajmował. Liczę w tej sprawie na poparcie niektórych jego członków, na przykład ministrów z PSL.

W Polsce przesądza jednak wola premiera.

- To prawda. Ale dlaczego z góry zakładać, że Donald Tusk pozostanie głuchy na argumenty? Pełnomocnik ds równości minister Kozłowska-Rajewicz już z premierem na ten temat rozmawiała. Ja nie miałem okazji przedstawić swoich racji.

Można odnieść wrażenie, że wytwarza się kakofonia. Pan mówi o zagrożeniach kryjących się w tej Konwencji. Minister Kozłowska-Rajewicz, także Gazeta Wyborcza, powtarzają: o co temu Gowinowi chodzi? To zwykła Konwencja o zapobieganiu przemocy.

 - Ta Konwencja to worek. Wrzucono tam słuszne postanowienia, dotyczące ochrony kobiet, często w Polsce już realizowane. Czasem nawet od czasów międzywojennych. I dodano do nich sporo deklaracji ideologicznych. W tej warstwie to jest instrument walki z tradycyjną moralnością. Traktuje się ją jak zagrożenie i zobowiązuje państwa do walki z nią. Przekonywałem panią minister Kozłowską-Rajewicz, że to niebezpieczne. Ona mówi, że tych zagrożeń w ogóle nie dostrzega.

Jeśli Pan ten spór przegra, odejdzie Pan z rządu?

- Nie rozważam tego zagadnienia, rząd zajmuje się wieloma innymi sprawami. Na pewno będę głosował przeciw tej Konwencji w Sejmie.

Rozmawiał: Piotr Zaremba

 

Konwencję w sprawie zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. CAHVIO), 11 maja 2011 roku przyjęła Rada Europy.

W opinii wiceministra sprawiedliwości Michała Królikowskiego: 

Celem CAHVIO jest tworzenie zintegrowanego podejścia na rzecz ochrony kobiet przed wszelkimi formami przemocy, eliminowania form dyskryminacji kobiet i promowania rzeczywistej równości między kobietami i mężczyznami. (...) Przy okazji rozwiązań słusznych wprowadza się jednak w niej także rozwiązania, które mogą okazać się szczególnie istotne dla trwałości kultury i tradycji narodu, wliczając w to naruszenie wypracowanych do tej pory społecznych kompromisów i zasad aksjologicznych, na których ufundowano system konstytucyjny państwa.


W artykule na łamach "Rzeczpospolitej" wiceminister ocenia, że najpoważniejsze wątpliwości budzą rozwiązania art. 3(c) oraz art. 12 ust. 1 i art. 14 Konwencji:

Pierwszy z nich określa płeć jako społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn. Zaś art. 12 ust. 1 zobowiązuje państwa do tego, by promować zmiany w społecznych i kulturowych wzorcach zachowań kobiet i mężczyzn w celu wykorzenienia uprzedzeń, zwyczajów, tradycji i wszelkich innych praktyk opartych na pojęciu niższości kobiet lub na stereotypowych rolach kobiet i mężczyzn. Art. 14 wprowadza zbieżne obowiązki w zakresie edukacji szkolnej.

Wszystko to wynika z "podstawowego założenia, które legło u podstaw CAHVIO":

Tym zaś jest przekonanie, że przemoc ze względu na płeć jest zjawiskiem strukturalnym – wynikiem układu schematów zachowań, utrwalonych relacji społecznych oraz kultury danej społeczności, wyrażających się w stereotypach, uprzedzeniach oraz typowych rolach kobiet i mężczyzn wiążących ich wolność do decydowania o sobie. W tej kulturze istnieje – w ocenie autorów i zwolenników konwencji – przyzwolenie na poniżanie, przedmiotowe traktowanie, a w końcu stosowanie opresji wobec kobiet. Jeżeli to prawda, tym samym zaangażowanie kogoś z nas w utrzymywanie tradycyjnej kultury relacji społecznych, opartych o małżeństwo, poddane oczywiście zasadzie równości małżonków, czy choćby promocję macierzyństwa i odpowiedzialności męża za bezpieczeństwo rodziny, czyni go współodpowiedzialnym za przemoc ze względu na płeć.

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook