Jedynie prawda jest ciekawa

Naimski: USA mogą pomóc Europie i Polsce

24.03.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem resortu gospodarki, byłym szefem UOP Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: Barack Obama przyleciał do Europy w związku z sytuacją na Ukrainie. Czy z prezydentem USA warto rozmawiać o energetycznej współpracy między USA i Europą, a także USA i Polską? Ona jest dziś możliwa?

Piotr Naimski: Wydaję się, że z rządem Stanów Zjednoczonych zawsze warto rozmawiać na temat kryzysu w Europie, agresji rosyjskiej na Ukrainie. Każdy prezydent USA powinien być partnerem w takiej rozmowie. Jeśli chodzi o wpływ USA na zaopatrzenie Europy, w tym Polski, w surowce energetyczne, czyli ropę i gaz, należy wskazać, że Ameryka może teoretycznie mieć udział w tej współpracy.

Dlaczego teoretycznie?

Stany Zjednoczone są w trakcje rewolucji energetycznej, która jest związana z rosnącym wydobyciem gazu z łupków. Rozważany w Kongresie USA projekt wyrażenie zgody na eksport gazu do Europy jest godny poparcia. Dobrze byłoby gdyby tak się stało. To jednak nie jest decyzja, która będzie skutkować natychmiastowymi dostawami do Europy. Dotychczasowe terminale na wschodnim wybrzeżu USA muszą być przystosowane do eksportu surowców. To może się stać, jak mówią eksperci, w drugiej połowie 2015 roku. Jednakże dziś trzeba podejmować decyzje.

Wojna o Ukrainę to dobry czas dla jej podjęcia?

Rosyjskie działanie związane z zagrożeniem dostaw gazu do Europy nie skończą się ani w tym miesiącu, ani za dwa miesiące, ani za rok. To zagrożenie to ciągły element polityki rosyjskiej. Jeśli możemy w dalszej perspektywie temu przeciwdziałać np. nawiązując kontakty gospodarcze z USA, to byłoby świetnie. Z drugiej jednak strony – mało się o tym mówi – obecnie jedna trzecia zaopatrzenia Europy w ropę naftową to również ropa pochodząca z Federacji Rosyjskiej.

Tu też Stany mogłyby pomóc w zmniejszeniu dominacji rosyjskiej.

USA mogą mieć bardzo duży wpływ na globalny rynek ropy naftowej. Wystarczy powiedzieć, że już nieznaczne uwolnienie na rynek ropy naftowej ze strategicznych zapasów USA, doprowadziłoby do obniżenia cen surowca. To oznaczałoby z kolei obniżenie wpływów Rosji. To jest możliwe działanie polityczno-gospodarcze, które byłoby powtórzeniem strategii Ronalda Reagana z lat 80., która okazała się bardzo skuteczna.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook