Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Rosja wychowuje ludzi sobie przyjaznych

15.10.2013

Rozmowa z Piotrem Naimskim, posłem PiS, byłym szefem UOP oraz byłym wiceministrem gospodarki.

Stefczyk.info: Rosyjski Acron, który zainteresowany jest przejęciem polskich Zakładów Azotowych, sfinansował wyprawę polskich dziennikarzy do Moskwy. To przykład lokowania rosyjskiej agentury wpływu w Polsce?

Piotr Naimski: Wycieczka dziennikarzy finansowana przez Wiaczesława Kantora, właściciela firmy Acron, to działanie Rosjan mające na celu wychowanie w Polsce ludzi przyjaznych sobie. Chodzi o to, by ci ludzie rozumieli Rosję, rozumieli interesy rosyjskiego kapitału, by umieli rozmawiać z rosyjskimi firmami. Oni mają w odpowiednim świetle przedstawiać działania gospodarcze rosyjskich przedsiębiorstw w kraju. To działanie można porównać z działaniem Gazpromu, który ufundował na Uniwersytecie Warszawskim stypendia doktoranckie. W tej sprawie podpisał stosowną umowę z rektorem UW. Na naszych oczach Gazprom tworzy rosyjską "jaczejkę" w Polsce, na najważniejszym polskim uniwersytecie.

Co Polska powinna w takich sytuacjach robić?

Takie działania Polska musi obserwować. One są oczywiście zgodne z prawem, ale uczestniczenie w takich przedsięwzięciach jest nieetyczne. To jest działanie prowadzące do negowania polskich interesów. Wspieranie takiej działalności również jest wątpliwe. Pan Kantor proponuje dziennikarzom wycieczkę do Moskwy, podobnie jak firmy farmaceutyczne proponują lekarzom udział w kongresach medycznych na Bahamach. Tacy lekarze mają potem polecać i zapisywać leki produkowane przez firmę organizującą wycieczkę. Działalność Acronu ma taką samą cechę.

Wiemy, że sytuacja wywołała zainteresowanie ABW.

I bardzo słusznie. Jednak Agencja musi się przyglądać temu w jakimś celu. Z samego przyglądania się niewiele wynika.

Co powinno być zatem tym celem?

Służby powinny mieć przynajmniej pogłębioną wiedzę o ludziach, którzy biorą udział w tych wycieczkach. To powinni być ludzie, którymi polski kontrwywiad powinien się interesować.

Wraca czas walki na agentury wpływu między państwami?

Agenci istnieli od kiedy na świecie pojawiły się państwa. Agentury istniały zawsze i zawsze będą istniały. Pana pytanie ma więc charakter egzystencjalny. Z tym zwyczajnie trzeba sobie radzić, wiadomo bowiem, że agentury będą istniały. Służby muszą im przeciwdziałać, jeśli zagrażają one interesom państwa. Państwo po to ma służby, by wywiad i kontrwywiad służył interesom państwa.

Rozmawiał TK
[Fot. Acron.ru]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook