Jedynie prawda jest ciekawa

Najdroższe drogi w Europie z samobójstwami w tle

12.05.2016

„Kwota roszczeń ze strony podmiotów gospodarczych, którym nie zapłacono za prace przy budowie autostrad to ponad 10 miliardów złotych. Wiele z tych firm jest zagrożonych upadłością, wiele już upadło. W niektórych przypadkach mieliśmy do czynienia z samobójstwami właścicieli firm, którzy nie mogli wywiązać się ze swoich zobowiązań” - mówił w audycji „Poranek” Radia Wnet minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, odnosząc się do informacji jakie zawierał audyt kierowanego przez niego resortu.

Minister w rozmowie z Krzysztofem Skowrońskim przypomniał, że w pewnym momencie koszt budowy kilometra autostrady w Polsce był najdroższy w Europie. 

„Miliardy euro środków pomocowych między innymi na sprawy komunikacyjne nie zostały efektywnie wykorzystane. Najtrudniejszym etapem były lata 2008-2012. Jeżeli spojrzeć na koszty budowy dróg ekspresowych i autostrad w tamtym czasie, to są wyższe niż w Niemczech, wyższe niż w podobnych geologicznie i realizacyjnie warunkach w innych państwach europejskich. U nas kilometr autostrady kosztował 10 milionów euro, w Niemczech 8,2 miliona euro, w Słowenii 7,2 miliona euro. Od roku 2013 koszt realizacji inwestycji drogowych zdecydowanie się zmniejszył.” - wyjaśniał Adamczyk.

Adamczyk zapowiedział przekazanie opinii publicznej szczegółów audytu przeprowadzonego w jego resorcie. Inną kwestią jest transport lotniczy czy niewydolne prawo budowlane, która wymaga osobnej sejmowej debaty.

„Przygotowujemy kodeks urbanistyczny, który ułatwi inwestycje budowlane , także w wypadku drobnych inwestorów. W rozmowie poruszono także m.in. sytuację Poczty Polskiej, czy powracającą kwestię prywatyzacji PKP Energetyka.” - mówił na antenie Radia Wnet minister.

kk/Radio Wnet

[fot. PAP/Paweł Supernak]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook