Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Bruksela wzmocniła pozycję Gazpromu

04.11.2016

„Oddanie gazociągu Opal w rosyjskie użytkowanie ugruntowuje dominację rosyjską w regionie, jako dostawcy. Będzie to na przykład powodowało, że nasz PGNiG, który chce sprzedawać gaz na rynku niemieckim będzie miał o wiele trudniej” – podkreśla w rozmowie z portalem wPolityce.pl Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

„Ostatnio w mediach niemieckich pojawiły się wypowiedzi niektórych niemieckich polityków, także CDU, podważające zasadność budowy drugiego gazociągu Nord Stream – rosyjsko-niemieckiego. Dobrze, że niemieccy politycy zaczynają zauważać to, o czym mówimy od bardzo długiego czasu, że ta cała inwestycja jest wbrew interesom Polski, wbrew interesom krajów środkowo-europejskich, że będzie prowadziła do dominacji Gazpromu, jako dostawcy gazu” – przyznaje minister Naimski. 

„Niemieccy politycy, cytowani w prasie europejskiej, zauważają że Polska jest zaniepokojona, że inne kraje regionu są zaniepokojone. To dobrze. To jest ostatni moment, by niemieccy politycy przemyśleli tę kwestię, zmienili swoje decyzje i nastawienie” – dodaje. 

Zapytany o to, czy mogą za tym pójść jakieś decyzje, czy to tylko tania publicystyka, odpowiada: „Poznamy po rezultatach. Traktujemy to wszystko chłodno. Niemieckim politykom, zarówno CDU, jak i SPD powtarzaliśmy na wszystkich możliwych szczeblach,  że to jest wbrew polskim interesom, że to trzeba brać to pod uwagę, ponieważ narusza to solidarność europejską, narusza bezpieczeństwo energetyczne w Europie”.

Jak podkreśla minister Naimski, Bruksela sprzyja Rosjanom. Gazprom będzie mógł znacznie zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Streamu
„Decyzja oddała całość możliwości przesyłowych tego gazociągu w ręce Gazpromu. Mówi się o 80 procentach, ale 20 proc. jest dla tych, którzy się zgłoszą do przesyłu na tej trasie. Nikt się nie zgłosi, więc 100-procentowa kontrola będzie po stronie Gazpromu. To zresztą rozwiązuje wiele problemów logistycznych Gazpromu w regionie - być może sam Gazprom uzna, że niepotrzebny jest mu w tej sytuacji drugi Nord Stream, bo swoje cele realizuje w ten sposób” - zaznacza.

„Oddanie gazociągu Opal w rosyjskie użytkowanie ugruntowuje dominację rosyjską w regionie, jako dostawcy. Będzie to na przykład powodowało, że nasz PGNiG, który chce sprzedawać gaz na rynku niemieckim będzie miał o wiele trudniej” – mówi minister Naimski.

wPolityce.pl/frost

[Fot. Gazprom.com]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 4. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook