Jedynie prawda jest ciekawa


Najlepszą polityką zagraniczną jest jej nie mieć

21.03.2013

A co będzie jak ten twardy rdzeń, na który powołuje się Sikorski, po prostu się rozpadnie? A przecież jest to coraz bardziej prawdopodobne i ze względów ekonomicznych ale i politycznych.

Była kiedyś taka partia, której przedstawiciel, światły minister Tadeusz Syryjczyk, mawiał na początku lat 90-tych poprzedniego stulecia, że najlepszą polityką przemysłową jest jej nie mieć.

To „błyskotliwe” sformułowanie, przyszło mi do głowy, kiedy wysłuchałem wczoraj rano w Sejmie, wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego na temat polskiej polityki zagranicznej.

Główną myślą tego wystąpienia było płynięcie w głównym nurcie polityki europejskiej, a także stwierdzenia, że na wiele rzeczy w ramach tej polityki nie mamy wpływu, możemy się tylko do nich lepiej lub gorzej dostosowywać.

Na początku swojego wystąpienia minister Sikorski, a jakże, podziękował swojemu przełożonemu, premierowi Tuskowi, że był taki słowny i w negocjacjach budżetowych osiągnął obiecane w kampanii wyborczej słynne 300 mld zł na politykę regionalną.

Tyle tylko, że budżet UE na lata 2014-2020, ciągle nie istnieje, a 5 grup politycznych w Parlamencie Europejskim (w tym ta na największa EPP do której należą posłowie z Platformy i PSL-u), przegłosowały rezolucję, która już w pierwszym akapicie zawiera sformułowanie, o odrzuceniu porozumienia budżetowego zawartego przez Radę.

Wprawdzie nie jest to stanowisko ostateczne PE ale ze zdziwieniem można tylko zauważyć, że tak wpływowa ponoć Platforma nie była w stanie wpłynąć na swoich sojuszników z jednej rodziny politycznej aby wstrzymali się z odrzucaniem budżetu, który jest takim ogromnym sukcesem premiera Tuska.

Nawet jednak jeżeli budżet UE na lata 2014-2020, zostanie przyjęty przez PE ostatecznie w czerwcu tego roku, to trzeba wyraźnie stwierdzić, że za względny sukces czyli osiągnięcie tych 300 mld zł na politykę regionalną, premier Tusk zapłacił interesami polskiej wsi.

Środki na wspólną politykę rolną dla Polski jakie w tym budżecie udało się osiągnąć, są o ponad 7 mld euro mniejsze od tych jakie były w projekcie budżetu proponowanego przez Komisję Europejską i jakie znalazły się w rezolucji poświęconej WPR, przyjętej ostatnio przez Parlament Europejski.

Kolejne bardzo kontrowersyjne stwierdzenie jakie znalazło się w wystąpieniu Sikorskiego, to wprowadzenie Polski do strefy euro, z uzasadnieniem, że tylko wtedy będziemy w twardym rdzeniu UE i będziemy uczestniczyć w podejmowaniu najważniejszych decyzji dotyczących przyszłości Europy.

Wypowiedzenie tych słów, tuż po ujawnieniu kulisów dyktatu jaki eurogrupa zastosowała wobec Cypru, świadczy o tym, że minister Sikorski i cały rząd Tuska, chyba nie rozumie powagi sytuacji w jakiej po tej decyzji, znalazła się cała strefa euro.

Wczoraj napisałem między innymi, „że kulisy negocjacji prowadzonych przez słynną Trojkę z przedstawicielami Cypru nie, przypominają negocjacji przedstawicieli instytucji międzynarodowych z reprezentantami demokratycznego państwa, a raczej rozgrywki wewnątrz mafijne. Dyktat i upokorzenie jakie UE zastosowała wobec Cypru, na długo pozostaną w pamięci wszystkich krajów, które starają się o nadzwyczajną międzynarodową pomoc. Oby Polska się nigdy w takiej sytuacji nie znalazła”.

Okazuje się, że rząd Tuska i jego minister spraw zagranicznych, nic sobie z tego zagrożenia nie robią i uważają wejście do strefy euro za główny priorytet polskiej polityki zagranicznej.

Ba. minister Sikorski, odpowiadając na moje wątpliwości w tej sprawie, które sformułowałem we wczorajszej debacie, zauważył, że jego zdaniem mniejsze znaczenie dla niego mają skutki gospodarcze wejścia Polski dla strefy euro, dla niego najważniejsze są skutki polityczne czyli bycie w twardym rdzeniu UE.

A co będzie jak ten twardy rdzeń się rozpadnie? A przecież jest to coraz bardziej prawdopodobne i ze względów ekonomicznych ale i politycznych. W Niemczech powstała już partia „Alternatywa dla Niemiec”, założona przez znanych profesorów ekonomi, której obecne poparcie jest szacowane na 20% i której głównym celem jest wyjście tego kraju ze strefy euro.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook