Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Rosja naciska ws. gazociągu

14.11.2013

Rozmowa z posłem PiS Piotrem Naimskim, byłym wiceministrem gospodarki, byłym szefem UOP.

Stefczyk.info: spółka EuRoPol Gaz nie ma obecnie władz. Strona rosyjska zablokowała ich wybór, co utrudnia jej prace. O co może chodzić w tej sprawie?

Piotr Naimski: Strona rosyjska rzeczywiście zablokowała wybór polskich przedstawicieli do zarządu EuRoPol Gazu. Prezes i jego zastępca ustąpili bowiem z funkcji. Prezes Dobrut podpisał z prezesem Gazpromu w kwietniu memorandum na budowę gazociągu rosyjskiego łączącego Białoruś ze Słowacją, z pominięciem Ukrainy. Po tej decyzji stanowisko straciła prezes PGNiG oraz minister skarbu państwa. Rząd, a także prezydent, na różne sposoby zapewniali, że projekt opisany w memorandum nie będzie w żaden sposób realizowany. Okazuje się jednak, że podpisano następną umowę - między EuRoPol Gazem z Gaz Projektem, spółką kontrolowaną przez PGNiG - na stworzenie studium wykonalności dla tego projektu. Wykonanie tej umowy jednak się przeciąga.

To denerwuje Rosjan

Strona rosyjska jest wyraźnie zdenerwowana. Kłopoty w EuRoPol Gazie są w mojej ocenie próbą wywarcia presji na polską stronę, by sprzeczny z polskim interesem, projekt i przygotowania do niego był kontynuowany. Zgodnie z tym, co odpowiadając na moje pytanie mówił wiceminister skarbu państwa umowa dotycząca wykonania studium wykonalności mówiła, że powinno ono zostać wykonane do końca sierpnia 2013. Nie ma podpisanych żadnych aneksów do tej umowy.

Ona nie została zrealizowana?

Nie. Firma Gaz Projekt nie przygotowała studium wykonalności. Najlepiej byłoby, gdyby ta kwestia nie była kontynuowana. Takie powinno być stanowisko Polski, takie powinno być stanowisko nie tylko władz zainteresowanych spółek, ale także instrukcje płynące z poziomu właścicielskiego, czyli Skarbu Państwa. Obecny stan rzeczy jest korzystny dla strony polskiej.

Szantaż w EuRoPol Gazie może być skuteczny?

To jest bolesna sprawa. Możliwość manipulowania zarządem EuRoPol Gazu jest wynikiem szkodliwych zapisów dokumentów podpisanych przez premiera Waldemara Pawlaka ze stroną rosyjską. Blokada zdolności decyzyjnych zarządu spółki nie jest jednak niebezpieczna dla nas. To nie jest dobra sytuacja, ale Polska nie planuje ani nie prowadzi większych projektów inwestycyjnych związanych z EuRoPol Gazem. To jest spółka, służąca wyłącznie rosyjskiemu interesowi. Polski interes w niej został ograniczony niemal do zera w ramach pakietu podpisanego przez rząd.

Rozmawiał TK
[Fot. Europolgaz.com.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook