Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Sygnał ostrzegawczy z Bułgarii

27.08.2013

Rozmowa z posłem PiS, Piotrem Naimskim, byłym szefem UOP, byłym wiceministrem gospodarki.

Stefczyk.info: Były wicepremier Bułgarii, Symeon Djankow, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" wyjaśnia, że za zmianami politycznymi w jego kraju, za dymisją rządu, w którym on zasiadał, stoi Rosja i rosyjski Gazprom. Wskazuje, że Rosjanie prowadzili prowokacje, podsycali manifestacje i opór społeczny, by zaszkodzić rządowi. Jakie wnioski powinna Polska wyciągnąć z tej sytuacji?

Piotr Naimski: Relacja byłego wicepremiera bułgarskiego o działaniach rosyjskich, w szczególności Gazpromu, o działaniach, które doprowadziły do upadku rządu w Bułgarii powinna być analizowana we wszystkich krajach środkowoeuropejskich. Tych krajach, które politycy w Moskwie wciąż traktują, jak utraconą strefę wpływów. Często mówimy w Polsce, że Rosjanie prowadzą aktywną politykę w środkowej Europie, wobec krajów bałtyckich, wobec Polski. Mieliśmy niedawno problem z rosyjską firmą, która chciała przejąć naszą chemię. Nie często zdarza się, by zagrożenia dotyczące Rosji były łatwe do udowodnienia.

Teraz są?

Relacja z Sofii jest dobrym przykładem, który wskazuje, że interesy rosyjskie są realizowane czasami w dość brutalny sposób. Działania rosyjskie mogą prowadzić do daleko idących zmian politycznych. To jest sygnał ostrzegawczy dla wszystkich polityków w Polsce oraz innych krajach naszego regionu. Rosjanie prowadzą różnymi narzędziami i metodami aktywną politykę w regionie środkowej Europy.

Siła Gazpromu i Rosji nie jest dziś przeceniana?

Są różne analizy dotyczące stanu państwa rosyjskiego. Jedne podkreślają demograficzną słabość i słabą zdolność tamtejszej gospodarki do dostosowania się do wymogów gospodarki globalnej. Jednak inne analizy wskazują na odnowę rosyjskich Sił Zbrojnych, na ciągłe inwestowanie w najnowsze technologie wojskowe. Państwo rosyjskie będąc z jednej strony dość słabe w sensie gospodarczym, jest w dalszym ciągu bardzo poważnym graczem politycznym, jest bardzo silne militarnie. W szczególności jest silne wobec krajów Europy Środkowej, które formalnie należą do struktur zachodnich, jak UE czy NATO. Mimo tego one - w przypadkach konfliktowych - mogą zostać pozostawione sam na sam z Rosją. To nie jest dobrą perspektywą.

Co to powinno oznaczać dla polityki zagranicznej Polski?

Dla polskiej polityki zagranicznej to jest kolejny sygnał, że powinniśmy porozumiewać się z krajami regionu, które są w podobnej sytuacji, mają podobne problemy. Gdyby się udało stworzyć polityczne porozumienie od Bałtyku do Morza Czarnego, niewątpliwie będziemy bezpieczniejsi wszyscy.

Rozmawiał TK
[Fot. Gazprom.com]

Warto poczytać

  1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

    „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

    Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

  2. 1270tomaszlis 12.03.2018

    Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

    Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

  3. 1270michalik 26.02.2018

    Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

    Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

  4. 1270grubszybolek 23.02.2018

    Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

    „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

  5. szacki21022018 21.02.2018

    Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

    Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

  6. BayernTT 14.02.2018

    Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

    Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

  7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

    Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

    Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

  8. 1270mumin 13.02.2018

    To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

    To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook