Jedynie prawda jest ciekawa

Naimski: z programem jądrowym jest źle

09.01.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem gospodarki, byłym szefem UOP Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: były minister skarbu Aleksander Grad, szef spółki budującej polską elektrownię atomową, został członkiem Rady Nadzorczej innej spółki energetycznej – Tauronu. To korzystna sytuacja?

Piotr Naimski: Pan Aleksander Grad, który jest rzeczywiście prezesem spółki odpowiedzialnej za polski projekt energii nuklearnej, powinien się skupić na tym, co robi lub robić powinien, a nie rozpraszać swoją energię, uwagę i zdolności na cokolwiek innego, co może wpłynąć na opóźnienie projektu budowy elektrowni atomowej w Polsce. To jest wystarczający powód, dla którego powołanie byłego ministra skarbu do RN Tauronu jest bezzasadne. To nie powinno mieć miejsca.

Czy polski projekt energii atomowej jest zagrożony? Dlaczego osoba za niego odpowiedzialna ma czas na coś innego?

Z polskim programem jądrowym jest źle. On miał być przyjęty przez rząd do końca 2013 roku, ale nie został przyjęty. Nie wiadomo, kiedy zostanie przyjęty. Kwestia jest zawieszona – jak wiele innych rzeczy – pomiędzy ministrami rządu Tuska. Ministrowie nie są w stanie porozumieć się w kluczowych dla Polski i naszego bezpieczeństwa – w tym przypadku energetycznego – sprawach.

Kto w tej sprawie nie może się porozumieć?

Chodzi o Ministerstwo Gospodarki, w którym energetyką jądrową zajmuje się wiceminister Hanna Trojanowska, oraz Ministerstwo Skarbu Państwa, które sprawuje nadzór nad spółką, której prezesem jest pan Grad. Ta sytuacja, brak porozumienia, sprawia wrażenie chaosu, niemożności podjęcia decyzji. A w tym samym czasie dowiadujemy się, że Aleksander Grad, jak rozumiem w czasie wolnym, będzie zasiadał w Radzie Nadzorczej Tauronu...

Co może się dziać w Tauronie, skoro szef innej spółki będzie we władzach nadzorczych?

Tu nie widzę większego zagrożenia. To nie tutaj jest główny problem. Pan Grad ma poważne zadania dotyczące projektu jądrowego. I tym powinien się zajmować.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook