Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Strusia polityka rządu

30.11.2012

Prawo i Sprawiedliwość żąda debaty na temat przyszłości Unii Europejskiej. Politycy tej parti są zaniepokojeni ujawnionym raportem Komisji Europejskiej na temat "pogłębiania eurolandu" i milczeniem w tej sprawie polskiego rządu. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy posła Piotra Naimskiego.

Stefczyk.info: - Jaki byłby cel takiej debaty?

- Bezpośrednim powodem naszego dzisiejszego wystąpienia jest dokument Komisji Europejskiej, ogłoszony przedwczoraj przez przewodniczącego Barroso, który jest planem działania dla Unii Europejskiej na najbliższe 18 miesięcy, a potem na 5 lat, bardzo szczegółowym planem, który prowadzi do utworzenia ostatecznie unii bankowej, fiskalnej, a także politycznej. To jest plan integracji i faktycznie rzecz biorąc utworzenia scentralizowanego tworu państwowego na terenie Europy.

Wydaje nam się w Prawie i Sprawiedliwości, że tego typu plan, położony na stole jako oficjalny dokumnet Komisji Europejskiej wymaga publicznej debaty w Polsce, wymaga zastanowienia się, jakie stanowisko powinien zająć polski rząd, polskie państwo wobec Unii Europejskiej, która na naszych oczach zmienia się diametralnie. To nie jest już Unia Europejska, do której Polska przystępowała w 2004 r., a zmiany, które oczywiście zostały zapoczątkowane nie przedwczoraj tylko już  wiele miesięcy temu, a może nawet 2 lata temu, czy od roku 2008 nawet - otóż te zmiany są głębokim przeobrażeniem stosunków międzypaństwowych w Europie. I dlatego wzywamy rząd, do sformułowania publicznie stanowiska rządowego wobec tego projektu i chcemy debaty otwartej, publicznej na ten temat.

Stefczyk.info: - A o jakich nowych instrumentach budżetowych Unii państwo mówicie, które mają doprowadzić do stworzenia centralnego budżetu eurolandu?

- Te instrumenty, które są podsumowane i uporządkowane w tym generalnym scenariuszu przez Komisję Europejską, to są częściowo posunięcia, które już zostały wprowadzone, np. semestr europejski, albo tzw. sześciopak, a teraz dyskutuje się nad "dwupakiem" -  o co chodzi? Otóż chodzi, że Komisja Europejska ustami zresztą przewodniczącego Barroso, a także w tym dokumencie konkretnie, nawołuje do tego, żeby prowadzić do integracji europejskiej przy pomocy prawa wtórnego w Unii Europejskiej, czyli początkowo bez zmiany traktatów - poprzez rozporządzenia, poprzez dyrektywy. I to się dzieje już dłuższego czasu i dzieje się w taki sposób, że postanowienia obowiązującego przecież w tej chwili Traktatu Lizbońskiego są interpretowane rozszerzająco. Wielokrotnie mamy do czynienia z tego typu projektami legislacyjnymi Komisji Europejskiej. Zwieńczeniem tego procesu ma być teraz w grudniu decyzja na temat nadzoru bankowego, która prowadzi oczywiście prostą linią do unii bankowej.

Równocześnie zapowiada się unię fiskalną, czyli tak naprawdę obydwa te elementy będą prowadziły do tego, że budżety krajów członkowskich Unii Europejskiej będą kontrolowane nie przez parlamenty lokalne - jak Sejm w szczególności w Polsce - tylko będą narzucane z poziomu instytucji unijnych. To jest w ewidentny sposób odbieranie suwerenności państwowej krajom członkowskim i przenoszenie tych prerogatyw państwa do centrali, do Komisji Europejskiej czy do Rady Unii Europejskiej. W projekcie Komisji Europejskiej mówi się o tym - jak to się określa w tym żargonie - że deficyt demokracji będzie wyrównywany zwiększaniem kompetencji Parlamentu Europejskiego. Warto jednak zauważyć, że w Parlamencie Europejskim podejmuje się decyzje zwykłą większością głosów i gdyby w przyszłości zwiększać kompetencje Parlamentu Europejskiego, to to jest znowu odejście od systemu podejmowania decyzji, który jest zawarty w Traktacie Lizbońskim.

Stefczyk.info: - Czy rząd nie jest świadomy tych ustaleń, bo raczej "nie chwali się" wiedzą na ten temat, czy raczej woli nie nagłaśniać tego tematu, żeby nie musieć się tłumaczyć?

- Rząd jest doskonale świadomy tego, co się dzieje, tylko, że wygodniej jest stronie rządowej przedstawiać poszczególne projekty legislacyjne, które płyną z Komisji jako nieomal że incydentalne akty prawne, które jak się tłumaczy, dotyczą w zasadzie kosmetycznych zmian. Taka strusia taktyka, chowania głowy w piasek, ona tak naprawdę do niczego nie prowadzi, poza tym, że polski rząd daje sobie narzucić rolę biernego obserwatora i konsumenta tego, co się w rzeczywistości decyduje na temat przyszłości Unii Europejskiej. O tym, że ta świadomość po stronie obozu rządzącego jest niech świadczą choćby wypowiedź pana Lewandowskiego, komisarza do spraw budżetu, na konferencji, która się dzisiaj toczy w Sejmie, który te z powiedział, że wobec zmieniającego się kształtu Unii Europejskiej konieczna jest debata w tej sprawie.

Stefczyk.info: - Jak Polska powinna się w takiej sytuacji zachować? Do przyjęcia euro zobowiązaliśmy się w traktacie akcesyjnym, ale to oznacza, że wraz z przyjęciem euro, przyjmiemy jednocześnie te wszystkie zobowiązania, które teraz są przyjmowane...

- To jest jeden aspekt tej sprawy - tak rzeczywiście by to wyglądało, gdyby Polska do euro przystapiła - wszystkie w tej chwili ogłaszane jako obowiązujące  kraje posługujące się euro przepisy będą musiały być przyjęte prze kraj, który przystępuje do strefy euro. Ale jest i drugi aspekt tej kwestii - otóż w 2004 r. kiedy podpisywaliśmy traktat akcesyjny sytuacja była zupełnie inna. Polska zobowiązywała się w traktacie do przyjęcia wspólnej waluty euro, ale nie zobowiązała się do tego, że będziemy przyjmowali unię bankową, że będziemy przyjmowali unię fiskalną, że będziemy w konsekwencji przyjmowali w konsekwencji zacieśnioną unię polityczną. To są zmiany warunków. W związku z tym jest pytaniem otwartym, czy zobowiązanie traktatowe z traktatu z 2004 r. będzie obowiązywało wtedy, kiedy będzie rozpatrywane ewentualne członkostwo Polski w euro. To jest rzeczywiście otwarte pytanie dla prawników, polityków i myślę, że rozstrzygnięcie powinno być negatywne. To znaczy Polska powtórnie będzie miała możliwość decyzji w tej sprawie.

not. zrk
[fot. Krzysztof Świderski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook