Jedynie prawda jest ciekawa


Narbutt we "wSieci": Komisariat okiem paralizatora

29.05.2017

Maja Narbutt o sprawie śmierci Igora Stachowiaka.

Ta afera wstrząsnęła Polską. Na komisariacie we Wrocławiu zmarł zatrzymany mężczyzna. Stało się to rok temu, jednak skandal wybuchł dopiero teraz, gdy upubliczniono nagrania z przesłuchania. Posypały się dymisje w policji. Spraw związanych z brutalnością policji było jednak znacznie więcej, a o niektórych nigdy nie usłyszymy – pisze Maja Narbutt najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

Dziennikarka przypomina brutalne sceny z wrocławskiego komisariatu: – Skuty kajdankami i rozebrany do połowy młody mężczyzna leży na posadzce w toalecie komisariatu. Policjant po raz kolejny używa paralizatora, rażąc go prądem, mężczyzna zwija się z bólu. Kilkanaście minut później 25-letni Igor Stachowiak nie żyje. Jego ojciec słyszy od policjantów, że syn spadł z krzesła i umarł. W kostnicy robi zdjęcia: na twarzy Igora są siniaki, na szyi krwawe wybroczyny.

Obrazy i zdjęcia mówią więcej niż tysiące słów – pokazane przez TVN fragmenty 12-minutowego nagrania z kamery wmontowanej w paralizator wstrząsnęły opinią publiczną. Zbulwersowany komendant główny policji nadinspektor Jarosław Szymczyk oświadczył, że patrząc na te kadry, przeżył najtrudniejszy moment w swej zawodowej karierze. Zobaczył, jak człowiek w policyjnym mundurze łamie prawo, zadaje ból i cierpienie. Nagrań wcześniej nie wiedział, bo natychmiast po tragedii zostały przekazane prokuraturze – pisze Maja Narbutt.

Autorka zastanawia się nad genezą patologii, które występują podczas trudnej pracy policjantów – W podobnych wypadkach policjanci będą akceptowali nawet sprzeczne z prawem zachowanie, jeśli uważają, że ich kolega jest gliną z krwi i kości. Radzi sobie we wszystkich sytuacjach, więc wie też, jak postępować z zatrzymanym. Będą też milczeć w innym wypadku: gdy policjant łamie prawo, ale ma układ ze swoim przełożonym.

Zbyt często też przełożeni patrzą przez palce na drastyczne zachowania podwładnych, bo jest presja na skuteczność i wyniki – zeznania należy wydobyć, obojętnie jakim sposobem. Przeszkoleni na trwających sześć miesięcy kursach policjanci mają słabe szanse na koncepcyjne rozgryzienie sprawy, stawiają więc na brutalność – czytamy w tekście.

Więcej o śmierci Igora Stachowiaka i o kulisach pracy policjantów, w tekście Mai Narbutt w nowym numerze tygodnika „wSieci”. W sprzedaży już od 29 maja, także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl

Zapraszamy też do subskrypcji miesięcznika w Sieci Przyjaciół – www.siecprzyjaciol.pl.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook