Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Kulczyk zablokował konsolidację chemii

09.06.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem gospodarki, byłym szefem UOP Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: w zeszłym tygodniu Jan Kulczyk stał się nowym właścicielem państwowego Ciechu. Czy taka zmiana z punktu widzenia interesów Polski i Polaków jest korzystna?

Piotr Naimski: Przejęcie większości udziałów przez firmy pana Kulczyka w Ciechu faktycznie uniemożliwia przejęcie zakładów w Sarzynie przez grupę Azoty. Grupa Azoty miała w planie przejęcie tych zakładów i traktowała je jako dobre uzupełnienie dla swojego koncernu. Polska chemia jest ważnym elementem gospodarki, jest ważnym odbiorcą m.in. gazu ziemnego. Ten gaz jest kupowany również dla zapewnienia potrzeb energetycznych firmy. Mowa o ilościach dla Polski strategicznych. Pytanie o to, czy dopuszczona przez resort skarbu prywatyzacja Ciechu będzie korzystna dla polskiej chemii, jest w mojej ocenie otwarte. Obecnie trudno o tym przesądzać.

To, co Pan mówi, skłania do pytania, czy jednak Ciech nie powinien być państwowy? Czy do tej spółki państwo nie powinno podchodzić jako do firmy strategicznej?

Skala polskiego przemysłu chemicznego, całej polskiej chemii, jest skalą, która, jeśli wystąpią warunki potrzebne do skoordynowanego działania, sprawia, że polskie firmy mają szansę w konkurencji międzynarodowej. Jeśli będą działały w rozproszeniu, to będą skazane na porażkę konkurencyjną. Konsolidacja chemii w Polsce jest więc uzasadniona, a rozpraszanie wysiłku jest kierunkiem, na który należy patrzeć sceptycznie.

Czy w Pana ocenie przeszłość Jana Kulczyka, początek jego biznesów, związany z PRLowskimi służbami, ma obecnie jakieś znaczenie?

Początki polskich fortun, które sięgają transformacji i roku 1989, są ważne dla kształtu polskiej gospodarki. Przynajmniej warto wiedzieć z kim mamy do czynienia 25 lat po tej transformacji, jakie były drogi do sukcesu ludzi, którzy są w tej chwili w polskiej gospodarce ważni. Sukces firm Jana Kulczyka wpisuje się w ten nurt polskich przemian politycznych i gospodarczych, który można opisać jako bezbolesne przekazanie przez ustępujące pokolenie działaczy komunistycznych możliwości działania w rzeczywistości gospodarczej nowej Polski, po 1989 roku.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook