Jedynie prawda jest ciekawa

Naimski: Kulczyk zablokował konsolidację chemii

09.06.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem gospodarki, byłym szefem UOP Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: w zeszłym tygodniu Jan Kulczyk stał się nowym właścicielem państwowego Ciechu. Czy taka zmiana z punktu widzenia interesów Polski i Polaków jest korzystna?

Piotr Naimski: Przejęcie większości udziałów przez firmy pana Kulczyka w Ciechu faktycznie uniemożliwia przejęcie zakładów w Sarzynie przez grupę Azoty. Grupa Azoty miała w planie przejęcie tych zakładów i traktowała je jako dobre uzupełnienie dla swojego koncernu. Polska chemia jest ważnym elementem gospodarki, jest ważnym odbiorcą m.in. gazu ziemnego. Ten gaz jest kupowany również dla zapewnienia potrzeb energetycznych firmy. Mowa o ilościach dla Polski strategicznych. Pytanie o to, czy dopuszczona przez resort skarbu prywatyzacja Ciechu będzie korzystna dla polskiej chemii, jest w mojej ocenie otwarte. Obecnie trudno o tym przesądzać.

To, co Pan mówi, skłania do pytania, czy jednak Ciech nie powinien być państwowy? Czy do tej spółki państwo nie powinno podchodzić jako do firmy strategicznej?

Skala polskiego przemysłu chemicznego, całej polskiej chemii, jest skalą, która, jeśli wystąpią warunki potrzebne do skoordynowanego działania, sprawia, że polskie firmy mają szansę w konkurencji międzynarodowej. Jeśli będą działały w rozproszeniu, to będą skazane na porażkę konkurencyjną. Konsolidacja chemii w Polsce jest więc uzasadniona, a rozpraszanie wysiłku jest kierunkiem, na który należy patrzeć sceptycznie.

Czy w Pana ocenie przeszłość Jana Kulczyka, początek jego biznesów, związany z PRLowskimi służbami, ma obecnie jakieś znaczenie?

Początki polskich fortun, które sięgają transformacji i roku 1989, są ważne dla kształtu polskiej gospodarki. Przynajmniej warto wiedzieć z kim mamy do czynienia 25 lat po tej transformacji, jakie były drogi do sukcesu ludzi, którzy są w tej chwili w polskiej gospodarce ważni. Sukces firm Jana Kulczyka wpisuje się w ten nurt polskich przemian politycznych i gospodarczych, który można opisać jako bezbolesne przekazanie przez ustępujące pokolenie działaczy komunistycznych możliwości działania w rzeczywistości gospodarczej nowej Polski, po 1989 roku.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook