Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: W sprawie South Stream Putin realizuje plan B

03.12.2014

- Rosjanie zawsze postępują bardzo praktycznie i pragmatycznie, starają się mieć jak najwięcej, ale jeśli nie są w stanie osiągnąć celu optymalnego, to realizują plan B i C – komentuje decyzję Władymira Putina o wstrzymaniu budowy gazociągu South Stream Piotr Naimski, poseł Prawa i Sprawiedliwości, b. sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki odpowiedzialnym za bezpieczeństwo dostaw surowców energetycznych do Polski i b. doradca szefa BBN oraz członek Zespołu ds. Bezpieczeństwa Energetycznego w Kancelarii Prezydenta RP.

Stefczyk.info: - Jak Pan przyjął decyzję prezydenta Putina o rezygnacji z budowy gazociągu South Stream, oficjalnie z powodu problemów z jego budową przez Bułgarię? 

Piotr Naimski: - Wokół tego projektu - South Stream, myślę, że jest wiele nieporozumień. Projekt ten był początkowo traktowany przez Rosjan jako propozycja przetargowa w stosunku do gazociągu Nabucco, projektowanego przez kraje bałkańskie i wspieranego przez Unie Europejską.

Nie wszyscy się orientowali w tamtym czasie, że faktycznie rzecz biorąc, projektowany gazociąg Nabucco prawdopodobnie w dużej części byłby wypełniany gazem rosyjskim, płynącym przez gazociąg Blue Stream, pod Morzem Czarnym z Rosji do Turcji. Nabucco jako droga importu gazu z Morza Kaspijskiego, głównie z Azerbejdżanu, był wspierany w Europie niejako w opozycji do pojawiającego się wtedy na stole projektu South Stream, traktowanego jako rosyjski. Faktycznie był to jednak wybór między projektem rosyjskim i rosyjskim. 

W tamtym czasie powstał projekt zbudowania gazociągu przez Turcję - z Azerbejdżanu do Grecji, a następnie wprowadzenia tego azerskiego gazu z pominięciem de facto Bałkanów - chociaż biegłby przez Grecję i Albanię - pod Adriatykiem do Włoch, i z zakończeniem - co ciekawe skąd inąd – w Szwajcarii. To szwajcarska spółka energetyczna zaangażowała się w organizowanie tego projektu. Ten projekt pod nazwą TANAP, następnie TAP po dnie Adriatyku do Europy jest realizowany. To jest projekt, w który zaangażowali się Amerykanie, popierając go i to był od początku projekt, który był konkurencyjny zarówno w stosunku do Nabucco jak i South Stream, czyli w stosunku do tych projektów, które miały rosyjski gaz wprowadzać do Europy. Po wielu latach tak naprawdę - bo obydwa projekty mają już długą historię, około 10 lat - projekt TANAP-TAP jest w końcowym stadium realizacji.


- I co ciekawe, jest to projekt, o którym najmniej się słyszy...

- Tak, najmniej się słyszy, ale on na ostatniej prostej zyskał wsparcie Komisji Europejskiej. A to oznacza, że faktycznie rzecz biorąc, w praktyce, Komisja Europejska wycofała swoje wsparcie dla Nabucco, a równocześnie Unia Europejska odmówiła Gazpromowi szczególnego traktowania gazociągu South Stream na terenie Unii Europejskiej. To się nałożyło na konflikt na Ukrainie, wojnę rosyjsko-ukraińską, sankcje nakładane na Federację Rosyjską. Jednym słowem Putin i Gazprom znaleźli się w sytuacji, w której realizacja South Streamu staje się wątpliwa. W tej sytuacji Putin w Ankarze oświadczył, że porzuca projekt South Stream i proponuje Erdoganowi udział rosyjski w projekcie... TANAP. Drogą do tego byłby powrót do projektów budowy drugiej nitki gazociągu Blue Stream pod Morzem Czarnym.  W tym sensie, wracając do pytania, nie dziwi mnie postępowanie Putina. Rosjanie zawsze postępują bardzo praktycznie i pragmatycznie, starają się mieć jak najwięcej, ale jeśli nie są w stanie osiągnąć celu optymalnego, to realizuja plan B i C. W tej chwili Putin realizuje plan B - chce mieć udział w projekcie, który jest rzeczywiście realizowany i który będzie doprowadzał gaz do Europy z Basenu Morza Kaspijskiego a też i z węzła tureckiego. Turcja jest miejscem, gdzie krzyżują się dostawy gazu z różnych stron - przez wspomniany Blue Stream z Federacji Rosyjskiej, Morza Kaspijskiego, a także z Iranu, o czym warto pamiętać. Na granicy turecko-irańskiej istnieje gazociąg, który jest w stanie przesyłać rocznie 8 mld metrów sześciennych gazu, a ostatnio słyszymy o projektach rozbudowy tego połączenia.


- Jak Turcja przyjęła te deklaracje Putina?

- Strona turecka dementuje rosyjskie doniesienia dotyczące porozumienia w sprawie budowy gazociągu do Turcji, zastępujacego South Stream. Równocześnie mówi się o zwiększeniu dostaw rosyjskiego gazu istniejącym gazociągiem. Wydaje sie, ze mamy do czynienia przynajmniej z początkiem poważnych rozmów między Moskwą i Ankarą. Interesujące będą też reakcje udziałowców projektu TANAP-TAP na rosyjskie propozycje. Sadzę, że praktyczną odpowiedzią będzie przyspieszenie momentu pełnego uruchomienia tej drogi przesyłu azerskiego gazu do serca Europy.


- Czy decyzja o wstrzymaniu budowy South Stream może być rodzajem szantażu, rosyjskiej gry wobec Europy Południowej? Bułgaria już deklaruje, że jest gotowa kontynuować budowę tego gazociągu przez swój kraj...

- Rosyjska gra w sprawach strategicznych, czyli dostaw surowców energetycznych jest prowadzona bez końca. Rzadko jest tak, że któryś z dużych projektów infrastrukturalnych jest ostatecznie i na zawsze skreślany. W związku z tym, ta konkurencja między projektami toczy się przez cały czas, z różną intensywnością. W tym sensie można traktować posunięcie Putina jako posunięcie negocjacyjne. Można to rozumowanie, które przytoczyłem odwrócić. To jest możliwe. Wydaje mi się jednak, że w obecnej sytuacji politycznej, jaka się kształtuje i przy skali zaawansowania konkretnych projektów, droga południowa, przez Turcję, Grecję, Adriatyk do Europy dla gazu z Morza Kaspijskiego jest dużo bardziej prawdopodobna niż South Stream. Oczywiście budowanie jednego i drugiego gazociągu jest możliwe - Rosjanie budują infrastrukturę transportową dla eksportowanego przez siebie gazu nie zważając na uwarunkowania ekonomiczne. Dla Rosjan jest to bowiem decyzja polityczna. Wydaje mi się jednak, że zbudowanie South Streamu jest w tej chwili mniej prawdopodobne niż było jeszcze pół roku temu.


- Ale czy ta decyzja Putina o wstrzymaniu budowy South Streamu nie jest dla Bułgarii i Bałkanów jakimś problemem? TANAP jednak omija ten region od południa?

- Nie, wydaje się, że jeśli powiedzie się i zostanie dokończony projekt TANAP, czyli wprowadzenie azerskiego gazu na Bałkany w Grecji, to dalej jest otwarta droga, żeby ten surowiec - poza rosyjską kontrolą mógł zaopatrywać całe Bałkany. To jest przecież dywersyfikacja dostaw gazu dla krajów Półwyspu Bałkańskiego. To jest możliwość nie tylko przesyłania gazu z Azerbejdżanu, z pola Szach-Deniz 2, ale też i w przyszłości z Turkmenistanu, do Europy. Jest to wręcz w interesie krajów uzależnionych jednostronnie od rosyjskich dostaw, jak np. Bułgaria i Węgry. Inwestycja amerykańsko-turecko-azerska jest w interesie tych, którzy są najbardziej uzależnieni.  Przy okazji warto też wspomnieć o jeszcze innej możliwości, która się rysuje. Mianowicie Izraelczycy położyli na stole propozycję budowy gazociągu pod Morzem Śródziemnym - z pól gazowych, których eksploatacja jest uruchamiana u wybrzeży Izraela, pomiędzy Izraelem i Cyprem - poprzez Cypr do Grecji. Zasoby gazu na wodach izraelskich, ale także cypryjskich są bardzo duże. To też stwarza możliwość różnicowania kierunków dostaw dla południowej Europy, przede wszystkim dla Bałkanów, ale też i całej Europy.


- Czy decyzja Putina rezygnacji z budowy South Stream jest pierwszą tak spektakularną porażką Rosji w sprawach dostaw gazu czy ropy?

- To nie jest pierwszy przypadek, kiedy Rosjanie wycofują się z planów budowy dużej strategicznie infrastruktury. Wystarczy przypomnieć druga nitkę Jamału, z której musieli się wycofać, choć początkowo to planowali. Wycofali się na rzecz gazociągu bałtyckiego Nordpool Stream, czy też South Streamu, który maja sluzyć ominięciu Ukrainy, Polski, Słowacji i Czech.


- Ale czy rezygnację z Jamału 2 można uznać za rosyjską porażkę? Raczej w tym kontekście mówiono o porażce Polski, bo powstał omijający nas North Stream... 

- To tylko spryt rosyjskiej propagandy.


Rozmawiał Krzysztof Karwowski
[fot. J. Michalski/wPolityce.pl]

Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook