Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: "Porozumienia niemiecko-rosyjskie są groźne dla nas"

29.03.2014

Niemiecki koncern energetyczny RWE sprzedał za 5,1 mld euro spółkę RWE Dea, zajmującą się wydobyciem gazu i ropy, funduszowi LetterOne, należącemu do rosyjskiego oligarchy Michaiła Fridmana. Wcześniej ten sam koncern sprzedał Rosjanom swoje udziały w potencjalnych złożach gazu i ropy z łupków. O fantastycznym dogadywaniu się Niemiec z Rosją w cieniu wojny rozmawiamy z Pitrem Naimskim, wiceministrem gospodarki w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

STEFCZYK.INFO: Nasi zachodni sąsiedzi doskonale dogadują się w kwestiach energetyki z Rosją. Dzieje się to nawet teraz, gdy Rosja atakuje sąsiedni kraj. Coś jest chyba nie tak.

Piotr Naimski: To są interesy zarówno finansowo-gospodarcze jak i polityczne. Warto przypomnieć sobie, to co powiedział Władimir Putin 1 września 2009 r. podczas przemówienia na Westerplatte. I co zostało milcząco potwierdzone przez kanclerz Angelę Merkel. Putin zaproponował wówczas Niemcom strategiczny pakt w dziedzinie wymiany energetycznej za nowoczesne technologie. To porozumienie jest najwyraźniej realizowane. Jest dominujące w stosunku do doraźnych kłopotów, które zarówno Moskwa jak i Berlin uważają za mało istotne. Warto zwrócić uwagę, że stanowisko kanclerz Merkel wobec kryzysu na Ukrainie i interwencji rosyjskiej jest stanowiskiem czysto werbalnym, nieprzekładającym się na działania praktyczne, czego dowodem są ostatnie informacje o podpisywanych umowach niezależnie od tego, że formalnie mówi się w UE o sankjach. Sankcje te są tak naprawdę absolutnie nieznaczące dla Federacji Rosyjskiej.


Takie trwałe porozumiewanie się Moskwy i Berlina stanowi dla Polski duży problem i wyzwanie, prawda?

To strategiczne porozumienie rosyjsko-niemieckie naturalnie stanowi zagrożenie dla Polski. Musi znaleźć swoje miejsce i je bronić. Rząd naszego kraju powinien zachowwywac się suwerennie, ale niestety rząd Donalda Tuska od siedmiu lat nie zachowuje się suwerennie, zarówno w stosunku do Moskwy jak i w stosunku do Berlina.

Jak pan ocenia ostatnie pomysły Donalda Tuska dotyczące unii energetycznej, „rehabilitacji węgla” w energetyce itd? Mają one szanse realizacji przy takiej a nie innej postawie Niemiec?

To jest tak, że nigdy do końca nie wiadomo, co Donald Tuska ma na myśli. Kiedy mówi o wspólnych zakupach gazu i ropy od Rosji przez UE, a następnie rozdzielanie tych surowców do poszczególnych krajów, to jest to absolutnie nie do przyjęcia przez nikogo w Europie.

Choć oczywiście powinny być czynione kroki w kierunku wywierania nacisków na Gazprom w ramach III pakietu energetycznego. To jest w polskim interesie, podobnie jak różnego rodzaju mechanizmy skutecznego reagowania kryzysowego.


W sprawach polsko-rosyjskich nie możemy liczyć na wsparcie Niemiec. A jednak rząd Tuska zachowuje się tak, jakby Berlin był naszym partnerem w relacjach z Moskwą. Czy dzieje się to tylko dlatego, że rząd Tuska jest proniemiecki?

Na pewno jest tak, że skłonienie czy to Niemiec czy jakiegokolwiek dużego kraju europejskiego do tego, aby solidarnie występował w naszych konfliktach z Moskwą jest trudne, żeby nie powiedzieć – niemożliwe. Czasami się to udaje. W 2008 r. Komisja Europejska stanęła w obronie Polski w sprawie embarga rosyjskiego. W tym roku już nie pomogła.

W razie problemów powinnismy szukac wszędzie wsparcia, także w Berlinie. Ale oczywiście w naszej polityki zagranicznej nie powinniśmy się chować za Niemcy i czekać na to, co oni zrobią. Taka bowiem polityka jest pozbawiona suwerenności i przeciwko temu w PiS się opowiadamy. 

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

[FOTO: youtube.com]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook