Jedynie prawda jest ciekawa


Nadolski: Reduta Ordona to cmentarzysko wojenne

17.04.2013

Rada warszawskiej Dzielnicy Ochota głosami radnych SLD, zatwierdziła plan zagospodarowania Reduty Ordona - tej mickiewiczowskiej! Plan pozwala na zabudowę tego terenu, gdzie robione dwa lata temu wykopaliska ujawniły szczątki obrońców i napastników oraz mnóstwo militarnych pamiątek. W najbliższą sobotę (20.04.2013 r.) o godz.12:00 spotkanie nowych obrońców Reduty. O powodach niechęci do upamiętnienia bardzo ważnego dla polskiej historii i literatury miejsca w stolicy rozmawiamy z Arturem Nadolskim, rzecznikiem Stowarzyszenia Reduta Ordona.

STEFCZYK.INFO: Dlaczego ten teren powinien zostać zachowany jako miejsce pamięci?

Artur Nadolski: Kilka lat temu zaczęliśmy penetrować ten teren i szybko zorientowaliśmy się, że słynna Reduta Ordona – uwieczniona słynnym wierszem Adama Mickiewicza – nie jest tam, gdzie wszyscy myśleli, ale w zupełnie innym miejscu – przy Rondzie Zesłańców Syberyjskich. W międzyczasie dzielnica Ochota wydała pozwolenie na budowę meczetu i w tej chwili kończy się budowa tej świątyni, która swoim fragmentem stoi na Reducie Ordona.

Jak wygląda Reduta?

To mniej więcej hektar obszaru, który przecina ulica Na bateryjce. To mocno zaniedbany teren. W zeszłym roku okoliczni mieszkańcy postawili tam obelisk upamiętniający Redutę, to zwykły kamień narzutowy z wyrytą datą 6 września 1831 r., czyli dniem wysadzenia w powietrze reduty po jej zdobyciu przez wojska rosyjskie. Powołaliśmy do życia Stowarzyszenie Reduta Ordona, złożone z historyków, archeologów, muzealników, ludzi z pasją. Chcemy upamiętnić naszych żołnierzy i oczywiście Adama Mickiewicza, który napisał piękny wiersz. Niestety władzom dzielnicy, które zgodziły się już na budowę meczetu, nie zależy na zachowaniu tego historycznego miejsca dla potomnych. Z naszej inicjatywy przed dwoma miesiącami zwołana została sesja, na której postawiono wniosek o wpisanie do rejestru zabytków tego terenu. Niestety na wniosek radnych SLD, popartych przez radnych PO, większością dwóch głosów, pomysł upadł. Dwa głosy zadecydowały, że nie ma szans na upamiętnienie tak ważnego dla historii i literatury polskiej miejsca.

A co z ludzkimi szczątkami, które są podobno wciąż znajdowane?

Tam zginęło stu Rosjan i pewna liczba Polaków. Tam miał miejsce wybuch w prochowni i szczątki ludzkie zostały rozproszone na dużym terenie. Potem nikt tak naprawdę tych szczątków nigdzie nie zwoził, to nie dzisiejsze czasy. Tak więc tam są jeszcze szczątki ludzkie i można ten teren nazwać cmentarzyskiem wojennym. W miejscu, gdzie była ta prochownia jest od kilkudziesięciu lat budynek z toaletami.  

A czy bierzecie pod zaskarżenie decyzji radnych podnosząc sprawę tych ludzkich szczątków? Przecież w prawie nazywa się to bezczeszczenie zwłok.

Tak, myślimy o tym. Dwukrotnie prowadzono tam prace archeologiczne, które pokazały, że są tam znaleziska typu militarnego, a więc fakt, że była tam reduta, został potwierdzony. No i teraz faktycznie przydałyby się kolejne wykopaliska, aby potwierdzić istnienie cmentarzyska wojennego. Niestety wszyscy zasłaniają się brakiem pieniędzy. Spróbujemy pochodzić jeszcze koło tego, ale przydałby się nam dobry prawnik. Na razie czekamy na odpowiedź od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na nasz wniosek o wpisanie terenu do rejestru zabytków. W ciągu dwóch tygodni będziemy go mieli. Niemal na pewno będzie niestety negatywna.

Dlaczego według pana radni PO, a więc partii o korzeniach niepodległościowych, solidarnościowych, głosują przeciwko upamiętnianiu ważnych wydarzeń z historii Polski? Bo o powody takich zachowań u postkomunistów nie ma co nawet pytać.

Wydaje mi się, że gdyby prywatnie zapytać każdej z tych osób, nie biorę tu pod uwagę członków SLD, o tę sprawę, to oni generalnie są po naszej stronie, bo uczyli się w szkole o Reducie, teraz mówią o niej swoim dzieciom. Ale pewnie o ich decyzjach decyduje – tak jak w Sejmie – dyscyplina partyjna. 

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: Panek - Wikipedia]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook