Jedynie prawda jest ciekawa


Narastający strach przed Rosją

13.12.2013

Narastający strach przed Rosją w ekipie Donalda Tuska widać gołym okiem i to nie tylko w sprawie Ukrainy.

Wczoraj na wniosek klubu Prawo i Sprawiedliwość odbyła się w Sejmie debata dotycząca „Informacji ministra spraw zagranicznych na temat przebiegu i rezultatów szczytu Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w dniach 28-29 listopada 2013 roku”.

Nasz klub złożył ten wniosek zaraz po zakończeniu szczytu w Wilnie ale dopiero teraz w związku z wydarzeniami na Ukrainie, marszałek Sejmu Ewa Kopacz zdecydowała, że taka debata może się jednak odbyć.
W imieniu naszego klubu występowali w niej posłowie Krzysztof Szczerski i Witold Waszczykowski i jak można się domyślać bardzo negatywnie ocenili działania rządu Donalda Tuska w sprawie podpisania umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina, stwierdzając wręcz, że jest to klęska tej ekipy rządowej w realizacji polityce wschodniej.

Nie jest to wcale ocena emocjonalna, tylko ocena oparta na twardych faktach. O ile jeszcze w momencie tworzenia w ramach UE, programu Partnerstwa Wschodniego w roku 2009 razem ze Szwecją, Polska była jej motorem napędowym, to już po tragedii smoleńskiej, ekipa Donalda Tuska straciła dla niego nagle serce.
Widać to było podczas szczytu tego partnerstwa na jesieni 2011 roku w Warszawie w czasie polskiej Prezydencji UE, w ramach której nie udało się przyjąć nawet podsumowującego komunikatu, wcześniej uzgodnionego ze wszystkimi jego uczestnikami.

Także w przygotowywaniu ostatniego szczytu partnerstwa w Wilnie na Litwie, Polska nie była już krajem wiodącym, a nasz minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, sprawiał wrażenie jakby nie był już zainteresowany aby Ukraina parafowała umowę stowarzyszeniową (dobrze, że zrobiły to chociaż Gruzja, i Mołdowa).
Ba, i to wczoraj przyznał minister Sikorski, Unia okazała się za słaba aby przeciwstawić się Rosji, która jak to ujął szef resortu spraw zagranicznych, wywierała brutalną presję na Ukrainę, aby ta nie stowarzyszała się z Unią.

Nasi prominenci sprawiali w listopadzie wrażenie jakby dramatyczna sytuacja gospodarcza Ukrainy, którą ten kraj tłumaczy wstrzymanie procesu stowarzyszania z UE, była dla nich ogromną niespodzianką, na którą nie można już teraz znaleźć żadnego lekarstwa.

A przecież nawet w naszych mediach latem tego roku pojawiały się publikacje informujące o tym, że Rosja wręcz ostentacyjnie podejmuje decyzje o blokadzie ukraińskiego eksportu na jej rynek, jednocześnie domagając się terminowych płatności za dostawy rosyjskiego gazu.

Zabierając głos w tej debacie, zwróciłem uwagę ministra Sikorskiego, że nie było wtedy na to reakcji ani Polski ani instytucji unijnych ani Światowej Organizacji Handlu (WTO), do której to Rosja została przyjęta w 2012 roku po 18 latach bardzo twardych negocjacji.

Przypomniałem członkostwo Rosji w WTO, ponieważ jedną z podstawowych zasad tej organizacji jest zakaz wykorzystywania handlu zagranicznego do realizacji celów politycznych, co niestety Rosja opanowała przez lata po II wojnie światowej, wręcz do perfekcji. Minister Sikorski tłumaczył, że w ramach WTO skargi powinny składać zainteresowane kraje, a Ukraina takiej skargi nie złożyła, co więcej dochodzenia w ramach tej organizacji trwają miesiącami jeżeli nie latami.

Zwracałem także uwagę, że nasze członkostwo w UE w latach 2007-2013 kosztowało około 30 mld euro (czyli ponad 120 mld zł), a w latach 2014-2020 będzie kosztowało około 40 mld euro (czyli 160 mld zł) wpłaconej składki, co oznacza, że w realizacji każdego projektu unijnego znajduje się spora cząstka naszej składki i w związku z tym powinniśmy wreszcie skończyć z postawą „proszalną”, a zacząć się zachowywać jako pełnoprawny członek UE.

Skoro więc Unii z udziałem EBC i MFW udało się wygenerować setki miliardów euro na ratowanie krajów Południa UE (Grecji ,Portugalii, Hiszpanii, a także Irlandii) i Polska, a także inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie działania wsparły, to najwyższy czas aby Donald Tusk użył swych doskonałych ponoć kontaktów z przywódcami wiodących unijnych krajów do wygospodarowania na rzecz Ukrainy zaledwie kilkunastu miliardów euro, aby zrównoważyć finansowe kłopoty tego kraju i zneutralizować wspomniany brutalny nacisk Rosji.

Niestety, takich działań Donalda Tuska ani ministra Radosława Sikorskiego na unijnym forum nie widać, a szef resortu spraw zagranicznych we wczorajszej debacie koncentrował się przede wszystkim na przytaczaniu argumentów wręcz wykluczających stowarzyszenie Ukrainy z UE w dającej się przewidzieć przyszłości.

Narastający strach przed Rosją w ekipie Donalda Tuska widać gołym okiem i to nie tylko w tej sprawie.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook