Jedynie prawda jest ciekawa


"Na Manhattanie można pięknie manifestować polskość"

10.10.2013

W Ameryce symbole narodowe są traktowane jak świętość - mówi poseł Adam Kwiatkowski.

Stefczyk.info: Był pan, m. in. wraz z senatorem Grzegorzem Biereckim marszałkiem parady Pułaskiego na Manhattanie w Nowym Jorku. Jak pan odebrał to święto amerykańskiej Polonii?

Adam Kwiatkowski: To wszystko, czego byliśmy świadkami wraz z senatorem Biereckim to wspaniałe święto polskości. To budujące, kiedy tyle tysięcy kilometrów od Polski cała społeczność polska, nie tylko z Nowego Jorku, ale z szerokiej okolicy maszeruje Piątą Aleją, sercem Manhattanu. To jest niesamowita promocja Polski, bo wiele tysięcy osób maszeruje, a jeszcze więcej osób,  Amerykanów się temu przygląda. Wielkim polskim świętem był zresztą cały ten dzień, rozpoczęliśmy go Mszą Św. w parafii Św. Patryka, na ołtarzu wystawiony był obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Sam przemarsz trwał ponad pięć godzin, kolejne delegacje z kolejnych stanów. Szli przedstawiciele polskich organizacji, szły orkiestry, przedstawiciele lokalnych władz, ale też przyłączyli się Amerykanie i przedstawiciele zupełnie innych krajów niż Polska. Wszyscy pod biało - czerwonymi i pod amerykańskimi flagami.

Jak Amerykanie odebrali tę manifestację polskości w sercu Stanów Zjednoczonych?

Ja miałem wrażenie, że ich reakcje były bardzo ciepłe, że z ich strony także czuło się atmosferę święta. Że oni się cieszyli, szczerze cieszyli tym, że Polacy świętują. No, ale w końcu generał Pułaski to bohater nie tylko polski, ale też amerykański. Poczuliśmy pełną pomoc ze strony Amerykanów, to było konieczne, bo przecież parada to wielkie przedsięwzięcie infrastrukturalno-techniczne. Trzeba było zamknąć te wszystkie ulice, zabezpieczyć imprezę ze strony policji. Życie na Manhattanie zostało zdezorganizowane, ale nie było widać, aby oni byli z tego powodu źli. Widać było, że chcą pomóc, bo dla nich to nie tylko polskie święto, ale w jakimś sensie to także ich święto. To wszystko robiło niesamowite wrażenie. Kiedy szliśmy, jako marszałkowie, na czele tej parady, a za nami setki tysięcy ludzi to było wzruszające i pokazujące, że Polacy mogą i chcą być dumni, powinni być dumni ze swojej historii i swojego wkładu w historie innych narodów. W myśl słów: "Za naszą i waszą wolność".

Mówi pan o tysiącach maszerujących ludzi. O czym tego dnia się w Nowym Jorku rozmawiało? Co pan słyszał od Polaków?

Wiele osób wyrażało radość, że może spotkać się z nami, politykami Prawa i Sprawiedliwości. Słyszeliśmy słowa poparcia: "Jesteśmy z wami!". Widać było przywiązanie tych ludzi do wartości, widać, że Polacy w Ameryce bardzo uważnie śledzą to, co dzieje się w kraju. Padały też pytania, dlaczego w Polsce tak się dzieje, jak się dzieje, dlaczego Polska jest pogrążona w takim kryzysie, co się dzieje z budżetem państwa, dlaczego tylu ludzi musi wyjeżdżać z Polski w poszukiwaniu pracy. Łza się w oku kręciła, kiedy widzieliśmy malutkie dzieci przywiezione w wózkach, albo ledwo co maszerujące, ale ubrane w biało-czerwone koszulki, czy czapeczki z orłem. To pokazuje, że ich rodzice tam, daleko od Polski chcą kształcić w swoich dzieciach dumę z Polski. I to pomimo tak naprawdę niewielkiej pomocy ze strony państwa polskiego. Tak się dzieje w niewielkich miejscowościach, tam trwa nauka języka polskiego i polskości. Tak się dzieje głównie dzięki polskim szkołom i polskich duchownym, którzy o to zabiegają.

A czy nie naszła pana też taka gorzka refleksja, że tak, za oceanem taka biało-czerwona parada jest możliwa, a w Warszawie stać nas jedynie na marsz w dniu flagi bez ani jednej flagi, za to z czekoladowym orłem na czele?

W Ameryce symbole narodowe są traktowane jak świętość. I to bez względu, czy chodzi o symbole państwa obecnego zamieszkania, czyli Stanów Zjednoczonych, czy są to flagi narodowe polskie. Część osób niosła też flagi innych państw, być może wynika to z tego, że są w rodzinach wielonarodowych. To rzeczywiście zastanawiające, że w Nowym Jorku jest to możliwe, a na ulicach Warszawy mamy do czynienia z jakimiś czekoladowymi marszami pod purpurowymi sztandarami. Ale to jest problem instytucji państwa. Smutny jest także fakt, że amerykańskiej parady nie zaszczycił swoją obecnością najwyższy przedstawicie Polski w Stanach Zjednoczonych, pan ambasador nie był łaskaw przyjechać z Waszyngtonu. To też jest jakiś gest, to znaczy, że dla pana ambasadora, że dla polskich władz ta parada Pułaskiego nie jest aż tak ważna. Była tam pani konsul i na stronie konsulatu jest nawet relacja z tego wydarzenia, ale nie ma nawet wzmianki o tym, że uczestniczyli w nim polscy parlamentarzyści, akurat z PiS, którzy zostali oddelegowani przez panią marszałek Kopacz. Pytanie, czy to się wpisuje w pewien spór polityczny i polski konsulat zabiera w tym sporze głos, czy to zwykłe przeoczenie, czy to po prostu kolejny dowód na to, że nie potrafimy dbać i podkreślać naszego zaangażowania w życie tych Polaków, którzy są poza granicami kraju.

Rozmawiał Marcin Wikło

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook