Jedynie prawda jest ciekawa


Nasz wywiad: abp Józef Michalik

22.12.2011

Stefczyk.info: kończy się rok 2011. Jak ksiądz arcybiskup ocenia te minione 12 miesięcy? To był czas dla wielu katolików, jednak mamy Palikota w Sejmie. Wiele osób niepokoi się, że do parlamentu weszła partia tak agresywnie antykościelna, wręcz wojująca z Bogiem.

Arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski: Dla mnie te wybory też są bolesne, ale także z innej racji. Chodzi mi o to, że jesteśmy wciąż bardzo bierni, niezaangażowani. Tylko 48 proc. poszło do tych wyborów. Myślę jednak, że Palikot może być też dzwonkiem alarmowym, przestrogą. Może wreszcie zauważymy, że za Polskę odpowiadają nie tylko grupki radykałów, ale za Polskę - i za Polski Kościół - odpowiada cały naród, my wszyscy. Jeśli chcemy, żeby coś się zmieniło, pora zostawić postawę głoszącą, że to mnie nie dotyczy, i zobaczyć, co każdy z nas może zrobić. Przecież ostatnie wybory nie były "wolne" od kandydatów godnych. I nawet jeśli świadomie głosujemy na kandydatów godnych, którzy przegrywają, to działamy mądrze. Wiem, że dane ugrupowanie przegra, ale głosując na nie daję sygnał, wysyłam ważny komunikat. Także ten kandydat godny musi wiedzieć, że zebrał tyle a tyle głosów.

Nie można więc odpuszczać.

Tak, nie można zostawiać pola na zasiew chwastów. Bo przecież Palikot to nie jest wyzwanie tylko dla Kościoła. To jest wyzwanie dla całego narodu. Jaki program może mieć człowiek, który sieje nienawiść? Przecież tam w okolicach kręcą się też ludzie, na których ciążą wyroki, także za zabójstwa. Zatarte, owszem, ale jednak. Czy można zaufać mordercom ks. Popiełuszki?

Przyczyny sukcesu Palikota są głębsze.


Bo my nie rozliczyliśmy tamtych czasów. Nie chodzi o zamykanie do więzień, nie chodzi o robienie krzywdy, ale chodzi o wskazanie po imieniu zabójców ks. Zycha, ks. Niedzielaka i wielu innych księży, bohaterów narodowych, którzy wówczas zaistnieli.

Gdzie szukać optymizmu?

Myślę, że powolutku, powolutku ale jednak będziemy świadkami ożywienia po stronie katolickiej i szerzej, po stronie ludzi dobrej woli. Jest przecież wielu niekatolików, którzy kochają Polskę szczerze i dobrze jej życzą, którzy kochają ideały, którzy są uczciwymi ludźmi.

Miniony rok to także nowy język w mediach, coraz agresywniejszy, coraz bardziej bezpośrednio atakujący Kościół.

I także kłamliwy.

Też. I jak sobie z tym radzić?

Zwycięstwo Kościoła, wiary, religii, nigdy nie następuje na płaszczyźnie tych metod, które reprezentuje strona wroga kulturze. Na pewno nie. Nie można tym samym odpowiadać na ataki. Nie można znieważać, nie można posługiwać się kłamstwem. To byłoby niegodne. Nasze zwycięstwo to bliskość Ewangelii, tam trzeba szukać. To nigdy nie jest stracony czas, nawet jeżeli towarzyszy temu cierpienie czy upokorzenie. Pan Jezus nie zaprzeczył, kim jest, mówił Prawdę. Ale gdy go znieważali, milczał. I podobnie my: jeżeli wiemy, że ktoś niekulturalnie się zachowuje, trzeba przyjmować postawę wskazującą, że to jest zachowanie niegodne. Bo musimy wiedzieć, że ten nihilizm, który wdziera się do kultury, ta bezideowość, to jest zaprzeczenie kultury, to nie jest kultura, to jest antykultura, to jest cofanie się wstecz. Naród kulturalny musi oczyszczać język, musi regulować uczucia, musi panować nad popędami, bo inaczej cofamy się. I dlatego trzeba promować własne wzorce, pokazywać duchowo i treściowo pięknych ludzi, także dziennikarzy.

Ludzie umieją wybrać?

Jeżeli da się ludziom możliwość wyboru, jeżeli da się ludziom piękny pokarm, to ludzi rozróżnią, przyjdą do dobrego, a nie do zatrutego.

Mieliśmy też 20 lecie Radia Maryja, najważniejszego środka społecznego przekazu opinii katolickiej. To jednak budzi uznanie - przetrwać tyle lat w nieprzyjaznym świecie.

A dlaczego ono przetrwało? Ano dlatego, że znalazł się człowiek, który tę sprawę pokochał, utożsamił się z nią całkowicie. I we wszystkich dziedzinach jest podobnie. Jeżeli w rodzinie kuleje cokolwiek, jeśli jedno z nich niedomaga, to jedno musi ciągnąć, później drugie dołączy. Tutaj jesteśmy świadkami tego samego. I stosować zasadę: nie poddawać się, bo chrześcijanin przyjmuje perspektywę wieczności, a nie sukcesu ziemskiego. Oczywiście, jeżeli będziemy wytrwali, te sukcesy ziemskie będą się dołączały. Jest wiele takich przykładów ludzi, którzy się utożsamiają ze swoim dziełem i tworzą rzeczy niezwykłe. Niejednokrotnie mówię, że każdy musi się doskonalić, każde medium, każdy człowiek. Ale - mówiąc o Radiu Maryja - dla mnie znakiem tego, że to jest ważne medium, jest fakt, że ojciec Rydzyk budzi społeczną odpowiedzialność. I także to, że podstawowe rzeczy wiąże z Bogiem, z modlitwą. Ale nie tylko to: bo ważnym sprawdzianem wartości Radia Maryja jest to, że liberalne ośrodki, ci bohaterowie, którzy mają korzenie w 1945 roku, bardzo zwalczają, bardzo im się ten człowiek i ta instytucja nie podobają. To jest potwierdzenie ich wartości, i dlatego mówię: niech istnieją.

Mieliśmy także sprawę ks. Bonieckiego. I znów: wiele osób pyta, dlaczego Kościół "knebluje" księdza. Jak im wytłumaczyć tę sprawę?

Mówiąc o tej sprawie muszę powiedzieć, że jestem wdzięczny Panu Bogu, że ksiądz Boniecki się nie poddał. Że nie uległ tym podszeptom, naciskom, i jednak podporządkował się prowincjałowi. Uratował twarz. Jestem dumny z tego, że on jednak poszedł za prowincjałem, a nie poszedł za doradcami.

Wierność Kościołowi a nie środowiskom.

Dokładnie tak. Bo to jest pokusa, te występy w mediach. Dla mnie mówienie do mikrofonu, występowanie przed kamerą, jest trudne, to często nawet cierpienie. Ale są ludzi, którzy to kochają. To bywa narkotyk. I umieć przełamać to, to jest duże zwycięstwo. I dlatego się cieszę. Bo trzeba pamiętać, że ci, którzy namawiali do innego rozwiązania, to ludzie, którzy szukają sensacji. To ludzie, którzy w swojej redakcji zawieszą i wyrzucą każdego, kto jest nieposłuszny linii. Widzimy, jak dzisiaj niszczy się wielkich dziennikarzy, ludzi pióra, bo nie są z tej linii. I ci, którzy ideologizują swoją posługę, najgłośniej krzyczą, że mamy do czynienia z "cenzurą" w Kościele. To trzeba widzieć.

Jak

[Fot.http://jmichalik.episkopat.pl]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook