Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Czekamy na przełom ws. łupków

17.02.2014

Rozmowa z posłem PiS, byłym wiceministrem gospodarki Piotrem Naimskim.

Stefczyk.info: O sukcesie lub porażce gazu łupkowego w Polsce zadecyduje najbliższe pół roku – uważa Paweł Poprawa z Instytutu Studiów Energetycznych. Wskazuje, że bardzo ważną sprawą jest odwiert prowadzony przez firmę San Leon Energy. Czy rzeczywiście w najbliższym czasie może nastąpić łupkowy przełom?

Piotr Naimski: Czas ważny dla uruchomienia złóż łupkowych gazu w Polsce jest od kilku lat. Czy najbliższe pół roku będzie miało większe znaczenie? Oby tak się okazało. Czekamy na przełom. Wciąż nie ma jednak ustawy węglowodorowej, nie ma regulacji, które pozwalałyby bezpiecznie inwestować w tym, nowym sektorze gospodarki. Projekt rządowy w tej sprawie nie trafił do Sejmu, a słyszymy, że na ostatnim etapie przygotowań wykreślono z projektu bardzo istotne kwestie.

Jakie?

Na przykład utworzenie spółki Skarbu Państwa, która poprzez mniejszościowe udziału w spółkach koncesyjnych miałaby możliwość kontrolowania i nadzorowania gospodarowania polskimi złożami. Jeśli rzeczywiście zrezygnowano z takiej instytucji to bardzo źle. Tak czy inaczej czekamy na rządowy projekt. Warto pamiętać, że od dwóch lat leży w parlamencie projekt PiSu, który nie jest procedowany.

Jakie obecnie znaczenie ma praca firmy San Leon i jej informacje?

Mamy dobrą wiadomość ogłoszoną przez tę spółkę. Okazało się, że szczelinowanie hydrauliczne wykonane przez tę firmę zakończyło się powodzeniem. Doszło do wypływu dużej ilości gazu ze złoża. Jeśli kolejne odwierty potwierdzą to, to jesteśmy o krok od sytuacji, w której możliwe będzie komercyjne wydobycie gazu z tego złoża. To pokazuje również niedowiarkom, że możliwe jest w Polsce uruchomienie złóż łupkowych i ich wydobycie w sposób racjonalny. Oby tak się stało. Jeśli do końca roku kolejne odwierty potwierdzą tę wiadomości, mamy szanse na to, że coś się w tej sprawie poprawi.

Rządzącym zależy na tym czy raczej prowadzą pewną grę?

Doświadczenie, dotychczasowe zachowanie premiera Donalda Tuska to z jednej strony powtarzane często zapowiedzi sukcesu i szybkich działań rządowych, a z drugiej strony niemożność skoordynowania pracy własnych ministrów i doprowadzenia do realnych efektów.

Ten sposób działania władz może zaprzepaścić sukces, jakim będzie możliwość wydobycia gazu z łupków?

Postępowanie rządu do tej pory prowadziło do ciągłych opóźnień, czy wręcz obstrukcji. Opóźnienie o rok wprowadzania choćby regulacji prawnych powoduje w efekcie realizację przedsięwzięć energetycznych nie o rok, ale o znacznie więcej. Optymistyczne jest to, że łupki są w Polsce i gaz jest w Polsce. Niestety moment, w którym gaz z łupków, stanie się ważny z punktu widzenia polskiego bilansu energetycznego odsuwa się w czasie. I to są zaniedbania rządu Donalda Tuska.

Rozmawiał TK
[Fot. Lupkipolskie.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook