Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: gaz łupkowy - ostatni dzwonek alarmowy

18.01.2012

Dziennik Gazeta Prawna poinformował dziś, że Polska nie tylko dysponuje ogromnymi ilościami gazu łupkowego, ale też może leżeć na terenach bogatych w złoża ropy łupkowej. Najbardziej obiecujące tereny to Mazowsze, woj. warmińsko-mazurskie oraz lubelskie. O ocenę tych rewelacji portal Stefczyk.info poprosił Piotra Naimskiego, b. wiceministra gospodarki, obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: Czy to oznacza, że Polska niedługo stanie się potentatem, zarówno gazowym, jak i naftowym?

Trudno w tej chwili mówić o skali zasobów ropy naftowej, które mogą być związane z zasobami gazu ziemnego, zlokalizowanego w skałach łupkowych, o których wiadomo, że one są - stąd mówimy o łupkowym gazie. Czy w Polsce jest łupkowa ropa naftowa? Tak, podejrzewa się, że jest - badania w tej sprawie podobno wyglądają dość optymistycznie, ale należy poczekać na bardziej precyzyjne doniesienia.

Jeżeli chodzi o to, jak ten problem wygląda w innych krajach - to w Stanach Zjednoczonych, które są tutaj przykładem i polem doświadczalnym - okazuje się, że w tych miejscach, gdzie już od kilku lat wydobywa się w dużych ilościach, na skalę przemysłową gaz ze złóż łupkowych, możliwa jest także eksploatacja ropy naftowej. W niektórych miejscach, firmy, które zaczynały od wydobycia gazu łupkowego, teraz rozważają a nawet już wydobywają ropę naftową, bo to jest bardziej lukratywny interes.

Gdyby okazało się, że ta ropa naftowa w złożach łupkowych jest i jest możliwa do wydobycia, to rzeczywiście otwierałoby to nowe, jeszcze lepsze, niż przy samym gazie perspektywy dla Polski.

- Ale co z tego będziemy mieli jako kraj i jako obywatele - czy np. spadnie cena benzyny?

Zacznijmy od tego, że musi być zapewniony taki system opłat, za prawo do wydobycia gazu ziemnego i ropy naftowej w Polsce, który będzie zapewniał stałe i duże wpływy państwu polskiemu. To jest bogactwo, które jest bogactwem wszystkich Polaków i to jest kwestia legislacji, która będzie to regulowała. Dotychczasowe unormowania prawne są absolutnie niewystarczające - wszyscy to wiemy. Również firmy, które już w Polsce poszukują gazu ziemnego, wiedzą, że one muszą się zmienić.

W Sejmie, na samym początku kadencji została złożona i czeka na przekazanie do procedowania przez panią marszałek ustawa normująca to, przygotowana przez Prawo i Sprawiedliwość, a wiem skądinąd, że również przygotowywany jest podobny, rządowy projekt w tej sprawie. To dobrze, bo ta sprawa powinna być rozwiązana bardzo szybko - firmy chcą wiedzieć, w jakim otoczeniu prawnym będą funkcjonowały, nie chcą być zaskakiwane. I również opinia publiczna w Polsce będzie uspokojona, że zyski dla skarbu państwa będą zagwarantowane.

Niepokój, całkiem zrozumiały, to niepokój wielu osób w Polsce, które obawiają się, że jak w wielu poprzednich przypadkach, może okazać się, że państwo polskie nie będzie umiało wyciągnąć korzyści z możliwości, jakie się otwierają. Mam nadzieję, że tym razem tak nie będzie - budowa nowego sektora gospodarki, związanego z eksploatacją złóż łupkowych - gazu, a być może ropy naftowej - wymaga consensusu Polaków, wymaga porozumienia, które będzie rzeczywiście wykraczało poza doraźne walki i spory polityczne.

Wielokrotnie powtarzałem i nadal powtarzam, że to jest dla Polski tak ważne, jak w poprzedniej dekadzie było np. członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim - równie ważne dla bezpieczeństwa i dla przyszłości Polski.

- Ale czy może się jednak okazać, że główne zyski będą czerpały firmy wydobywcze, a my Polacy zadowolimy się jedynie podatkami od nich?

W ustawie, którą przygotowaliśmy, m.in. to jest regulowane - zgoda na wydobycie węglowodorów jest uzależniona od tego, że od początku do końca sposób transferu zysków z koncesji, musi pozostać pod kontrolą Skarbu Państwa.

- Ale w tej chwili tak nie jest?

W tej chwili tak nie jest i to jest jeden z argumentów, że tę nową legislację trzeba wprowadzać jak najszybciej.

- Czy to wiąże się również z ostatnią aferą w Ministerstwie Środowiska nt. przyznawania koncesji na poszukiwania gazu łupkowego?

Myślę, że to jest ostatni dzwonek alarmowy. Obecne ustawodawstwo, regulujące kwestię przyznawania koncesji, ustalania opłat za użytkowanie górnicze, jest po prostu korupcjogenne i jest kolejnym argumentem, który podnosimy od samego początku, wołając o konieczność wprowadzenia zmian w tym prawie. Ono powinno być przejrzyste, jasne, nieuznaniowe - przejrzyste dla inwestorów ale i dla państwa i obserwatorów z zewnątrz.

Mówiąc krótko - to, co w tej chwili mamy, jest absolutnie nie do utrzymania, a ta historia z zatrzymaniem i przesłuchiwaniem pracowników ministerstwa, którzy wydawali koncesje, tylko o tym świadczy, że my mamy rację i trzeba się spieszyć.

not. zrk
[fot. Andrzej Hrechorowicz]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook