Jedynie prawda jest ciekawa


Najgorsza koniunktura od dekady!

22.09.2012

Wczoraj GUS opublikował raport o koniunkturze w polskich przedsiębiorstwach, poniżej cytaty z raportu i wykresy.

"Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym we wrześniu oceniany jest negatywnie, gorzej niż przed miesiącem oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Ogólny klimat koniunktury w budownictwie we wrześniu oceniany jest negatywnie, bardziej pesymistycznie niż w sierpniu oraz w analogicznym miesiącu ostatnich dwunastu lat. We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest nadal negatywnie, gorzej niż w sierpniu i w analogicznym miesiącu poprzednich siedmiu lat".

Dane o koniunkturze w firmach potwierdzają, że polska gospodarka hamuje w szybkim tempie. Odczyty są niższe niż podczas spowolnienia w 2009 roku i zbliżają się do poziomów obserwowanych podczas smuty gospodarczej lat 2001-2002. W tamtym okresie wzrost gospodarczy nieznacznie przekraczał 1 procent, a bezrobocie przekroczyło 20 procent. Tym razem mamy zawór bezpieczeństwa w postaci ucieczki młodych ludzi do innych krajów UE (bezrobocie wśród młodych przekroczyło w Q1’2012 27%), więc w 2013 roku bezrobocie ogółem nie będzie aż tak wysokie. Ale planowana twarda polityka fiskalna (podwyżki podatków i ograniczenie wydatków inwestycyjnych) oraz błędna polityka pieniężna (RPP zamiast obniżyć stopy procentowe skokowo o co najmniej 2 pp. ostatnio je podniosła i z niezrozumiałych dla mnie powodów stara się umocnić złotego dobijając eksporterów) w połączeniu z pogłębiającym się kryzysem w strefie euro doprowadzą do recesji w 2013 roku. Firmy powinny się na to przygotować i pamiętać, że w takich czasach “CASH IS KING”.

Dodam jeszcze, że dzisiaj przecierałem oczy ze zdumienia, gdy przeczytałem w Financial Times, że Komisja Europejska będzie się domagała aby Hiszpania pogłębiła oszczędności w celu osiągnięcia zakładanych celów budżetowych. Bezrobocie wśród młodych ludzi w Hiszpanii podobnie jak w Grecji przekroczyło 60% (!). To ile wyniesie jak się wdroży kolejne oszczędności. Absurdalna polityka euromatołów jest kontynuowana.

Krzysztof Rybiński
[fot. KR]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook