Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Girzyński: Kopacz ma problem

14.07.2015

Pani premier nie będzie potrafiła dać konkretnych rozwiązań. A bez rezultatów dla ludzi, jej hasło „Słucham, rozumiem, pomagam” nie przyniesie zwycięstwa".

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia prowadzoną przez Ewę Kopacz kampanię?

Zbigniew Girzyński: Ewa Kopacz zorientowała się,  że to, co robił Bronisław Komorowski w kampanii prezydenckiej było niewystarczające i sztuczne. Dlatego postanowiła już nie popełnić tego samego błędu.

Zauważmy, jej kampania rozpoczęła się bardzo szybko.  Nie da się ukryć, że jest ona wzorowana w jakieś mierze na tym, co wcześniej robił Andrzej Duda. Ewa Kopacz również wybrała podróże po całej Polsce. Jednak nie mogła idei Dudy skopiować wprost, dlatego wpadła na pomysł z koleją. Dzisiaj niejedna osoba uważa, że to, co robi pani premier jest zabawne, czasami nawet śmieszne, infantylne.

Jednak pamiętajmy, że z Andrzeja Dudy też kilka miesięcy temu żartowano , że chodzi i rozmawia z ludźmi na targowiskach. Okazało się, że to właśnie przyniosło efekt.  Być może na to samo liczą ci, którzy wymyślili koncepcję Ewy Kopacz. Na pierwszy rzut oka, wydaje się to ciekawa  idea jednak czy ona się przyjmie w przypadku premier, czas pokaże.

Ale czy koncepcja przyjęta od Andrzeja Dudy, może  tak samo dobrze zostać przyjęta  w przypadku Ewy Kopacz?

Polacy lubią kiedy, ktoś zabiega o ich głos. Nie lubią arogancji, którą zaprezentował Bronisław Komorowski. Ustępujący prezydent pokazywał z butą, że „mnie się to należy”. I za to właśnie wyborcy go ukarali. Wbrew pozorom, gdy Ewa Kopacz ma różnego rodzaju potknięcia, wpadki, a  takich sytuacji kuriozalnych nie brakuje  w tej kampanii, to przyjęta przez nią strategia może mieć efekt pozytywny. Już widać, że PO w sondażach trochę zaczyna nadrabiać. Zaczynają wracać notowania 30 proc. a przecież ostatnio te wyniki bardzo mocno spadały.

Którą z wpadek Ewy Kopacz szczególnie Pan zapamiętał?

Zdecydowanie ta rozmowa, a raczej jej niemożność dogadania się z Kanadyjczykami na Dworcu Centralnym.  To obnażyło nie tylko niemoc lingwistyczną pani premier, ale ją po prostu ośmieszyło.

Hasło Ewy Kopacz to „Słucham, rozumiem, pomagam”. Czy ono może przekonać Polaków?

Jest pytanie, czy za tym hasłem będą stały konkretne rozwiązania.  Dwie pierwsze części: „słucham, rozumiem” Ewa Kopacz realizuje. Ale Polaków interesuje najbardziej część trzecia: pomagam. Moim zdaniem, pani premier nie będzie potrafiła dać konkretnych rozwiązań, bo to już pokazywała nieraz, choćby gdy była poruszana kwestia wieku emerytalnego czy sześciolatków. Bez konkretnych rezultatów, hasło to nie przyniesie zwycięstwa. Zresztą Polacy mają prawo mówić, że "dlaczego dopiero teraz chce pomagać"? Platforma może to już robić od 8 lat.  Wyborcy w październiku rozliczą Kopacz właśnie z autentyczności  wyrazu „pomagam” a to już może być dla Kopacz poważny problem.

Rozmawiała Ewelina Steczkowska

fot. wpolityce.pl/ansa

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook