Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

NASZ WYWIAD. Gadowski: Platforma tonie!

22.06.2015

"Czym PO może zauroczyć Polaków? Ewą Kopacz czy Adamem Szejnfeldem?"

Stefczyk.info: Ewa Kopacz nagle okazuje się miłośniczką debatowania z opozycją. Wzywa Beatę Szydło do debaty o Polsce i przyszłości. PiS w Pana ocenie powinien się godzić na takie debaty?

Witold Gadowski: Sprawa jest dość prosta. Czy tonącym podaje się wiosło? Tak, ale tylko do pewnego momentu. Gdy szalupa jest już na skraju wytrzymałości, każdy kolejny uratowany może pociągnąć całą łódź na dno. I tak jest z Platformą. Ona jest w sytuacji tonącego. Kogo by się nie uwiesiła, każdego pociągnie na dno. Sądzę, że dyskutować z PO można, ale jedynie o dorobku 8 lat rządów PO-PSL, o nierozliczonych aferach, a nie o ideologii czy planach na przyszłość. Ta przyszłość dla PO się spełniła. Nie widzę sensu poważnych debat w kampanii. To byłoby mieszanie obywatelom w głowach. Ludzie mają pogląd o PO, przez osiem lat rządów ta partia pokazała co sobą reprezentuje.

Wiemy jednak, że PO przegrała wybory prezydenckie również z racji arogancji. Czy PiS odrzucając oferty debat i rozmów nie pójdzie tą samą drogą?

Nie chodzi o odmowę spotkań, rozmów i debat. Chodzi o skierowanie dyskursu na temat dorobku rządów Platformy, a nie planów. Plany się spełniły. Rząd rządził dwie kadencje, dorobek widać. Prawda jest taka, że mały książę ledwo koniec z końcem wiąże.

Może Platformie jednak uda się znów uwieść czymś Polaków, chociaż na te kilka miesięcy w czasie jesiennej kampanii?

Czym PO może zauroczyć Polaków? Ewą Kopacz czy Adamem Szejnfeldem? A może postacią pana Grupińskiego? Przecież znamy już te osoby. Nawet pani Kidawa-Błońska nie będzie w stanie oczarować nikogo.

Czy to oznacza, że wygrana PiS-u i poważne polityczne zmiany są już przesądzone?

Nie, machina propagandowa będzie działała na korzyść obecnego układu rządowego. A dodatkowo będą promowane nowe twory, które służby próbują panicznie kreować. Jeszcze dużo może się zmienić. Nie wiemy, co będzie się działo w czasie wakacji, jakie nastroje będą po nich. Wszystko może wpłynąć na wyniki wyborów. One są niepewne. Również to wskazuje, że rozmowa z obozem rządowym nie jest celowa, jeśli rządzący nie będą chcieli rozmawiać o ostatnich latach koalicji PO-PSL, a będą uciekać w rozmowy ideologiczne czy zapowiedzi na przyszłość. Dyskusja z rządzącymi powinna dotyczyć dokonań i konkretów. Nikt nie rządził w III RP tak długo, jak PO. To już osiem lat. Władza powinna móc się wykazać.

Zapewne część Polaków sądzi, że ma się czym wykazać…

Jest taka grupa ludzi, których ja nazywam dewotami obecnego układu władzy. Oni zawsze będą twierdzić, że mamy wielkie sukcesy. To jednak mogą dziś mówić głównie tacy ludzie, jak pan Karolak, czy Lis. Jednak gdyby porozmawiać ze zwykłym Kowalskim, to mam spore wątpliwości, czy on dostrzeże takie pozytywy. Tzw. zwykli ludzie mogą czuć, że jest źle.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

Warto poczytać

 1. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 2. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 3. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 4. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 5. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 6. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 7. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

 8. AIW1808201605t57b5801dm800x997c0e72 17.01.2017

  Pietrzak: Opozycja nie ma nic do zaproponowania Polakom

  „W demokracji nie tylko jakość rządu jest istotna, jakość opozycji również”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook