Jedynie prawda jest ciekawa


NASZ WYWIAD. Andrzejewski: Konstytucja do odświeżenia

03.04.2017

Polecamy wywiad na XX-lecie konstytucji!

Stefczyk.info: Czy dzisiejsza debata w Sejmie jest wyłącznie akademicka, a może niesie ze sobą myśl, która wróci w postaci jakiegoś nowego projektu konstytucji?

Mec. Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu: Ta debata ożywia refleksję nad mankamentami stosowania aktualnej konstytucji, nad jej brakami. Spójność projektu obywatelskiego, „Solidarności” i ugrupowań centroprawicowych, dziś prezentuje się jako pewien wzorzec. Odstąpienie od niego zaowocowało mankamentami dzisiejszej konstytucji, ale dopiero z porównania i przywołania tamtego projektu i skonfrontowania go z aktualną konstytucją prowadzi do właściwych wniosków na przyszłość.

Które z mankamentów ma Pan na myśli?

To oczywiście element oceny – dla mnie mankamentem podstawowym jest absolutyzacja doraźnej władzy ustawodawczej jako dyktującej wszelkie normy, również w zakresie norm ustrojowych, czy praw człowieka, które wynikają spoza imperium władzy ustawodawczej. Myślę tutaj o zasadach stosowania prawa, o tym, że władza ustawodawcza nie może pretendować, by wszelkie prawa stanowić. Niektóre z nich może tylko gwarantować i dać możliwość ich realizacji – jak w prawie do życia, do wolności, własności... Nie może władza ustawodawcza przy takim, a nie innym politycznym składzie przekonywać, że to dzięki niej mamy te prawa. To jeden z mankamentów, który na początku pracy przy konstytucji wywołała pycha twórców tej konstytucji.

Do tego dzięki takim, a nie innym sformułowaniom wisi nad nami prawodawstwo Unii Europejskiej. Wydaje mi się, że dziś wprowadzenie klauzuli polskiego porządku prawnego, wynikającego z konstytucji jako bariery dla stosowania unijnego, zwłaszcza wtórnego prawa, jest niezbędne.

Jak w Niemczech.

Oczywiście nie uznajemy prawa unijnego za nieważne, ale w zakresie sprzecznym z naszą konstytucją powinno być ono ograniczone. Jest jakieś non possumus, jakiś zakres suwerenności – także prawnej – której naruszać organom międzynarodowym nie wolno. Stąd potrzebna jest klauzula nieprzekraczalności zgodności z konstytucją.  

not. SV

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook