Jedynie prawda jest ciekawa


Najlepszy fundusz emerytalny to własne dzieci

30.01.2012

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. W ubiegłym roku przyszło na świat o 22 tys. dzieci mniej niż w 2010 r., choć już wtedy odnotowaliśmy znaczny spadek urodzeń. - Coraz bardziej dramatyczny i jednoznaczny wpływ ma na to brak perspektyw młodego pokolenia w Polsce – mówi dla portalu Stefczyk.info Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.

- Od lat badania pokazują, że młodzi ludzie wchodząc w życie oddalają moment zawierania związków małżeńskich i posiadania dzieci. Wynika to z faktu, że to, co otrzymują w swojej pierwszej, drugiej czy trzeciej pracy nie wystarcza im na normalne funkcjonowanie rodziny i posiadanie dzieci – wyjaśnia Andrzej Sadowski.

- W Polsce praca opodatkowana jest drastycznie wysoko, na poziomie wódki, paliw czy papierosów. To, co młodemu człowiekowi zostaje po opodatkowaniu na tzw. rękę, może wystarczyć jedynie na spłacanie rat za mieszkanie, które spłacać będzie przez najbliższe ćwierć wieku. Na normalne funkcjonowanie, w tym posiadanie dzieci, zostaje już niewiele, dlatego obserwujemy dwa zjawiska: z jednej strony masową emigrację za granicę, gdzie Polacy bardzo chętnie zakładają rodziny i rodzą dzieci. Jesteśmy grupą etniczną, która w ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii urodziła najwięcej dzieci. Właśnie dlatego, że warunki w jakich przychodzi tam żyć, pracować i zarabiać są nieporównanie lepsze niż w Polsce. Z drugiej strony, w Polsce alternatywą jest opóźnianie zawierania związków małżeńskich i opóźnianie momentu w którym pojawia się pierwsze dziecko.

Jednocześnie trudno zauważyć jakiekolwiek objawy polityki prorodzinnej, która miała być w Polsce wprowadzona. Nie zanosi się na zmiany.
W Polsce nie ma polityki prorodzinnej. Jest polityka, która blokuje możliwości pracy dla młodych ludzi. Rząd podwyższając opodatkowanie pracy poprzez zwiększenie składki rentowej czy też ustalanie tzw. wyższego wynagrodzenia minimalnego, ustala wyższe bariery dla młodych ludzi, którzy wchodzą na rynek pracy i których kwalifikacje nie są czasami na tyle wysokie, żeby utrzymać się nawet na tym poziomie, który rząd wyznacza. Dlatego też mamy do czynienia z polityką, która generuje bezrobocie i która nie jest polityką prorodzinną. Trzeba pamiętać, że polskie rodziny utrzymują się przede wszystkim z pracy i żadna dotacja, ulga, becikowe czy inna forma doraźnej pomocy nie rozwiązuje w żaden sposób problemu. Kwestia wychowania dziecka to proces ciągły, który nie może się opierać na skorzystaniu raz w roku z ulgi w formie jednorazowego znieczulenia. Tego typu rozwiązania nie działają. Nawet jeżeli już w Polsce dzieci się rodzą, idą do szkół, to później widać jak bardzo szybko się rozglądają po świecie, gdzie mogłyby wyemigrować, gdzie miałyby szansę na normalne życie i pracę. Trzeba więc zaznaczyć, że nawet, jeżeli będziemy mieć wyższy wzrost gospodarczy i lepszą sytuację ekonomiczną i tym samym będzie następowała poprawa sytuacji młodych ludzi w Polsce i będą mieli dzieci, to te dzieci będą w dużej mierze kandydatami na emigrantów, bo ciągle w tych krajach będzie znacznie lepiej niż w Polsce na podejmowanie pracy, osiedlanie się, zakładanie rodzin. Właśnie to robią dzisiaj Polacy poza granicami naszego kraju, trzeba o tym pamiętać.

Eksperci przestrzegają, że polskie społeczeństwo starzeje się w zastraszającym tempie. Wskaźnik zastępowalności pokoleń powinien wynosić co najmniej 2. W tej chwili mamy zaledwie 1,4. Powinniśmy się już bać tego, co będzie z nami na emeryturze?
Ludzie powinni zrozumieć, że przyszłe emerytury uzależnione są od pokoleń, które będą wtedy pracowały w polskiej gospodarce, a takich pokoleń, ludzi, którzy będą pracowali będzie mniej. Jednocześnie gospodarka będzie na niekoniecznie wysokim poziomie, stąd obietnice pana premiera, że jak będziemy pracować dłużej, to dostaniemy 20 proc. więcej są bałamutne i nieprawdziwe.
Najlepszy fundusz emerytalny to własne dzieci, a nie liczenie że rząd zapewni nam emeryturę, bo taka emerytura zależna jest zawsze od decyzji politycznej, a decyzja polityczna jest wynikiem poziomu gospodarczego w momencie wypłacania emerytury, czyli nieznanym za 20 lat.

Andrzej Sadowski, Centrum im. Adama Smitha

not. PiKa
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook