Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Naimski: Kulczyk zablokował konsolidację chemii

09.06.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem gospodarki, byłym szefem UOP Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: w zeszłym tygodniu Jan Kulczyk stał się nowym właścicielem państwowego Ciechu. Czy taka zmiana z punktu widzenia interesów Polski i Polaków jest korzystna?

Piotr Naimski: Przejęcie większości udziałów przez firmy pana Kulczyka w Ciechu faktycznie uniemożliwia przejęcie zakładów w Sarzynie przez grupę Azoty. Grupa Azoty miała w planie przejęcie tych zakładów i traktowała je jako dobre uzupełnienie dla swojego koncernu. Polska chemia jest ważnym elementem gospodarki, jest ważnym odbiorcą m.in. gazu ziemnego. Ten gaz jest kupowany również dla zapewnienia potrzeb energetycznych firmy. Mowa o ilościach dla Polski strategicznych. Pytanie o to, czy dopuszczona przez resort skarbu prywatyzacja Ciechu będzie korzystna dla polskiej chemii, jest w mojej ocenie otwarte. Obecnie trudno o tym przesądzać.

To, co Pan mówi, skłania do pytania, czy jednak Ciech nie powinien być państwowy? Czy do tej spółki państwo nie powinno podchodzić jako do firmy strategicznej?

Skala polskiego przemysłu chemicznego, całej polskiej chemii, jest skalą, która, jeśli wystąpią warunki potrzebne do skoordynowanego działania, sprawia, że polskie firmy mają szansę w konkurencji międzynarodowej. Jeśli będą działały w rozproszeniu, to będą skazane na porażkę konkurencyjną. Konsolidacja chemii w Polsce jest więc uzasadniona, a rozpraszanie wysiłku jest kierunkiem, na który należy patrzeć sceptycznie.

Czy w Pana ocenie przeszłość Jana Kulczyka, początek jego biznesów, związany z PRLowskimi służbami, ma obecnie jakieś znaczenie?

Początki polskich fortun, które sięgają transformacji i roku 1989, są ważne dla kształtu polskiej gospodarki. Przynajmniej warto wiedzieć z kim mamy do czynienia 25 lat po tej transformacji, jakie były drogi do sukcesu ludzi, którzy są w tej chwili w polskiej gospodarce ważni. Sukces firm Jana Kulczyka wpisuje się w ten nurt polskich przemian politycznych i gospodarczych, który można opisać jako bezbolesne przekazanie przez ustępujące pokolenie działaczy komunistycznych możliwości działania w rzeczywistości gospodarczej nowej Polski, po 1989 roku.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Słowa kluczowe:

Naimski

,

Polska

,

polityka

,

Azoty

,

chemia

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook