Jedynie prawda jest ciekawa


"Najważniejsze, że kupiliśmy Koleje Linowe"

13.08.2013

Rozmowa z Łukaszem Chmielowskim, prezesem zarządu spółki Polskie Koleje Górskie (PKG).

Stefczyk.info: UOKiK wydał zgodę na przejęcie przez podhalańską spółkę samorządową Polskie Koleje Górskie (PKG) Polskich Kolei Linowych (PKL). To oznacza, że firma będąca właścicielem m.in. kolejki na Kasprowy Wierch może zostać kupiona przez kierowaną przez Pana spółkę. Jak Pan przyjął decyzję Urzędu?

Łukasz Chmielowski: To dobra informacja dla mieszkańców oraz dla turystów. Cieszymy się, że skutecznie dopełniliśmy wszelkich formalności, a pani prezes mogła wydać taką decyzję. Z merytorycznego punktu widzenia byliśmy spokojni, bowiem realizacja naszych planów będzie służyć konsumentom, a być może poprawi też konkurencję na rynku usług turystycznych. Pamiętajmy jednak, że zgoda UOKiK to jeszcze nie moment finalizacji zakupu. Czekamy wciąż na decyzję walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKP. Zgodnie z umową prywatyzacyjną, to po jej uzyskaniu będzie możliwe przejęcie PKL.

Kolejne etapy to jedynie formalność, czy spodziewa się Pan problemów?

Trudno mi to oceniać. Od samego początku z wielką starannością dopełniamy wszelkich wymogów, by ta transakcja zakończyła się sukcesem. Taki cel miało również złożenie do UOKiK wniosku o zgodę na zakup PKL. Obecnie decyzja leży po stronie walnego zgromadzenia akcjonariuszy PKP. Nie jestem więc właściwym adresatem pytania. Mogę natomiast z pełnym przekonaniem powiedzieć, że z naszej perspektywy nie ma żadnych przeszkód prawnych ani ekonomicznych, aby doprowadzić procedurę do finału.

Na państwa stronie internetowej można było przeczytać, że zakup PKL jest ważnym wydarzeniem dla całego regionu. Na czym polega waga tej transakcji?

Po zakupie PKL, przy udziale funduszu inwestycyjnego, samorządy będą miały realny wpływ na jakość i kształt oferty turystycznej w regionie. Koleje górskie są na tyle ważnym elementem rynku usług turystycznych, mają na tyle duży potencjał, że możliwość współdecydowania o ich przyszłości jest sprawą istotną dla lokalnej społeczności. To jej najbardziej zależy na tym, aby turyści czuli się u nas dobrze, wyjeżdżali zadowoleni i chętnie wracali. Z doświadczeń kurortów alpejskich wynika przy tym, że kluczem do sukcesu kolei górskich jest właśnie zaangażowanie samorządu, mieszkańców i miejscowych przedsiębiorców.

Co dalej z infrastrukturą, którą Państwo przejmiecie? Czy PKL będzie własnością Państwa spółki czy zamierzają Państwo coś z nią robić?

Infrastruktura PKL zostanie przejęta przez PKG, a z czasem najprawdopodobniej także rozwijana, np. poprzez dokupienie hoteli czy wyciągów narciarskich. Zmienić może się natomiast skład akcjonariatu spółki Polskie Koleje Górskie. Za kilka lat może dojść do oferowania przez nas akcji na GPW. Będzie mógł je kupić każdy zainteresowany, podobnie jak było to np. z akcjami PZU. My natomiast gwarantujemy, że wcześniej akcje będą mogli nabyć mieszkańcy regionu i lokalni przedsiębiorcy.

W czasie debaty o prywatyzacji spółki pojawiły się niepokoje związane z możliwym jej przejęciem przez obcy kapitał, inwestorów zza granicy. Czy możemy być spokojni, że PKL zostaną własnością publiczną, polską?

Uspokajam i zapewniam, że rolą spółki powołanej przez cztery podhalańskie samorządy jest właśnie zachowanie kontroli nad PKL w rękach publicznych. Oczywiste było, że ze środków budżetowych nie uda nam się zakupić tej spółki. Za wyjątkiem największych miast, żaden samorząd w Polsce nie byłby w stanie wyasygnować takiej sumy. Od początku mówiliśmy, że będziemy szukać inwestora kapitałowego, który będzie w stanie zaakceptować nasze stanowcze oczekiwania związane z utrzymaniem kontroli nad kolejami górskimi. Warunki te spełnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Podpisaliśmy więc umowę, w ramach której przewidzieliśmy kilka kroków do przodu.

O jakich krokach Pan mówi?

Fundusze inwestycyjne inwestują środki z zamiarem uzyskania korzyści. Jeśli fundusz po kilku latach będzie chciał wyjść ze spółki poprzez wprowadzenie jej na GPW, mamy zagwarantowane zachowanie pakietu kontrolnego. Gminy założyciele będą miały wówczas możliwość zakupienia 20 procent plus jedną akcję. To oznacza, że kontrola nad przedsiębiorstwem pozostanie w rękach samorządów. Jeśli fundusz będzie chciał sprzedać spółkę innemu podmiotowi, nie przez giełdę, to w ramach umowy nasze gminy mają prawo pierwokupu tych akcji. Możemy również ewentualnie wskazać inny podmiot, który kupi spółkę w naszym imieniu i będzie z nami współpracować, respektując nasze uprawnienia. Zagwarantowaliśmy więc sobie z dwóch stron możliwość kontroli strategicznej.

W tej chwili najważniejsze jest jednak to, że kupiliśmy PKL, że jesteśmy coraz bliżej finalizacji transakcji. Będziemy mogli już niebawem przystąpić do pracy, której wiele jeszcze przed nami. Nasz cel to stworzenie bardzo dobrej oferty w regionie, która ściągnie do nas turystów. Na tym zyskają przede wszystkim mieszkańcy i miejscowy, często drobny, rodzinny biznes. Liczę, że wiele pozytywnych rzeczy się wydarzy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Tomekkucharczyk1994/Wikipedia.org na lic. GNU]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook