Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Gadowski: Platforma tonie!

22.06.2015

"Czym PO może zauroczyć Polaków? Ewą Kopacz czy Adamem Szejnfeldem?"

Stefczyk.info: Ewa Kopacz nagle okazuje się miłośniczką debatowania z opozycją. Wzywa Beatę Szydło do debaty o Polsce i przyszłości. PiS w Pana ocenie powinien się godzić na takie debaty?

Witold Gadowski: Sprawa jest dość prosta. Czy tonącym podaje się wiosło? Tak, ale tylko do pewnego momentu. Gdy szalupa jest już na skraju wytrzymałości, każdy kolejny uratowany może pociągnąć całą łódź na dno. I tak jest z Platformą. Ona jest w sytuacji tonącego. Kogo by się nie uwiesiła, każdego pociągnie na dno. Sądzę, że dyskutować z PO można, ale jedynie o dorobku 8 lat rządów PO-PSL, o nierozliczonych aferach, a nie o ideologii czy planach na przyszłość. Ta przyszłość dla PO się spełniła. Nie widzę sensu poważnych debat w kampanii. To byłoby mieszanie obywatelom w głowach. Ludzie mają pogląd o PO, przez osiem lat rządów ta partia pokazała co sobą reprezentuje.

Wiemy jednak, że PO przegrała wybory prezydenckie również z racji arogancji. Czy PiS odrzucając oferty debat i rozmów nie pójdzie tą samą drogą?

Nie chodzi o odmowę spotkań, rozmów i debat. Chodzi o skierowanie dyskursu na temat dorobku rządów Platformy, a nie planów. Plany się spełniły. Rząd rządził dwie kadencje, dorobek widać. Prawda jest taka, że mały książę ledwo koniec z końcem wiąże.

Może Platformie jednak uda się znów uwieść czymś Polaków, chociaż na te kilka miesięcy w czasie jesiennej kampanii?

Czym PO może zauroczyć Polaków? Ewą Kopacz czy Adamem Szejnfeldem? A może postacią pana Grupińskiego? Przecież znamy już te osoby. Nawet pani Kidawa-Błońska nie będzie w stanie oczarować nikogo.

Czy to oznacza, że wygrana PiS-u i poważne polityczne zmiany są już przesądzone?

Nie, machina propagandowa będzie działała na korzyść obecnego układu rządowego. A dodatkowo będą promowane nowe twory, które służby próbują panicznie kreować. Jeszcze dużo może się zmienić. Nie wiemy, co będzie się działo w czasie wakacji, jakie nastroje będą po nich. Wszystko może wpłynąć na wyniki wyborów. One są niepewne. Również to wskazuje, że rozmowa z obozem rządowym nie jest celowa, jeśli rządzący nie będą chcieli rozmawiać o ostatnich latach koalicji PO-PSL, a będą uciekać w rozmowy ideologiczne czy zapowiedzi na przyszłość. Dyskusja z rządzącymi powinna dotyczyć dokonań i konkretów. Nikt nie rządził w III RP tak długo, jak PO. To już osiem lat. Władza powinna móc się wykazać.

Zapewne część Polaków sądzi, że ma się czym wykazać…

Jest taka grupa ludzi, których ja nazywam dewotami obecnego układu władzy. Oni zawsze będą twierdzić, że mamy wielkie sukcesy. To jednak mogą dziś mówić głównie tacy ludzie, jak pan Karolak, czy Lis. Jednak gdyby porozmawiać ze zwykłym Kowalskim, to mam spore wątpliwości, czy on dostrzeże takie pozytywy. Tzw. zwykli ludzie mogą czuć, że jest źle.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook