Jedynie prawda jest ciekawa

Naimski: USA mogą pomóc Europie i Polsce

24.03.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceszefem resortu gospodarki, byłym szefem UOP Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: Barack Obama przyleciał do Europy w związku z sytuacją na Ukrainie. Czy z prezydentem USA warto rozmawiać o energetycznej współpracy między USA i Europą, a także USA i Polską? Ona jest dziś możliwa?

Piotr Naimski: Wydaję się, że z rządem Stanów Zjednoczonych zawsze warto rozmawiać na temat kryzysu w Europie, agresji rosyjskiej na Ukrainie. Każdy prezydent USA powinien być partnerem w takiej rozmowie. Jeśli chodzi o wpływ USA na zaopatrzenie Europy, w tym Polski, w surowce energetyczne, czyli ropę i gaz, należy wskazać, że Ameryka może teoretycznie mieć udział w tej współpracy.

Dlaczego teoretycznie?

Stany Zjednoczone są w trakcje rewolucji energetycznej, która jest związana z rosnącym wydobyciem gazu z łupków. Rozważany w Kongresie USA projekt wyrażenie zgody na eksport gazu do Europy jest godny poparcia. Dobrze byłoby gdyby tak się stało. To jednak nie jest decyzja, która będzie skutkować natychmiastowymi dostawami do Europy. Dotychczasowe terminale na wschodnim wybrzeżu USA muszą być przystosowane do eksportu surowców. To może się stać, jak mówią eksperci, w drugiej połowie 2015 roku. Jednakże dziś trzeba podejmować decyzje.

Wojna o Ukrainę to dobry czas dla jej podjęcia?

Rosyjskie działanie związane z zagrożeniem dostaw gazu do Europy nie skończą się ani w tym miesiącu, ani za dwa miesiące, ani za rok. To zagrożenie to ciągły element polityki rosyjskiej. Jeśli możemy w dalszej perspektywie temu przeciwdziałać np. nawiązując kontakty gospodarcze z USA, to byłoby świetnie. Z drugiej jednak strony – mało się o tym mówi – obecnie jedna trzecia zaopatrzenia Europy w ropę naftową to również ropa pochodząca z Federacji Rosyjskiej.

Tu też Stany mogłyby pomóc w zmniejszeniu dominacji rosyjskiej.

USA mogą mieć bardzo duży wpływ na globalny rynek ropy naftowej. Wystarczy powiedzieć, że już nieznaczne uwolnienie na rynek ropy naftowej ze strategicznych zapasów USA, doprowadziłoby do obniżenia cen surowca. To oznaczałoby z kolei obniżenie wpływów Rosji. To jest możliwe działanie polityczno-gospodarcze, które byłoby powtórzeniem strategii Ronalda Reagana z lat 80., która okazała się bardzo skuteczna.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook