Jedynie prawda jest ciekawa


Nadolski: Reduta Ordona to cmentarzysko wojenne

17.04.2013

Rada warszawskiej Dzielnicy Ochota głosami radnych SLD, zatwierdziła plan zagospodarowania Reduty Ordona - tej mickiewiczowskiej! Plan pozwala na zabudowę tego terenu, gdzie robione dwa lata temu wykopaliska ujawniły szczątki obrońców i napastników oraz mnóstwo militarnych pamiątek. W najbliższą sobotę (20.04.2013 r.) o godz.12:00 spotkanie nowych obrońców Reduty. O powodach niechęci do upamiętnienia bardzo ważnego dla polskiej historii i literatury miejsca w stolicy rozmawiamy z Arturem Nadolskim, rzecznikiem Stowarzyszenia Reduta Ordona.

STEFCZYK.INFO: Dlaczego ten teren powinien zostać zachowany jako miejsce pamięci?

Artur Nadolski: Kilka lat temu zaczęliśmy penetrować ten teren i szybko zorientowaliśmy się, że słynna Reduta Ordona – uwieczniona słynnym wierszem Adama Mickiewicza – nie jest tam, gdzie wszyscy myśleli, ale w zupełnie innym miejscu – przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich. W międzyczasie dzielnica Ochota wydała pozwolenie na budowę meczetu i w tej chwili kończy się budowa tej świątyni, która swoim fragmentem stoi na Reducie Ordona.

Jak wygląda Reduta?

To mniej więcej hektar obszaru, który przecina ulica Na bateryjce. To mocno zaniedbany teren. W zeszłym roku okoliczni mieszkańcy postawili tam obelisk upamiętniający Redutę, to zwykły kamień narzutowy z wyrytą datą 6 września 1831 r., czyli dniem wysadzenia w powietrze reduty po jej zdobyciu przez wojska rosyjskie. Powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Reduta Ordona, złożone z historyków, archeologów, muzealników, ludzi z pasją. Chcemy upamiętnić naszych żołnierzy i oczywiście Adama Mickiewicza, który napisał piękny wiersz. Niestety władzom dzielnicy, które zgodziły się już na budowę meczetu, nie zależy na zachowaniu tego historycznego miejsca dla potomnych. Z naszej inicjatywy przed dwoma miesiącami zwołana została sesja, na której postawiono wniosek o wpisanie do rejestru zabytków tego terenu. Niestety na wniosek radnych SLD, popartych przez radnych PO, większością dwóch głosów, pomysł upadł. Dwa głosy zadecydowały, że nie ma szans na upamiętnienie tak ważnego dla historii i literatury polskiej miejsca.

A co z ludzkimi szczątkami, które są podobno wciąż znajdowane?

Tam zginęło stu Rosjan i pewna liczba Polaków. Tam miał miejsce wybuch w prochowni i szczątki ludzkie zostały rozproszone na dużym terenie. Potem nikt tak naprawdę tych szczątków nigdzie nie zwoził, to nie dzisiejsze czasy. Tak więc tam są jeszcze szczątki ludzkie i można ten teren nazwać cmentarzyskiem wojennym. W miejscu, gdzie była ta prochownia jest od kilkudziesięciu lat budynek z toaletami.  

A czy bierzecie pod zaskarżenie decyzji radnych podnosząc sprawę tych ludzkich szczątków? Przecież w prawie nazywa się to bezczeszczenie zwłok.

Tak, myślimy o tym. Dwukrotnie prowadzono tam prace archeologiczne, które pokazały, że są tam znaleziska typu militarnego, a więc fakt, że była tam reduta, został potwierdzony. No i teraz faktycznie przydałyby się kolejne wykopaliska, aby potwierdzić istnienie cmentarzyska wojennego. Niestety wszyscy zasłaniają się brakiem pieniędzy. Spróbujemy pochodzić jeszcze koło tego, ale przydałby się nam dobry prawnik. Na razie czekamy na odpowiedź od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nasz wniosek o wpisanie terenu do rejestru zabytków. W ciągu dwóch tygodni będziemy go mieli. Niemal na pewno będzie niestety negatywna.

Dlaczego według pana radni PO, a więc partii o korzeniach niepodległościowych, solidarnościowych, głosują przeciwko upamiętnianiu ważnych wydarzeń z historii Polski? Bo o powody takich zachowań u postkomunistów nie ma co nawet pytać.

Wydaje mi się, że gdyby prywatnie zapytać każdej z tych osób, nie biorę tu pod uwagę członków SLD, o tę sprawę, to oni generalnie są po naszej stronie, bo uczyli się w szkole o Reducie, teraz mówią o niej swoim dzieciom. Ale pewnie o ich decyzjach decyduje – tak jak w Sejmie – dyscyplina partyjna. 

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: Panek - Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook