Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Janowski: Demokracja w Polsce to fasada!

26.11.2015

" Trzeba dziś innego podejścia do polityki – nikt z rządzących nie sformułował strategii rozwoju Polski".

STEFCZYK.INFO: Jak z perspektywy pana wieloletniego doświadczenia wyglądają dzisiejsze oskarżenia o zamach na demokrację, na wolność w sprawie zmian wokół Trybunału Konstytucyjnego?

Gabriel Janowski: Po pierwsze – w Polsce była tzw. demokracja fasadowa, bo prawdziwa demokracja polega na czymś innym. Łamali to na swój sposób i w swoim interesie różne grupy polityczne, więc demokracja nie jest łamana – jest kontynuowana „demokracja”.

Jak zatem wyprowadzić naszą demokrację z fasady?

Trzeba zmienić to, co niektórzy głoszą: jak Kornel Morawiecki, czy ja od 2001 roku, gdy zakładałem Przymierze dla Polski. System naboru szeroko rozumianej władzy jest niedobry. Nabór odbywa się nie pod kątem kwalifikacji, cech rzetelności, wiedzy i mądrości, tylko na zasadzie partyjniackiej. Partie są przedsiębiorstwami wyborczymi, które żyją za nasze pieniądze, ożywiają się przed wyborami i różni sindoktorzy i spece od marketingu mówią, jakie koszule i krawaty dobrać, jak ręce trzymać... Mieliśmy trzy kampanie wyborcze w ostatnim czasie: samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. Jako obywatel nie słyszałem debaty o prawdziwie polskich problemach: naszych wewnętrznych, europejskich i światowych.

Każdy z tych kandydatów, którzy startowali w wyborach powinien mieć swoją opinię na tema ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego.

Może to ich przerasta.

Nawet jeżeli ich to przerasta, to gremia kierownicze powinny mieć silne zaplecze analityczno-badawcze, a żadna partia tego nie ma, mimo że wzięli ponad miliard złotych z publicznej kasy. Karmią swoich w tych instytutach „obywatelskich”... Dzisiaj w Polsce nie ma partii, gdzie myśli się prawdziwie po polsku i o Polsce. Jak można mówić o demokracji w Polsce, jeżeli partie są niedemokratyczne? To stoi w sprzeczności z ideą demokracji!

A nie daje panu nadziei skład dzisiejszego rządu? Albo choćby właśnie Kornel Morawiecki i jego obecność w Sejmie.

To jest mój przyjaciel. Kornel ma wielką rolę do odegrania, z tym, żę Kornel w swoim myśleniu i rozumieniu jest niemal odosobniony. Gdy przyjdą prawdziwe działania, to będzie izolowany. Media będą się nim zajmować jeszcze jakiś czas, a później dziennikarze przejdą obok – tak jak obok mnie przechodzą od 10 lat. Gdy byłem posłem niezależnym, to, nieskromnie mówiąc, mogłem załatwić parę rzeczy dla Polski! Należałem do niewielu polityków, którzy wbrew wszystkiemu stawiali się.

Niepokoi mnie, że historia nabiera przyspieszenia. Osiem lat temu mówiłem, że ludzie będą wołać: „Boże, Boże ratuj świat!” Osiem lat temu to mówiłem, proszę pana! Sytuacja światowa się zagęszcza – nie ma w Europie, ani na świecie polityków, którzy widzieliby te problemy w całej złożoności. To mniej lub bardziej sterowany kukły. Największą „siłę” przekonywania mają grupy biznesowe, ale to jest głębszy temat.

Nowy rząd nic nie ruszy do przodu?

Może coś zmienia, choć to niewystarczające działanie. Trzeba dziś innego podejścia do polityki – nikt z rządzących nie sformułował strategii rozwoju Polski. Powtórzenie przez panią premier trzykrotnie słowa „rozwój” jest figurą... ogólną, mówiąc delikatnie.

not. LL

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook