Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Propozycja Putina sprzeczna z polskim interesem

04.04.2013

Władimir Putin chce budować gazociąg w Polsce - posłuży on jedynie rosyjskim interesom. Choć prezydent Rosji wykazał się arogancją, gdy rzucił tę propozycję, to wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział, że "przyjrzy się bliżej" tej propozycji. O tym czym byłby gazociąg Jamał II dla Polski rozmawiamy z Piotrem Naimskim, były wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Gdyby był pan rządem Polski, to czy zgodziłby się pan na budowę nowego gazociągu przez terytorium naszego kraju?

Nie. Ta propozycja Putina zbudowania drugiej nitki gazociągu jamalskiego jest propozycją, która jest sprzeczna z polskimi interesami. Z wielu powodów. Nie jest w polskim interesie zwiększanie dostaw rosyjskiego gazu. Polskim celem jest zrównoważenie rosyjskich dostaw gazu i sprowadzanie go z innych kierunków świata.

Powinniśmy jak najszybciej zbudować gazoport w Świnoujściu, powinniśmy zbudować interkolektor z Danią, czy ogólnie ze Skandynawią. Powinniśmy też skupić się na wydobywaniu gazu krajowego, zarówno ze złóż konwencjonalnych jak i łupkowych. I to jest polską strategią, a nie budowa drugiej nitki gazociągu z Rosji przez Polskę.

Warto pamiętać, że na mocy ostatniego porozumienia z Rosją zawartego przez pana Waldemara Pawlaka polska strona nie ma żadnych korzyści z transportu rosyjskiego gazu przez polskie terytorium, przez które rocznie przepływa 28 milardów sześciennych gazu,lub nawet więcej. Wszyscy na świecie się dziwią jak to jest, że Rosjanie za to nie płacą. Nie płacą na mocy porozumienia międzyrządowego, które określa limit dochodu dla spółki Europolgaz, właściciela polskiego odcinka obecnego gazociągu, na 21 milionów złotych, co jest śmieszną sumą.

Zatem budowa w tych warunkach drugiej nitki niczemu nie służy poza tym, co powiedział Putin, iż będzie to inwestycja, która ugruntuje dominację rosyjskiego dostawcy w Polsce, Na Węgrzech i Słowacji.

Rosjanie, ze swojego punktu widzenia, zachowują się racjonalnie. Chcą zarzucić na Polskę sieć całkowitej zależności. Pytanie, czy wpadniemy w tę pułapkę?

Tak, Rosjanie zachowują się niezwykle racjonalnie realizując pierwotne i podstawowe założenie, że eksport nośników energii, w tym gazu, ma służyć Rosji i w związku z tym budują gazociągi, które pozwalają eksportować gaz Rosji do Europy niekoniecznie kierując się względami gospodarczymi, a przede wszystkim kierując się powodami politycznymi. To własnie dlatego został zbudowany gazociąg bałtycki łączący Rosję z Niemcami, który jest w połowie pusty. I dlatego też padła propozycja budowy Jamał II, który też z początku będzie pusty, ale stworzy możliwość, pokusę dla partii rosyjskiej w różnych krajach Europy, która to partia rosyjska będzie dążyła do tego, aby przy pomocy różnego rodzaju argumentacji doprowadzić do sytuacji, aby ten rosyjski gaz, będący w zasięgu ręki, w końcu został kupiony.

Propozycja budywy Jamał II padła z ust Putina na zasadzie propozycji nie do odrzucenia. To bardzo symptomatyczne, prawda?

To jest arogancja. To jest typowy dla Putina pokaz arogancji. W tym momencie warto przypomnieć, że w Rzeczypospolitej Polskiej operatorem systemu gazociągów jest Gaz-System SA i jest upoważnioną spółką do tego, aby ten system rozbudowywać. W związku z tym to nie jest tak, że ktokolwiek może sobie powiedzieć, w szczególności poza Polską, że będzie jakąś rurę budował na naszym terenie.

Niepokój budzi mieszana reakcja po stronie rządu. Jedynie minister skarbu państwa – Mikołaj  Budzanowski zareagował normalnie mówią, że to nie jest w polskim interesie. Natomiast wicepremier Janusz Piechociński stwierdził, że będzie się dopytywał na najbliższym spotkaniu z władzami Gazpromu, o co tak naprawdę chodzi. Miejmy nadzieję, że z tego dopytywania się nie wyjdzie rozpoczęcie rozmów w sprawie budowy tego gazociągu.

Trzeba bardzo uważnie przyglądać się temu, co robi rząd Tuska i Radosława Sikorskiego w relacjach rosyjskich. Mamy wiele przykładów na to, że ten rząd nie realizuje polskich interesów, a za to przychyla się do niekorzystnych dla Polski sugestii.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: 

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook