Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Janowski: Demokracja w Polsce to fasada!

26.11.2015

" Trzeba dziś innego podejścia do polityki – nikt z rządzących nie sformułował strategii rozwoju Polski".

STEFCZYK.INFO: Jak z perspektywy pana wieloletniego doświadczenia wyglądają dzisiejsze oskarżenia o zamach na demokrację, na wolność w sprawie zmian wokół Trybunału Konstytucyjnego?

Gabriel Janowski: Po pierwsze – w Polsce była tzw. demokracja fasadowa, bo prawdziwa demokracja polega na czymś innym. Łamali to na swój sposób i w swoim interesie różne grupy polityczne, więc demokracja nie jest łamana – jest kontynuowana „demokracja”.

Jak zatem wyprowadzić naszą demokrację z fasady?

Trzeba zmienić to, co niektórzy głoszą: jak Kornel Morawiecki, czy ja od 2001 roku, gdy zakładałem Przymierze dla Polski. System naboru szeroko rozumianej władzy jest niedobry. Nabór odbywa się nie pod kątem kwalifikacji, cech rzetelności, wiedzy i mądrości, tylko na zasadzie partyjniackiej. Partie są przedsiębiorstwami wyborczymi, które żyją za nasze pieniądze, ożywiają się przed wyborami i różni sindoktorzy i spece od marketingu mówią, jakie koszule i krawaty dobrać, jak ręce trzymać... Mieliśmy trzy kampanie wyborcze w ostatnim czasie: samorządowe, prezydenckie i parlamentarne. Jako obywatel nie słyszałem debaty o prawdziwie polskich problemach: naszych wewnętrznych, europejskich i światowych.

Każdy z tych kandydatów, którzy startowali w wyborach powinien mieć swoją opinię na tema ustroju politycznego, społecznego i gospodarczego.

Może to ich przerasta.

Nawet jeżeli ich to przerasta, to gremia kierownicze powinny mieć silne zaplecze analityczno-badawcze, a żadna partia tego nie ma, mimo że wzięli ponad miliard złotych z publicznej kasy. Karmią swoich w tych instytutach „obywatelskich”... Dzisiaj w Polsce nie ma partii, gdzie myśli się prawdziwie po polsku i o Polsce. Jak można mówić o demokracji w Polsce, jeżeli partie są niedemokratyczne? To stoi w sprzeczności z ideą demokracji!

A nie daje panu nadziei skład dzisiejszego rządu? Albo choćby właśnie Kornel Morawiecki i jego obecność w Sejmie.

To jest mój przyjaciel. Kornel ma wielką rolę do odegrania, z tym, żę Kornel w swoim myśleniu i rozumieniu jest niemal odosobniony. Gdy przyjdą prawdziwe działania, to będzie izolowany. Media będą się nim zajmować jeszcze jakiś czas, a później dziennikarze przejdą obok – tak jak obok mnie przechodzą od 10 lat. Gdy byłem posłem niezależnym, to, nieskromnie mówiąc, mogłem załatwić parę rzeczy dla Polski! Należałem do niewielu polityków, którzy wbrew wszystkiemu stawiali się.

Niepokoi mnie, że historia nabiera przyspieszenia. Osiem lat temu mówiłem, że ludzie będą wołać: „Boże, Boże ratuj świat!” Osiem lat temu to mówiłem, proszę pana! Sytuacja światowa się zagęszcza – nie ma w Europie, ani na świecie polityków, którzy widzieliby te problemy w całej złożoności. To mniej lub bardziej sterowany kukły. Największą „siłę” przekonywania mają grupy biznesowe, ale to jest głębszy temat.

Nowy rząd nic nie ruszy do przodu?

Może coś zmienia, choć to niewystarczające działanie. Trzeba dziś innego podejścia do polityki – nikt z rządzących nie sformułował strategii rozwoju Polski. Powtórzenie przez panią premier trzykrotnie słowa „rozwój” jest figurą... ogólną, mówiąc delikatnie.

not. LL

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook