Jedynie prawda jest ciekawa


Następca Obamy stawi czoła Putinowi?

30.03.2014

Zaczyna się lobbowanie za poszczególnymi kandydatami przed wyborami prezydenckiego w USA. Szansa kolejnego Busha?

Amerykańskie media donoszą, że zaczyna się powoli rozdawanie kart przed wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych w 2016 r. Te wybory to wielkie wyzwanie dla republikanów, którzy ostatnio dwa razy z rzędu stracili szansę objęcia Białego Domu

Wpływowi biznesmeni sympatyzujący z republikanami, których głos jest bardzo znaczący za kulisami zaczynają powoli uruchamiać swoje kontakty i lobbować za byłym gubernatorze Florydy – Jebem Bushem, jako kandydatem w wyścigu do Białego Domu. Szczególnie wśród tej grupy zwolenników Busha widoczni są osoby, które czynnie wspierały Romneya.

„To najbardziej pożądany kandydat. Wszystkim, których znam, podoba się ten pomysł” - mówi Brian Ballard, który był jedną z kluczowych postaci zarządzających finansami komitetu Romney'a w 2010 i McCaina w 2008.

Doradcy Busha obstawiają cały czas przy tym, że nadal nie podjął on decyzji co do startu, a ostateczną odpowiedź da do końca tego roku. Jednak widać, że w przeciągu ostatnich kilku tygodni, przejechał kraj, spotykając się z wyborcami i prowadząc kampanię na rzecz republikanów przed jesiennymi wyborami do Kongresu.

Bush, lat 61, miałby dużo zalet jako kandydat. W służbie publicznej od 7 lat, jednak jego problemem może być fakt, że ostatni raz funkcję publiczną pełnił w 2007 r. Zmagał się z trudnościami przewodniczenia partii republikańskiej związanych z jej błędami w polityce imigracyjnej. Poza tym jest synem i bratem dwóch byłych prezydentów. To daje mu duże ułatwienie jeśli chodzi o zbieranie funduszy na kampanię. 

Jednym z tematów, które bardzo często porusza Bush jest polityka międzynarodowa. Jest w stałym kontakcie z ekspertami jeśli chodzi o politykę zagraniczną, m.in. z byłym sekretarzem stanu w gabinecie Nixona i Forda. 

Co ta zmiana w Białym domu mogłaby dać nam? Wielu specjalistów w kwestiach spraw zagranicznych mówi, że gdyby prezydentem USA w tych trudnych czasach był republikanin, a nie demokrata, zupełnie inaczej potoczyłyby się losy Ukrainy. Obama od początku objęcia urzędu subtelnie ignorował sprawy zagraniczne – ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Europy Środkowo-Wschodniej.

Czy ta miękka postawa w sprawach Snowdena czy Syrii zachęciła Putina do bardziej drastycznych kroków, w postaci agresji na Ukrainę? Czy twarda postawa amerykańskiego przywódcy zablokowałaby plany Putina? Wątpliwe. Rosyjski prezydent jest politykiem nieugiętym, który jak coś postanowi to osiąga to wszelkimi środkami – co widać było w kwestii wojny czeczeńskiej. Jednak na pewno inna, twarda, postawa świata zachodniego – a szczególnie osoby urzędującej w Białym Domu – mogłaby wpłynąć na inny rozwój sytuacji, chociażby przez rozgrywanie sprawy jakże ważną dla Moskwy polityką energetyczną.   

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

Magdalena Czarnecka

[fot.

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook