Jedynie prawda jest ciekawa


Należy pamiętać o społecznej nauce Kościoła

02.10.2013

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII nastąpi 27 kwietnia 2014 roku. Warto zastanowić się na kanwie tego ważnego wydarzenia nad niektórymi aspektami stosowania ich nauczania w odniesieniu do ogólnej kondycji państwa polskiego pod rządami Donalda Tuska.

Jan XXIII w encyklice Mater et Magistra określił model gospodarki jako gospodarkę mieszaną, której podstawą jest własność prywatna. W szczególności bronił w niej własności małej i średniej dowodząc, że stwarzają one możliwość współpracy właściciela zakładu z robotnikami. Dziś w III RP doskonale widać, że rząd Donalda Tuska realnie nie wspiera MSP (skrót: małe i średnie przedsiębiorstwa). Do tego nie prowadzi dialogu z robotnikami (związkami zawodowymi), które nie akceptują zasad narzuconych im w Komisji Trójstronnej.

Wydłużenie wieku emerytalnego czy rządowa „kreatywna ekonomia” związana ze zmianami w OFE to tylko niektóre dowody na oderwanie się rządzących od słusznych wskazówek i wymowy nauki społecznej Jana XXIII.

Jan Paweł II nauczał, że politykiem w szerszym znaczeniu jest każdy człowiek, który przez swoją działalność społeczną wnosi wkład do dobra wspólnego czyli przyczynia się do budowania takiego ładu społecznego, w którym szanowane są prawa i wolności należne każdemu człowiekowi w społeczeństwie.

Nasz Wielki Rodak nauczał, że wolność jaką odzyskaliśmy po upadku komunizmu nie jest czymś gotowym, ale jest zadaniem, które wytrwałą pracą trzeba stale zdobywać. Wolności nie można absolutyzować ale należy podporządkować ją poznaniu obiektywnej prawdy dotyczącej rzeczywistości i dobra każdej osoby ludzkiej. Krytycznie ocenił przy tym totalitaryzm komunistyczny i ostrzegał przed totalitaryzmem liberalnym. Postulował także, aby politycy respektowali system podstawowych wartości zakorzenionych w kulturze narodu, którego państwo jest strukturą polityczną.

Środowisko Konfederatów jest w kwestiach wiary pluralistyczne - ale wyciąga właściwe wnioski również z nauki społecznej Jana XXIII i Jana Pawła II.

Uznajemy, że III RP prawdziwa lewica nadal nie istnieje, a władze publiczne są oderwane od problemów zwykłych Kowalskich. W dwudziestoleciu międzywojennym lider Polskiej Partii Socjalistycznej Ignacy Daszyński rozpoczynał zwykle spotkania z robotnikami od pozdrowienia: „Szczęść Boże”. Trudno uznać, że pogrobowcy Płatnych Zdrajców Pachołków Rosji respektowali lub zamierzają respektować system polskich wartości opartych na własnej tradycji. Dobrym przykładem jest kwestia walki SLD i Ruchu Palikota o pozostawienie w centrach miast setek okupacyjnych pomników wystawionych na mocy decyzji płynących z Kremla. Stąd też środowiska patriotyczne uważają za słuszne złamanie zmowy „Okrągłego Stołu” i rozliczenie czasów totalitarnych. Bez jasnego wskazania winy, bez słusznej moralnie kary dla zbrodniarzy komunistycznych nasz kraj będzie w dalszym ciągu opierał się na fasadowej demokracji – nowym porozumieniu komunistów z czasów PRL i ich następców z miałkimi politykami liberalnymi. To „układ zamknięty” chroni komunistów przed symbolicznym sądowym uznaniem ich win przez sprzeczne z art. 2 Konstytucji RP orzeczenia o przedawnieniu totalitarnych zbrodni kwalifikowanych jako zwykłe czyny kryminalne.

Wolność należy stale zdobywać. Drogą do wolności nie są publiczne wezwania Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego do ignorowania udziału w stołecznym referendum. Nieskrępowany udział w życiu publicznym jest przywilejem, o który walczyły minione pokolenia polskich patriotów. W tym aspekcie warto godnie i pokojowo protestować przeciwko zawłaszczaniu przez rządzących monopolu na czas, w którym Polacy mogą korzystać ze swoich praw obywatelskich.

Adam Słomka

Przewodniczący KPN-Obóz Patriotyczny,

poseł na Sejm RP (1991-2001),

rzecznik Ruchu Byłych i Przyszłych Więźniów Politycznych „NIEZŁOMNI”

[Fot. Janusz Mazur / PAP]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook