Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Nie ma zgody na rosyjskie postulaty

11.07.2013

Rozmowa z Piotrem Naimskim, byłym ministrem gospodarki, byłym szefem UOP, posłem PiS.

Stefczyk.info: W mediach pojawiły się informacje, że firmy lobbujące na rzecz Rosjan chcą, by polski parlament dał zgodę na powrót do sytuacji, w której gazociągiem jamalskim zarządza EuRoPol Gaz. Eksperci spodziewali się takich żądań ze strony rosyjskiej, gdy Władimir Putin zaczął promować ideę budowy drugiej nitki Jamału w Polsce. Na ile groźna jest ta gra?

Piotr Naimski: W Sejmie i Senacie, jako oficjalni lobbyści EuRoPol Gazu, a znani również jako lobbyści rosyjskich spółek, pojawiła się kancelaria kancelaria Salans FMC SNR Denton. Wysłali oni sążniste i długie pismo do członków komisji gospodarki w Sejmie oraz do Senatu. Przekonują, że w nowelizacji prawa energetycznego, czyli w tzw. małym trójpaku, powinny znaleźć się zapisy, które będą skutkowały powrotem EuRoPol Gazu, jako operatora na polskim odcinku Jamału. Na to jednak nie ma zgody. Operatorem w tej chwili jest Gaz System S.A. To jest spółka skarbu państwa. I tak ma pozostać. To jest zgodne z prawem europejskim, zgodne z dyrektywą gazową.

Lobbing rosyjski może być skuteczny?

Na razie działania lobbingowe na rzecz postulatów rosyjskich nie znajdują - na szczęście - posłuchu, ani w Sejmie, ani w Senacie. Zrozumienie w tej sprawie jest ponadpolityczne. Miejscy nadzieję, że tak pozostanie.

W artykule na ten temat pojawiły się również informacje o szantażu rosyjskim, o sugestiach, że Polska może mieć problemy z umową na gaz z Rosji.

Pamiętajmy o tym, że monopolistycznym zewnętrznym dostawcą gazu do Polski jest Gazprom. Mam nadzieję, że ta sytuacja szybko się zmieni, ale na razie w interesie Gazpromu są zapisy prezentowane przez kancelarię, o której wspominałem. Można się spodziewać, że ten problem szantażu będzie więc powracał na różnych poziomach. Jednak ja tego nie demonizowałbym. Wystarczy, że polski rząd i polski parlament będą stały twardo na polskim stanowisku, będą broniły polskiej racji stanu. To nam w zupełności wystarczy.

Można być pewnym utrzymania korzystnego dla nas stanowiska?

Zawsze trzeba o swoje dbać, zabiegać i pilnować. W tej sprawie zarówno w Sejmie, jak i - mam nadzieję - w Senacie (w piątek senatorowie będą rozpatrywali poprawki dot. "małego trójpaku") sprawa zakończy się po myśli Polski.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.tv]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook