Jedynie prawda jest ciekawa


Naciski były, ale za rządów Leszka Millera

02.03.2012

Sąd Okręgowy w Warszawie skazał dziś na kary więzienia w zawieszeniu byłego szefa Urzędu Ochrony Państwa Zbigniewa Siemiątkowskiego oraz szefa zarządu śledczego UOP Ryszarda Bieszyńskiego. Sąd uznał, że obaj panowie przekroczyli swoje uprawnienia przy zatrzymaniu w 2002 roku prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Dziesięć lat temu była to jedna z najgłośniejszych spraw medialnych, a jeszcze głośniejsza stała się dwa lata później. W wywiadzie dla Gazety Wyborczej, Wiesław Kaczmarek, minister skarbu w rządzie Leszka Millera ujawnił okoliczności poprzedzające zatrzymanie Andrzeja Modrzejewskiego. Oddajmy głos Wiesławowi Kaczmarkowi:

- To było podczas spotkania. U premiera byli: minister sprawiedliwości Barbara Piwnik, prokurator krajowy Karol Napierski, szef kancelarii premiera Marek Wagner i - z tego, co pamiętam - szef UOP-u Zbigniew Siemiątkowski. Napierski zaproponował rozwiązanie - przejrzeć zbadane przez UOP sprawy związane z Modrzejewskim i znaleźć coś, co nie ma bezpośredniego związku z Orlenem. Byłem przeciw. Tłumaczyłem, że Modrzejewski i tak zostanie odwołany. Ale zapadły inne decyzje. Dokonano przeglądu spraw i znaleziono odpowiedni przypadek.

Przypomnę, że był to rok 2002 , a premierem był wówczas Leszek Miller i spotkanie miało miejsce z jego udziałem i w jego gabinecie.

Wyrok sądu potwierdza tezę, że zatrzymanie przez Urząd Ochrony Państwa Andrzeja Modrzejewskiego było prowokacją z udziałem ówczesnych służb specjalnych i prokuratury. Prowokacja ta miała na celu wpłynięcie na Radę Nadzorczą PKN Orlen, żeby odwołała pana Modrzejewskiego z funkcji prezesa koncernu. Ta prowokacja zrodziła się w gabinecie Leszka Millera i miał o niej pełną wiedzę. Zatrzymanie Modrzejewskiego miało posłużyć przejęciu kontroli nad jedną z największych polskich spółek giełdowych. Wyrok Sądu potwierdza wnioski komisji śledczej ds. PKN Orlen. Potwierdza także, że za rządów Leszka Millera dochodziło do politycznego wykorzystywania funkcjonariuszy służb specjalnych i prokuratury. Leszek Miller wiedział o tym doskonale, a z relacji jego kolegi Wiesława Kaczmarka wiemy, że akceptował takie działania. Warto też przypomnieć, że zatrzymanie pana Modrzejewskiego odbyło się w świetle kamer. Zrobiono z tego medialny show, w którym rolę czarnego charakteru odgrywał ówczesny prezes Orlenu.

Sprawa z zatrzymaniem pana Modrzejewskiego pokazuje także, do czego zdolni są niektórzy ludzie służb pozbawieni odpowiedniej kontroli, bądź sterowani i inspirowani przez nieformalne układy polityczne.

Rządząca wówczas lewica posłużyła się nielegalnymi działaniami służb specjalnych, aby potem wysocy funkcjonariusze państwa wspólnie z jednym z akcjonariuszy uzgadniali zakulisowo skład władz Orlenu.

Trzeba dzisiaj przypominać Leszkowi Millerowi te i inne sprawy, np. zatrzymania prezesa Optimusa Romana Kluski, bo zupełnie bezpodstawnie stroi się w piórka jedynego sprawiedliwego i głośno krzyczy o rzekomym wykorzystywaniu służb specjalnych i prokuratury za rządów PiS. Tymczasem afera Orlenu i inne pokazują, że to za rządów pana Millera służby i prokuratura były wykorzystywane w interesie politycznym rządzącej formacji. Ten wyrok jest tego dowodem.

Marcin Mastalerek, poseł Prawa i Sprawiedliwości

[PAP/Polak]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook