Jedynie prawda jest ciekawa


Narodziny chrześcijaństwa, czyli Dzieciątka wędrowanie…

25.12.2013

Człowiek bowiem nie miał bać się Boga, skoro jego Syn przychodzi na Ziemię do ludzi pracy, do ludzi prostych, którzy tak za tak mają, nie za nie. Bez światłocienia. Człowiek miał go szukać i znaleźć - bez lęku, w ubogim żłobie - pisze Artur S. Górski.

Zapewne około 2013 lat od dzisiaj wstecz, a być może dawniej, bo nie jest istotne, czy Dionisius Exiguus pomylił się in plus, czy in minus w ustanowieniu daty narodzin Chrystusa i początku ery chrześcijańskiej, jak i nie jest istotne czy było to akurat 24 grudnia roku zerowego. Ale to tej nocy, która świętujemy 24 grudnia Dzieciątko zaczęło swój spacer po Ziemi. Afirmując człowieczeństwo. Nie narodziło się w pałacu. Narodziło się w stajni, wśród wykluczonych. Człowiek bowiem nie miał bać się Boga, skoro jego Syn przychodzi na Ziemię do ludzi pracy, do ludzi prostych, którzy tak za tak mają, nie za nie. Bez światłocienia. Człowiek miał go szukać i znaleźć - bez lęku, w ubogim żłobie.

Wbrew możnym tamtego świata.

Z wielu świętych katolickich szczególnie dramatyczną postacią jest święty Józef. Robotnik, cieśla. Wielki milczący Ewangelii. Nie wypowiedział ani jednego słowa. Nosił w sercu poczucie zdrady nim Anioł Pański powiedział Mu „nie bój się”! Józef okazał się odważnym mężczyzną, swoistym bohaterem oczekiwania.

Dzieciątko wędrując przez świat zatrzymało się na moment w pałacu cesarza Konstantyna Wielkiego, który by ratować łaciński ład przyjął chrzest i uczynił chrześcijaństwo religią Cesarstwa. To bowiem nowy Rzym stał się centrum cywilizacji, gdy runął majestat cezarów, a „czysta i skromna religia” – jak jej początki opisywał wielki historyk Edward Gibbon, wolnomularz, naukowiec niezwykle krytyczny wobec chrześcijaństwa – „ostatecznie rozwinęła triumfalny sztandar Krzyża na ruinach Kapitolu”.

Boże Dziecię wędrowało dalej razem z Karolem Wielkim, w średniowieczu, błędnie określanym przez zastępy ignorantów i propagandystów jako czas mroku. Mroku? Wystarczy spojrzeć na bazylikę Mariacką - koronę Gdańska, górującą od ponad sześciuset lat nad nadmotławskim grodem, czy pokłonić się kunsztowi Hansa Memlinga lub Hieronima Boscha by dostrzec wielkość tamtej epoki.

Trzy wieki jakie upłynęły od śmierci Karola Wielkiego to był czas wzrastania. Nawróciły się Morawy, Bułgaria, Czechy, Polska, Węgry i Księstwo Kijowskie.

Dzieciątko Nowonarodzone zaprowadziło Mieszka, księcia Polan do chrzcielnicy. Na chrześcijańskiej osnowie zbudował on i Bolesław Chrobry państwo polskie.

Narodził się nam Zbawiciel – pięknie jest w to wierzyć. A jeśli nie wierzysz? Wsłuchaj się w opowieść o Jezusie z Nazaretu, urodzonym około 5-2 roku, zmarłym w 33 roku nowej ery. W opowieść o Żydzie, Aramejczyku, nonkonformiście, myślicielu, wielkim kaznodziei, który urodził się w  Judei, rzymskiej odległej prowincji, za panowania cesarza Augusta Juliusza Oktawiusza. O Jezusie, skazanym na ukrzyżowanie za panowania cesarza Tyberiusza, gdy prokuratorem Judei był Poncjusz Piłat, który ugiął się przed żądaniem Sanhedrynu i skazał wędrownego cudotwórcę na śmierć.

Jezus nie rzucał wyzwania władzom imperium, nie pozostawił po sobie tajnej organizacji i politycznego przesłania. Nauczał po prostu „Jeśli kto chce iść za mną, niech się zaprze samego siebie niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje”. Jakże trudne to wyzwanie również dla ludzi Kościoła, jego hierarchów i duchownych, tym, którym marzy się czasem wątła sława celebryty.

A jeśli brakuje Ci wiary? Sięgnij po zakurzoną, zapomnianą na półce Biblię. I czytaj…

Jak trudno się żyje w dzisiejszym świecie, pełnym nieautentycznych mitów, fałszywych uniesień, braku odwagi, braku kompetencji. Czy Święta Bożego Narodzenia pozwolą nam kolejny raz uwierzyć, że świat ludzi wspierających się i szanujących się nawzajem, świat miłości, radości, pojednania jest realny i osiągalny?

Tej wiary życzę, dedykując wątpiącym jeden z najbardziej intrygujących tekstów polskiej muzyki, wyśpiewany w latach 60. przez Mirę Kubasińską.

 

Wierz mi wierz ta wyspa jest.

To gdzieś tu gdzieś blisko już.

Uwierz w to i pomóż mi

pomóż ją odnaleźć.

 

Tam już rąk nie zranisz swych

napalm tam nie zakwita krwią

ani też na wyspie tej

nikt nie sadzi drzew kolczastych drutów.

 

Tam noce spokojne tam tylko spadają race gwiazd

na szczęście to trzeba wierzyć im.

Tam dni są słoneczne tam łąki zielone chłopcy z nich

rwą kwiaty swym ukochanym.

 

Musisz uwierzyć mi że jest

taka wyspa pod skrzydłami ptaków

gdzie dziecko bez trwogi spogląda w gęstwinę białych chmur

bo wie że z nich tylko deszcz.

Wierz mi wierz ta wyspa jest

i nasz tam będzie domu dach

nasze drzwi do których

nikt nocą nie zapuka.

 

Wierz mi wierz ta wyspa jest

póki ty jesteś ze mną tu.

Może brzeg nad Wisłą jej

może jest nią właśnie twa ojczyzna…

Artur S. Górski

[Fot. PAP / Marek Zakrzewski]
 

Tekst ukazał się na wybrzeze24.pl.


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook