Jedynie prawda jest ciekawa


"Na wojnie kule latają w obie strony"

22.04.2013

Rozmowa z politologiem Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim.

Stefczyk.info: W niedawnej rozmowie z portalem Stefczyk.info mówił Pan, że sukcesy Margaret Thatcher wynikają m.in. z kultury politycznej, jaka istnieje w Wielkiej Brytanii. Jak wynika choćby z ostatniego raportu jednego z europejskich ośrodków badawczych z kulturą polityczną w Polsce jest źle. Co to właściwie jest ta kultura polityczna?

Przemysław Żurawski vel Grajewski: Kultura polityczna w naszym rozumieniu to sytuacja, w której istnieje silne poczucie obywatelskości. Ta obywatelskość powinna być rozumiana jako współwłaścicielstwo państwa, chciałoby się mówić wprost językiem staropolskim - chodzi o powstanie rzeczy pospolitej, czyli pospolitej rzeczy wszystkich obywateli, która jest nimi. Rzeczpospolita nie jest czymś zewnętrznym, to my nią jesteśmy. Ona jest nasza i nami. Dopiero przy takiej wykładni rzeczywistości możemy zgłaszać dalsze postulaty.

Jakie?

Takie, aby zrozumienie dobra publicznego, dobra państwowego, czy interesu państwowego dominowało od pewnego poziomu nad interesami cząstkowymi w starciach naturalnych dla demokracji. Partykularne prywaty w sytuacjach tego wymagających powinny odchodzić na bok. Bez względu na to, czy będą to interesy korporacyjne, czy partyjne, czy grupowe. Istnieją ogólne pojęcia jednoczące Naród, rozumiany jako wspólnota polityczna, a nie wspólnota etniczna w rozumieniu związków krwi. Chodzi o Naród, jako wspólnotę wyobrażoną. Jeśli tego typu etos obywatelsko-republikański nie istnieje to trudno uzgadniać kompromisy, poszukiwać właściwych rozwiązań. Tego się nie robi, skoro nikt nie chce ustąpić. A ustąpić nie chce, ponieważ dla każdego własny interes czy interes grupowy jest ważniejszy niż dobro wspólne.

Jak bardzo to szkodliwe?

Od tego zależy istnienie wszelkich ustrojów. Nie da się przecież wymyślić i opracować takich ram prawnych, których nie można zburzyć przy złej woli podmiotów uczestniczących w grze politycznej. To widać na przykładach z historii.

Jakich?

Brytyjczycy we wszystkich swoich koloniach zbudowali system westminsterski. Jednak nigdzie on nie zadziałał, ponieważ elity w tych krajach były takie, jakie były. Podobnie w systemie dawnej Rzeczypospolitej zasada jednomyślności działała całkiem dobrze do momentu, w którym wskutek wojen nie doszło do załamania cywilizacyjnego, rozumianego jako zubożenie oraz kryzys wykształcenia obywateli, szlachty. Wtedy wszystko się zaczęło rozpadać, rozrywane dodatkowo przez interesy oligarchiczne. W tym rozumieniu kultura polityczna jest pewnym stanem mentalnym. On pcha ludzi do wyrzeczeń na rzecz dobra wspólnego. I znów można podać kilka przykładów. Powszechnie znany Półwysep Westerplatte zanim był składnicą wojskową w chwili tworzenia się niepodległej Polski został kupiony za prywatne pieniądze przez prywatnych obywateli. Akurat ta ziemia została wystawiona na sprzedaż, więc została kupiona, ponieważ obywatele uznali, że może się przydać.

Państwu?

Tak. Oni nie zgłosili się do kasy państwowej z nadzieją na synekurę tylko kupili tę ziemię za swoje pieniądze. Podobnie, gdy książę Sapieha był ambasadorem Polski w Stanach Zjednoczonych, ufundował polską ambasadę. I nie skupiał się na swoich interesach czy majątku. Jest i inna strona tego sposobu działania. W 1926 roku prezydent Wojciechowski ustąpił, nie kontynuując walki z Józefem Piłsudskim Uznał bowiem, że rozpalanie wojny domowej w państwie między Rosją a Niemcami będzie prowadziło do zniszczenia tego państwa. Podobnie gdy Piłsudski dokonywał zamachu brał pod uwagę, że stan anarchii zagraża państwu. To pokazuje, że nawet ludzie spierający się ze sobą krwawo i brutalnie mają w umysłach to, że celem nie jest, by rządził ten lub tamten. Celem jest przetrwanie państwa. I ten cel jest ważniejszy, dla niego nawet prawdziwi wrogowie mogli się porozumieć, a nie wyzywali się od oszołomów czy innych... W tym rozumieniu sprawa kultury politycznej jest bardzo ważna dla państwa.

Kultura polityczna wiąże się z kulturą osobistą?

Tak, ważny jest również ten aspekt sprawy. Po wojnie ukraińskiej prowadzonej w 1918-1919 roku pozostały w Polsce dwa cmentarze, z których jeden - Łyczakowski - jest powszechnie znany. Drugi - Janowski, na którym leżeli Ukraińcy, w II RP był również otoczony szacunkiem, był utrzymywany itd. Dopiero Sowieci zniszczyli oba te cmentarze. To jest pewien wymiar cywilizacyjny wręcz. Zagłada tej cywilizacji, wskutek tego, co się działo w Polsce w latach 1945-56, jest wciąż widoczna i odczuwalna. Trudno się więc dziwić, że mamy niską ocenę ws. kultury politycznej. Wystarczy się przyjrzeć choćby temu, co miało miejsce przed 10 kwietnia 2010. Pamiętamy, jakie były relacje między rządem a prezydentem. Gdy kiedyś premiera Aznara za granicą zapytano o to, co dzieje się w Hiszpanii, powiedział, że za granicą spraw wewnętrznych nie komentuje. Nie wdawał się w dyskusję. A u nas? Jeden ze sztandarowych polityków, były szef MSZ, Bronisław Geremek wypowiedział poza granicami kraju posłuszeństwo polskiemu Sejmowi. Odmówił podporządkowania się legalnie uchwalonej ustawie o lustracji. Tak nie może być w normalnym państwie. Jeśli takie rzeczy się robi, skutkuje to dalekosiężnymi zmianami. Jeśli patrzymy na godność urzędu Prezydenta RP to jego status w Polsce ustalony został w latach 2007-2010. Jeśli ktoś się dziwi temu, co obecnie się dzieje, to trzeba o tym pamiętać, że jeśli raz zniszczymy kulturę polityczną, to ona już będzie zniszczona. Na wojnie kule latają w obie strony. I nie dziwię się, że sprawa kultury politycznej w Polsce jest tak źle oceniana.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook