Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Janowski: Demokracja w Polsce to fasada!

26.11.2015

" Trzeba dziś innego podejścia do polityki – nikt z rządzących nie sformułował strategii rozwoju Polski".

STEFCZYK.INFO: Jak z perspektywy pana wieloletniego doświadczenia wyglądają dzisiejsze oskarżenia o zamach na demokrację, na wolność w sprawie zmian wokół Trybunału Konstytucyjnego?

Gabriel Janowski: Po pierwsze – w Polsce była tzw. demokracja fasadowa, bo prawdziwa demokracja polega na czymś innym. Łamali to na swój sposób i w swoim interesie różne grupy polityczne, więc demokracja nie jest łamana – jest kontynuowana „demokracja”.

Jak zatem wyprowadzić naszą demokrację z fasady?

Trzeba zmienić to, co niektórzy głoszą: jak Kornel Morawiecki, czy ja od 2001 roku, gdy zakładałem Przymierze dla Polski. System naboru szeroko rozumianej władzy jest niedobry. Nabór odbywa się nie pod kątem kwalifikacji, cech rzetelności, wiedzy i mądrości, tylko na zasadzie partyjniackiej. Partie są przedsiębiorstwami wyborczymi, które żyją za nasze pieniądze, ożywiają się przed wyborami i różni sindoktorzy i spece od marketingu mówią, jakie koszule i krawaty dobrać, jak ręce trzymać... Mieliśmy trzy kampanie wyborcze w ostatnim czasie: samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. Jako obywatel nie słyszałem debaty o prawdziwie polskich problemach: naszych wewnętrznych, europejskich i światowych.

Każdy z tych kandydatów, którzy startowali w wyborach powinien mieć swoją opinię na tema ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego.

Może to ich przerasta.

Nawet jeżeli ich to przerasta, to gremia kierownicze powinny mieć silne zaplecze analityczno-badawcze, a żadna partia tego nie ma, mimo że wzięli ponad miliard złotych z publicznej kasy. Karmią swoich w tych instytutach „obywatelskich”... Dzisiaj w Polsce nie ma partii, gdzie myśli się prawdziwie po polsku i o Polsce. Jak można mówić o demokracji w Polsce, jeżeli partie są niedemokratyczne? To stoi w sprzeczności z ideą demokracji!

A nie daje panu nadziei skład dzisiejszego rządu? Albo choćby właśnie Kornel Morawiecki i jego obecność w Sejmie.

To jest mój przyjaciel. Kornel ma wielką rolę do odegrania, z tym, żę Kornel w swoim myśleniu i rozumieniu jest niemal odosobniony. Gdy przyjdą prawdziwe działania, to będzie izolowany. Media będą się nim zajmować jeszcze jakiś czas, a później dziennikarze przejdą obok – tak jak obok mnie przechodzą od 10 lat. Gdy byłem posłem niezależnym, to, nieskromnie mówiąc, mogłem załatwić parę rzeczy dla Polski! Należałem do niewielu polityków, którzy wbrew wszystkiemu stawiali się.

Niepokoi mnie, że historia nabiera przyspieszenia. Osiem lat temu mówiłem, że ludzie będą wołać: „Boże, Boże ratuj świat!” Osiem lat temu to mówiłem, proszę pana! Sytuacja światowa się zagęszcza – nie ma w Europie, ani na świecie polityków, którzy widzieliby te problemy w całej złożoności. To mniej lub bardziej sterowany kukły. Największą „siłę” przekonywania mają grupy biznesowe, ale to jest głębszy temat.

Nowy rząd nic nie ruszy do przodu?

Może coś zmienia, choć to niewystarczające działanie. Trzeba dziś innego podejścia do polityki – nikt z rządzących nie sformułował strategii rozwoju Polski. Powtórzenie przez panią premier trzykrotnie słowa „rozwój” jest figurą... ogólną, mówiąc delikatnie.

not. LL

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook