Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Sygnał ostrzegawczy z Bułgarii

27.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, Piotrem Naimskim, byłym szefem UOP, byłym wiceministrem gospodarki.

Stefczyk.info: Były wicepremier Bułgarii, Symeon Djankow, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśnia, że za zmianami politycznymi w jego kraju, za dymisją rządu, w którym on zasiadał, stoi Rosja i rosyjski Gazprom. Wskazuje, że Rosjanie prowadzili prowokacje, podsycali manifestacje i opór społeczny, by zaszkodzić rządowi. Jakie wnioski powinna Polska wyciągnąć z tej sytuacji?

Piotr Naimski: Relacja byłego wicepremiera bułgarskiego o działaniach rosyjskich, w szczególności Gazpromu, o działaniach, które doprowadziły do upadku rządu w Bułgarii powinna być analizowana we wszystkich krajach środkowoeuropejskich. Tych krajach, które politycy w Moskwie wciąż traktują, jak utraconą strefę wpływów. Często mówimy w Polsce, że Rosjanie prowadzą aktywną politykę w środkowej Europie, wobec krajów bałtyckich, wobec Polski. Mieliśmy niedawno problem z rosyjską firmą, która chciała przejąć naszą chemię. Nie często zdarza się, by zagrożenia dotyczące Rosji były łatwe do udowodnienia.

Teraz są?

Relacja z Sofii jest dobrym przykładem, który wskazuje, że interesy rosyjskie są realizowane czasami w dość brutalny sposób. Działania rosyjskie mogą prowadzić do daleko idących zmian politycznych. To jest sygnał ostrzegawczy dla wszystkich polityków w Polsce oraz innych krajach naszego regionu. Rosjanie prowadzą różnymi narzędziami i metodami aktywną politykę w regionie środkowej Europy.

Siła Gazpromu i Rosji nie jest dziś przeceniana?

Są różne analizy dotyczące stanu państwa rosyjskiego. Jedne podkreślają demograficzną słabość i słabą zdolność tamtejszej gospodarki do dostosowania się do wymogów gospodarki globalnej. Jednak inne analizy wskazują na odnowę rosyjskich Sił Zbrojnych, na ciągłe inwestowanie w najnowsze technologie wojskowe. Państwo rosyjskie będąc z jednej strony dość słabe w sensie gospodarczym, jest w dalszym ciągu bardzo poważnym graczem politycznym, jest bardzo silne militarnie. W szczególności jest silne wobec krajów Europy Środkowej, które formalnie należą do struktur zachodnich, jak UE czy NATO. Mimo tego one - w przypadkach konfliktowych - mogą zostać pozostawione sam na sam z Rosją. To nie jest dobrą perspektywą.

Co to powinno oznaczać dla polityki zagranicznej Polski?

Dla polskiej polityki zagranicznej to jest kolejny sygnał, że powinniśmy porozumiewać się z krajami regionu, które są w podobnej sytuacji, mają podobne problemy. Gdyby się udało stworzyć polityczne porozumienie od Bałtyku do Morza Czarnego, niewątpliwie będziemy bezpieczniejsi wszyscy.

Rozmawiał TK
[Fot. Gazprom.com]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook