Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: ppłk. Pytel musi odejść

20.12.2013

Rozmowa z posłem PiS, byłym szefem UOP Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: po ostatnim posiedzeniu zespołu parlamentarnego, który zajmuje się weryfikacją żołnierzy WSI zespół wydał oświadczenie, w którym domaga się odwołania szefa SKW. Sprawa ma związek z aferą rozpętaną wokół rzekomych nieprawidłowości przy tłumaczeniu raportu z likwidacji WSI. Jak ocenia pan działania ppłk. Pytla w tej sprawie?

Piotr Naimski: Z tego, co wiemy o tej sprawie obecnie wynika, że pan pułkownik Pytel daje się używać w politycznej rozgrywce. Jeśli człowiek, który jest szefem kontrwywiadu wojskowego, daje się wykorzystywać do doraźnych gier politycznych, to taka sytuacja w 100 procentach go dyskwalifikuje. On powinien następnego dnia zostać zdymisjonowanym, powinien natychmiast odejść.

Kto wykorzystuje ppłk. Pytla?

Pan Pytel jest wykorzystywany przez tych, którzy chcą zdyskredytować prace zespołu parlamentarnego badającego przyczyny tragedii w Smoleńsku, którzy chcą zdyskredytować przewodniczącego tego zespołu posła Antoniego Macierewicza. To jest oczywiste, wszyscy to widzimy. W tej sprawie napuszczani są dziennikarze. Dodatkowo okazuje się, że szef SKW przychodzi do Sejmu, do komisji ds. służb i bierze udział w tej nagonce.

W stanowisku zespołu czytamy, że ppłk. Pytel miał mówić co innego na posiedzeniu komisji ds. służb 13 grudnia i 17 grudnia. W czasie pierwszego posiedzenia miał skłamać ws. tłumaczenia raportu. Skąd taka wiedza?

Takie wiadomości wynikają z relacji członków komisji ds. służb. Dokumenty, które są przedmiotem dyskusji, z którymi na posiedzenia przybył szef SKW, to jawne umowy, które mogą być omawiane. Dzięki temu możemy publicznie piętnować postępowanie ppłk. Pytla.

Pan nie ma wątpliwości, że tłumaczenie raportu dot. WSI odbyło się zgodnie z procedurami?

Tu nie ma żadnych wątpliwości. Dokument w postaci raportu o rozwiązaniu WSI był ściśle tajny do chwili jego opublikowania w Monitorze Polskim. To nastąpiło 16 lutego 2007 roku, na podstawie decyzji Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Od tamtego dnia raport jest jawny, dostępny dla wszystkich. Tłumaczenie dokumentu z publikacji w Monitorze Polskim było podyktowane troską o to, by np. dziennikarze, komentatorzy i eksperci nieznający języka polskiego mogli zapoznać się z wersją prawdziwą, zweryfikowaną przez komisję i zawodowych tłumaczy.

Mówił pan o próbie zdyskredytowania zespołu smoleńskiego i posła Macierewicza. Z czego wynika ta chęć, czy potrzeba dyskredytowania?

Ona wynika ze strachu. To nie pierwsza i sądzę nie ostatnia próba dyskredytowania prac zespołu parlamentarnego badającego okoliczności tragedii smoleńskiej. Działania przeciwko zespołowi i przewodniczącemu, przeciwko ekspertom zespołu to działania wynikające ze strachu. Ze strachu tych, którzy mają na sumieniu zaniedbania, daleko idące zaniedbania w tej sprawie.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook