Jedynie prawda jest ciekawa


Następca Obamy stawi czoła Putinowi?

30.03.2014

Zaczyna się lobbowanie za poszczególnymi kandydatami przed wyborami prezydenckiego w USA. Szansa kolejnego Busha?

Amerykańskie media donoszą, że zaczyna się powoli rozdawanie kart przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. Te wybory to wielkie wyzwanie dla republikanów, którzy ostatnio dwa razy z rzędu stracili szansę objęcia Białego Domu

Wpływowi biznesmeni sympatyzujący z republikanami, których głos jest bardzo znaczący za kulisami zaczynają powoli uruchamiać swoje kontakty i lobbować za byłym gubernatorze Florydy – Jebem Bushem, jako kandydatem w wyścigu do Białego Domu. Szczególnie wśród tej grupy zwolenników Busha widoczni są osoby, które czynnie wspierały Romneya.

„To najbardziej pożądany kandydat. Wszystkim, których znam, podoba się ten pomysł” - mówi Brian Ballard, który był jedną z kluczowych postaci zarządzających finansami komitetu Romney'a w 2010 i McCaina w 2008.

Doradcy Busha obstawiają cały czas przy tym, że nadal nie podjął on decyzji co do startu, a ostateczną odpowiedź da do końca tego roku. Jednak widać, że w przeciągu ostatnich kilku tygodni, przejechał kraj, spotykając się z wyborcami i prowadząc kampanię na rzecz republikanów przed jesiennymi wyborami do Kongresu.

Bush, lat 61, miałby dużo zalet jako kandydat. W służbie publicznej od 7 lat, jednak jego problemem może być fakt, że ostatni raz funkcję publiczną pełnił w 2007 r. Zmagał się z trudnościami przewodniczenia partii republikańskiej związanych z jej błędami w polityce imigracyjnej. Poza tym jest synem i bratem dwóch byłych prezydentów. To daje mu duże ułatwienie jeśli chodzi o zbieranie funduszy na kampanię. 

Jednym z tematów, które bardzo często porusza Bush jest polityka międzynarodowa. Jest w stałym kontakcie z ekspertami jeśli chodzi o politykę zagraniczną, m.in. z byłym sekretarzem stanu w gabinecie Nixona i Forda. 

Co ta zmiana w Białym domu mogłaby dać nam? Wielu specjalistów w kwestiach spraw zagranicznych mówi, że gdyby prezydentem USA w tych trudnych czasach był republikanin, a nie demokrata, zupełnie inaczej potoczyłyby się losy Ukrainy. Obama od początku objęcia urzędu subtelnie ignorował sprawy zagraniczne – ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Europy Środkowo-Wschodniej.

Czy ta miękka postawa w sprawach Snowdena czy Syrii zachęciła Putina do bardziej drastycznych kroków, w postaci agresji na Ukrainę? Czy twarda postawa amerykańskiego przywódcy zablokowałaby plany Putina? Wątpliwe. Rosyjski prezydent jest politykiem nieugiętym, który jak coś postanowi to osiąga to wszelkimi środkami – co widać było w kwestii wojny czeczeńskiej. Jednak na pewno inna, twarda, postawa świata zachodniego – a szczególnie osoby urzędującej w Białym Domu – mogłaby wpłynąć na inny rozwój sytuacji, chociażby przez rozgrywanie sprawy jakże ważną dla Moskwy polityką energetyczną.   

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Magdalena Czarnecka

[fot.

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook