Jedynie prawda jest ciekawa

Nagroda Solidarności - zła inicjatywa

17.01.2014

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność” wydali oświadczenie w sprawie ustanowienia przez Kancelarie Prezydenta i Premiera Nagrody Solidarności. Argumentują w nim, dlaczego – w tym kształcie - jest to zła inicjatywa.

- Jak informują portale internetowe Kancelaria Prezydenta i Premiera postanowiły ustanowić Nagrodę Solidarności w wysokości 1 mln euro i wręczania jej przez Prezydenta w dniu 4 czerwca w rocznicę wyborów – piszą przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”. – Naszym zdaniem inicjatywa jest zła, bo utrwala w pamięci społecznej nie historycznie wolne wybory, ale porozumienia Okrągłego Stołu.
Z perspektywy 25 lat widać wyraźnie, że przyniosły one także dla dużych grup społecznych negatywne skutki polityczne, społeczne i gospodarcze.

Przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność” twierdzą, że inicjatywa to „także próba wykorzystania tej rocznicy i ustanowionej nagrody do celów politycznych zawłaszczających ideę Solidarności, której właścicielem jest zdecydowana większość społeczeństwa”.

- Zarówno Prezydent, jak i Rząd nie są jedynymi spadkobiercami idei Solidarności – podkreślają członkowie Stowarzyszenia „Godność”. – Właścicielem historycznego znaku Solidarność jest NSZZ Solidarność.

Przedstawiciele Stowarzyszenia informują, jak wyobrażają sobie ustanowienie Nagrody Solidarności:
„ Jeżeli taka nagroda miałaby być ustanowiona, to w uzgodnieniu z organizacjami społecznymi i politycznymi wywodzącymi się z ruchu Solidarności. Powinna być wręczana wspólnie przez Prezydenta i Przewodniczącego Solidarności w dniu 31 sierpnia w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych”.

- Uczestnicy tamtych pamiętnych strajków i twórcy Solidarności nie czuliby się wypychani z historii przez rządzących. Tak to odbierane jest dziś przez większość uczestników tamtych wydarzeń. My, członkowie Godności nie damy sobie odebrać naszej chlubnej przeszłości i wykorzystania jej do celów partyjnych – podsumowują przedstawiciele „Godności”.

Stowarzyszenie Godność działa w Gdańsku i zrzesza byłych działaczy NSZZ Solidarność i więźniów politycznych z lat 1980-89. Stowarzyszenie inicjuje i popiera przedsięwzięcia związane z obroną polskich tradycyjnych wartości. Domaga się również rozliczenia zbrodni popełnionych w czasach PRL.

Stowarzyszenie Godność, lz

[fot: youtube]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook