Jedynie prawda jest ciekawa


Na końcu znów „to samo” przeciw „zmianie”

05.11.2012

Jeden chce więcej czasu, aby dokończyć to, co zaczął cztery lata temu. Drugi chce czterech lat, aby wyprowadzić kraj na prostą. Obydwaj mają cechę wspólną: porażka oznaczać będzie ich koniec na prezydenckiej scenie po sześciu latach starań i wysiłków.

Poniedziałek – ostatni dzień aktywnej kampanii na prezydenta USA. Obaj mogą już tylko rozgrzewać wyborców, aby przyszli zagłosować. To nawet ważniejsze niż przekonywanie nie przekonanych, jeśli w ogóle tacy są. Republikanin Mitt Romney zaczął rano wiecem na Florydzie, a potem dwa spotkania w Wirginii, Ohio oraz na koniec – o 11 w nocy, wiec w New Hampshire. Choć nie wykluczony jest jeszcze jeden wiec – w dniu głosowania w... Ohio. Prezydent Barack Obama również pracuje ciężko do samego końca na wyborczej trasie. W poniedziałek zaczął wiecem w Madison, stan Wisconsin (w towarzystwie piosenkarza Bruce’a Springsteena) a potem Ohio i ostatni wiec (początek) 10 wieczorem w stanie Iowa. Około północy Air Force One ma wylądować w rodzinnym Chicago, gdzie prezydent spędzi wyborczy wtorek.

Ostatni dzień kampanii, to kolejne starcie „status quo” przeciw „zmianie”. Co ciekawe, Obama, który wygrał cztery lata temu wygrał, obiecując „zmianę i nadzieję”, w tym roku apeluje o więcej tego samego. Słowem kluczem jest „zaufanie”:  znajdujemy się na dobrej drodze, potrzeba więcej czasu. – W tych wyborach kluczowe jest zaufanie. Po czterech latach znacie mnie. Wiecie, że uczynię to, co obiecałem – tak mniej więcej wygląda ostatni apel prezydenta Obama do wyborców. Apel o nie zmienianie lidera w trakcie wychodzenie z „ciężkich czasów”.

Z kolei republikanin Mitt Romney mówi o „lepszym jutrze”, które zacznie się po wyborczym wtorku. – Wiem jak zmienić kierunek, w którym podąża ten kraj.  Ten sam kierunek w którym podążamy teraz, nie zaprowadzi nas do lepszego przeznaczenia – tak mniej więcej wygląda ostatni przekaz Romneya.

Wyborczy wtorek to będzie symboliczne zakończenie sześcioletnich wysiłków politycznych obu kandydatów. Dla obu – najprawdopodobniej ostatnia polityczna kampania. Obydwaj wyruszyli w 2006 r. w długą drogę do Białego Domu. Obama został prezydentem w 2008 r. i jeśli wygra, Konstytucja zakazuje mu ubiegania się o kolejną kadencję. Z kolei Romney, który przegrał cztery lata temu prawybory Partii Republikańskiej (z sen. Johnem McCainem) i właściwie nie przerwał od tamtej pory starań o Biały Dom, już zapowiedział że wypadku przegranej, wycofa się z życia politycznego.

Paweł Burdzy

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook