Jedynie prawda jest ciekawa


Naimski: Bruksela wzmocniła pozycję Gazpromu

04.11.2016

„Oddanie gazociągu Opal w rosyjskie użytkowanie ugruntowuje dominację rosyjską w regionie, jako dostawcy. Będzie to na przykład powodowało, że nasz PGNiG, który chce sprzedawać gaz na rynku niemieckim będzie miał o wiele trudniej” – podkreśla w rozmowie z portalem wPolityce.pl Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

„Ostatnio w mediach niemieckich pojawiły się wypowiedzi niektórych niemieckich polityków, także CDU, podważające zasadność budowy drugiego gazociągu Nord Stream – rosyjsko-niemieckiego. Dobrze, że niemieccy politycy zaczynają zauważać to, o czym mówimy od bardzo długiego czasu, że ta cała inwestycja jest wbrew interesom Polski, wbrew interesom krajów środkowo-europejskich, że będzie prowadziła do dominacji Gazpromu, jako dostawcy gazu” – przyznaje minister Naimski. 

„Niemieccy politycy, cytowani w prasie europejskiej, zauważają że Polska jest zaniepokojona, że inne kraje regionu są zaniepokojone. To dobrze. To jest ostatni moment, by niemieccy politycy przemyśleli tę kwestię, zmienili swoje decyzje i nastawienie” – dodaje. 

Zapytany o to, czy mogą za tym pójść jakieś decyzje, czy to tylko tania publicystyka, odpowiada: „Poznamy po rezultatach. Traktujemy to wszystko chłodno. Niemieckim politykom, zarówno CDU, jak i SPD powtarzaliśmy na wszystkich możliwych szczeblach,  że to jest wbrew polskim interesom, że to trzeba brać to pod uwagę, ponieważ narusza to solidarność europejską, narusza bezpieczeństwo energetyczne w Europie”.

Jak podkreśla minister Naimski, Bruksela sprzyja Rosjanom. Gazprom będzie mógł znacznie zwiększyć wykorzystywanie gazociągu OPAL, lądowej odnogi Nord Streamu
„Decyzja oddała całość możliwości przesyłowych tego gazociągu w ręce Gazpromu. Mówi się o 80 procentach, ale 20 proc. jest dla tych, którzy się zgłoszą do przesyłu na tej trasie. Nikt się nie zgłosi, więc 100-procentowa kontrola będzie po stronie Gazpromu. To zresztą rozwiązuje wiele problemów logistycznych Gazpromu w regionie - być może sam Gazprom uzna, że niepotrzebny jest mu w tej sytuacji drugi Nord Stream, bo swoje cele realizuje w ten sposób” - zaznacza.

„Oddanie gazociągu Opal w rosyjskie użytkowanie ugruntowuje dominację rosyjską w regionie, jako dostawcy. Będzie to na przykład powodowało, że nasz PGNiG, który chce sprzedawać gaz na rynku niemieckim będzie miał o wiele trudniej” – mówi minister Naimski.

wPolityce.pl/frost

[Fot. Gazprom.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook