Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Naimski: "Porozumienia niemiecko-rosyjskie są groźne dla nas"

29.03.2014

Niemiecki koncern energetyczny RWE sprzedał za 5,1 mld euro spółkę RWE Dea, zajmującą się wydobyciem gazu i ropy, funduszowi LetterOne, należącemu do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana. Wcześniej ten sam koncern sprzedał Rosjanom swoje udziały w potencjalnych złożach gazu i ropy z łupków. O fantastycznym dogadywaniu się Niemiec z Rosją w cieniu wojny rozmawiamy z Pitrem Naimskim, wiceministrem gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

STEFCZYK.INFO: Nasi zachodni sąsiedzi doskonale dogadują się w kwestiach energetyki z Rosją. Dzieje się to nawet teraz, gdy Rosja atakuje sąsiedni kraj. Coś jest chyba nie tak.

Piotr Naimski: To są interesy zarówno finansowo-gospodarcze jak i polityczne. Warto przypomnieć sobie, to co powiedział Władimir Putin 1 września 2009 r. podczas przemówienia na Westerplatte. I co zostało milcząco potwierdzone przez kanclerz Angelę Merkel. Putin zaproponował wówczas Niemcom strategiczny pakt w dziedzinie wymiany energetycznej za nowoczesne technologie. To porozumienie jest najwyraźniej realizowane. Jest dominujące w stosunku do doraźnych kłopotów, które zarówno Moskwa jak i Berlin uważają za mało istotne. Warto zwrócić uwagę, że stanowisko kanclerz Merkel wobec kryzysu na Ukrainie i interwencji rosyjskiej jest stanowiskiem czysto werbalnym, nieprzekładającym się na działania praktyczne, czego dowodem są ostatnie informacje o podpisywanych umowach niezależnie od tego, że formalnie mówi się w UE o sankjach. Sankcje te są tak naprawdę absolutnie nieznaczące dla Federacji Rosyjskiej.


Takie trwałe porozumiewanie się Moskwy i Berlina stanowi dla Polski duży problem i wyzwanie, prawda?

To strategiczne porozumienie rosyjsko-niemieckie naturalnie stanowi zagrożenie dla Polski. Musi znaleźć swoje miejsce i je bronić. Rząd naszego kraju powinien zachowwywac się suwerennie, ale niestety rząd Donalda Tuska od siedmiu lat nie zachowuje się suwerennie, zarówno w stosunku do Moskwy jak i w stosunku do Berlina.

Jak pan ocenia ostatnie pomysły Donalda Tuska dotyczące unii energetycznej, „rehabilitacji węgla” w energetyce itd? Mają one szanse realizacji przy takiej a nie innej postawie Niemiec?

To jest tak, że nigdy do końca nie wiadomo, co Donald Tuska ma na myśli. Kiedy mówi o wspólnych zakupach gazu i ropy od Rosji przez UE, a następnie rozdzielanie tych surowców do poszczególnych krajów, to jest to absolutnie nie do przyjęcia przez nikogo w Europie.

Choć oczywiście powinny być czynione kroki w kierunku wywierania nacisków na Gazprom w ramach III pakietu energetycznego. To jest w polskim interesie, podobnie jak różnego rodzaju mechanizmy skutecznego reagowania kryzysowego.


W sprawach polsko-rosyjskich nie możemy liczyć na wsparcie Niemiec. A jednak rząd Tuska zachowuje się tak, jakby Berlin był naszym partnerem w relacjach z Moskwą. Czy dzieje się to tylko dlatego, że rząd Tuska jest proniemiecki?

Na pewno jest tak, że skłonienie czy to Niemiec czy jakiegokolwiek dużego kraju europejskiego do tego, aby solidarnie występował w naszych konfliktach z Moskwą jest trudne, żeby nie powiedzieć – niemożliwe. Czasami się to udaje. W 2008 r. Komisja Europejska stanęła w obronie Polski w sprawie embarga rosyjskiego. W tym roku już nie pomogła.

W razie problemów powinnismy szukac wszędzie wsparcia, także w Berlinie. Ale oczywiście w naszej polityki zagranicznej nie powinniśmy się chować za Niemcy i czekać na to, co oni zrobią. Taka bowiem polityka jest pozbawiona suwerenności i przeciwko temu w PiS się opowiadamy. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.com]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

Rosja

,

Rosja Ukraina

,

ekonomia

Warto poczytać

 1. swit 19.01.2017

  Świetlik: Nie widzę, by co trzeci Polak wspierał protesty

  Wiktor Świetlik odniósł się "Super Expressie" do sondażu WP, według którego rzekomo 15 milionów Polaków chce, by opozycja kontynuowała protesty.

 2. 70cdb516e4b14756914fa91facf4656b 18.01.2017

  Jakubiak: Partie bez idei zawsze tak kończą

  „Przedstawiciele części opozycji niedługo sami się zaorają. W kłamstwach, niedopowiedzeniach, matactwach”.

 3. kostrzewa-zorbaswSieci 18.01.2017

  Kostrzewa-Zorbas we „wSieci”: Po pierwsze – odstraszanie

  „Skuteczne odstraszanie zapobiega wybuchowi zbrojnego konfliktu” – zauważa ekspert.

 4. ziewmkiwsdjwsdf 18.01.2017

  Ziemkiewicz: "Kłamać też trzeba umieć, jełopy!"

  "Nie wiem czy ktoś jeszcze potrzebuje kolejnych dowodów, że „totalna opozycja” to totalne gamonie".

 5. mid-17117234 18.01.2017

  Weiss: Warto coś zrobić, by stworzyć lepszy świat

  "Miałem szczęście przeżyć z pomocą Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Warto coś zrobić, by wspólnie z innymi goić te rany i stworzyć lepszy świat".

 6. tajanipapSIEPA 18.01.2017

  Kuźmiuk: No i wybraliśmy chadeka na przewodniczącego PE

  Wygląda na to, że Donald Tusk padnie ofiarą swoich kolegów z PO i PSL w Parlamencie Europejskim, którzy poparli na stanowisko przewodniczącego przedstawiciela swojej frakcji z nadzieją, że uda się jednak ocalić stanowisko Donalda Tuska.

 7. Zrzut-ekranu-2017-01-18-o-095110 18.01.2017

  Szef MON: Komorowski realizował cele obcych służb

  "Było to widać po stosunku do sowieckich służb specjalnych, którymi na terenie Polski miał kierować, czy też objął pieczę nad realizacją tamtych planów".

 8. f37195619187450391dc526f522e8febwsiecizajawka 17.01.2017

  Pyza i Wikło we „wSieci”: Jak Kijowski doił KOD

  „Sprawę już badają dwie prokuratury. Pachnie spektakularnym upadkiem Mateusza Kijowskiego”.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook