Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Rosjanie wykorzystują swoją pozycję

24.07.2012

O szantażu gazowym strony rosyjskiej, cenach gazu w Europie oraz konieczności dywersyfikacji dostaw portal Stefczyk.info rozmawia z Piotrem Naimskim, posłem PiS, byłym wiceministrem gospodarki.

Stefczyk.info: “Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na doniesienie ukraińskich mediów pisze, że Gazprom może zakręcić kurki z gazem Polsce. Woli to niż zgodzić się na obniżenie cen gazu dla PGNiG. Moskwa ma się bać, że jeśli Polska wygra przed międzynarodowym arbitrażem ws. obniżki to Ukraina pójdzie jej tropem. Zdaniem mediów Moskwa woli nie wywiązywać się więc z umowy. To realny scenariusz?

Piotr Naimski: Nie sądzę, żeby doniesienia ukraińskie miały rzeczywiste podstawy. Sprawa sporu o cenę gazu dostarczanego do naszego kraju to spraw ważna i poważna. Spór toczy się w arbitrażu. Polska jest traktowana inaczej niż pozostałe kraje w Europie. Surowiec rosyjski jest dla nas najdroższy w całej Europie. To są argumenty, które powinny spowodować, że PGNiG wygra z Gazpromem przed sądem. Nie wydaję mi się, żeby ta sytuacja miała doprowadzić do zerwania długoterminowego kontraktu z Polską.

Dlaczego?

To jest tak lukratywny kontrakt dla Gazpromu, że nie wydaje mi się, żeby to był scenariusz w ogóle brany pod uwagę.

Co więc oznaczają doniesienia z Ukrainy?

To zapewne sposób na wzmocnienie pozycji negocjacyjnej strony ukraińskiej.

Jak wygląda nasza pozycja negocjacyjna?

My mamy dość silne atuty. W Polsce kupujemy gaz po najwyższej cenie w Europie. Rosjanie wykorzystują swoją pozycję wobec naszego kraju. Ten problem może być rozwiązany jedynie wtedy, gdy zbudujemy inne możliwości dostaw gazu do Polski. To spowoduje, że strona rosyjska będzie musiała usiąść do stołu negocjacyjnego. Kilka lat temu wiceprezes Gazpromu oświadczył publicznie, że nie ma powodu, by negocjować z Polską, ponieważ wiadomo, że ona i tak musi kupić gaz, bo nie ma wyjścia. Rosja może grać z nami brutalnie. Tylko od nas zależy, kiedy ukrócimy taką możliwość.

Co musimy zrobić?

Trzeba ukończyć jak najszybciej budowę terminala gazu skroplonego w Świnoujściu. Gdy on zostanie ukończony, sytuacja zmieni się diametralnie. Niestety istnieją wątpliwości, czy uda się ukończyć terminal zgodnie z planem, w czerwcu 2014. Piętrzą się problemy i niepewność w tej sprawie. PBG, uczestnik konsorcjum budującego terminal, i Hydrobudowa, prowadząca prace, ogłosiły upadłość. Myśmy pytali władze, czy budowa terminala nie jest zagrożona. Otrzymaliśmy zapewnienie, że wszystko idzie zgodnie z planem. Jednak ostatnie oświadczenie prezesa LNG nie jest pocieszające. On przyznał, że są opóźnienia. Sytuacja nie jest optymistyczna. Najwyższy czas, by uczestnicy konsorcjum zaczęli się realnie i skutecznie interesować budową terminala.

Rozmawiał Nal
[Fot. Gazprom.com]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook