Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Potrzebna ochrona przetargów

09.10.2013

Rozmowa z posłem PiS, Piotrem Naimskim, byłym szefem UOP.

Stefczyk.info: opinia publiczna wciąż może czuć niedosyt dot. wyjaśniania okoliczności dymisji szefa SKW gen. Janusza Noska oraz podejrzeń, jakie padły na wiceszefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka. Tymczasem władza prowadzi dalsze prace dot. przetargów na polskie wojsko. W przeciągu najbliższych miesięcy ma zostać podjęta decyzja, kto będzie budował ochronę antyrakietową. To kontrakt na 15 mld złotych. Może warto wstrzymać takie procedury do czasu wyjaśnienia sprawy Skrzypczaka i uzdrowienia sytuacji w SKW?

Piotr Naimski: Ogłaszane plany rekonstrukcji przemysłu zbrojeniowego w Polsce oraz nowych inwestycji w zbrojeniówce powinny być skoordynowane z uporządkowaniem instytucji zajmujących się kontrolą nad tego typu przedsięwzięciami. Kontrwywiad wojskowy powinien wykazać się zdolnością do tego, by zabezpieczać interesy państwa oraz chronić przed korupcją procesy przetargowe, które będą prowadzone. Ostatnie wydarzenia związane z Malborkiem, czy z rzuconymi publicznie oskarżeniami pod adresem ważnej osoby w MON powodują niepokój. Być może dobrze byłoby do czasu wyjaśnienia tych kwestii i ustabilizowania sytuacji wstrzymać się z przetargami. Zgadzam się z taką sugestią.

Pana zdaniem tak będzie? Rząd zauważył, że coś jest nie tak i będzie chciał naprawić sytuację?

Rząd Donalda Tuska nie daje takich gwarancji. Różne wydarzenia dotyczące służb specjalnych sprawiają wrażenie, że premier ich nie kontroluje. Ma jednak taki obowiązek na mocy ustawy. Jeśli natomiast premier nie kontroluje służb, to tym bardziej nie jest w stanie stawiać im zadań i egzekwować ich wykonania. To jest sytuacja niepokojąca. Ta czy inna zmiana personalna to nie jest obecnie żadna gwarancja, ani polepszenie.

Jak ocenia Pan rozwiązanie, w którym gen. Skrzypczak jednoosobowo podejmuje decyzje o kontraktach na sumę do 100 mln złotych?

Nie chciałbym się wypowiadać w sprawie gen. Skrzypczaka

Nie chodzi o niego personalnie, ale o rozwiązanie, że jedna osoba podejmuje decyzje o tak poważnych kontraktach.

Nie jest dobrym rozwiązanie, w którym jednoosobowo podejmuje się takie decyzje. Tym powinny się zajmować odpowiednie komisje, decyzje powinny być podejmowane zbiorowo. Obecnie jestem poza rządem, więc nie wiem, jak w praktyce funkcjonuje MON w tym zakresie i jaki jest tryb podejmowania decyzji w sprawach przetargowych. Mam nadzieję, że te procedury są przynajmniej wewnętrznie transparentne.

Europejska komórka antykorupcyjna OLAF informowała niedawno, że aż co czwarty przetarg w Polsce może być ustawiony. Jest tak źle?

Trudno mi powiedzieć. Jeśli OLAF ma takie dane to odpowiednie służby polskie oraz polski rząd powinien zwrócić się do agencji o udostępnienie ich. Rząd powinien wyciągać z tego konsekwencje i wnioski.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook