Jedynie prawda jest ciekawa


Na ile wystarczy wojny?

26.03.2015

"Rosyjska agresja niszczy kraj, a jednocześnie go stabilizuje" – pisze Piotr Skwieciński we „wSieci”.

- Rosyjska agresja niszczy kraj, a jednocześnie go stabilizuje – pisze Piotr Skwieciński w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

- Konflikt ukraiński jest wojną o niepodległość. Ale nosi też znamiona wojny domowej. I nie tylko w sensie konfliktu wewnątrzukraińskiego. Również wojna między Ukrainą a Rosją jest w pewnym sensie wojną domową, bo przecież to w wojnie domowej strzelają do siebie krewni. Bo dopiero ta wojna jest ważnym, chyba ostatecznym, etapem zrywania więzi między Rosjanami a Ukraińcami – wyjaśnia autor artykułu i dodaje: Te narody przez wieki były bardzo bliskie, wręcz stanowiły swoistą kulturową jedność. Trwałym reliktem tego jest dwujęzyczność Ukrainy.

Następnie autor wyjaśnia, że wojna domowa ma też inny wymiar: - Po stronie rosyjskiej walczą Czeczeni Ramzana Kadyrowa i inni islamiści z Kaukazu, którzy przecież nie są Rosjanami. Po stronie ukraińskiej walczą ochotnicy gruzińscy. Gruzińscy instruktorzy szkolą ukraińskich żołnierzy. Dalej wyjaśnia: To wszystko można interpretować po prostu jako jeden z przejawów tego, do jakiego stopnia przestrzeń poradziecka wciąż pozostaje z sobą zrośnięta. Ale byłby to opis niepełny, bo – znów – to wszystko jest elementem zjawiska jeszcze szerszego. Bo w najważniejszych państwowych komitetach przygotowujących reformy kluczowych dziedzin prawa czy machiny państwowej można znaleźć wielu cudzoziemców spoza przestrzeni poradzieckiej, którzy nie przyjęli ukraińskiego obywatelstwa […].

Piotr Skwieciński podsumowuje: Wojna zabija Ukrainę w sensie ekonomicznym, ale zarazem paradoksalnie stabilizuje ją politycznie. Trzyma bowiem w karbach niezadowolenie z rządu. Zarówno wyrażane przez tych, których zdaniem władza jest pasywna i nic nie robi, jak i będące udziałem tych, którzy wprost przeciwnie — boją się zmian. Wojna blokuje też to, co dotąd było ukraińską specjalnością, czyli rozpad obozu władzy. […] Jak mówi mi znany politolog Wiktor Zamiatin: – Jeśli mniej więcej do końca roku obecna sytuacja się nie zmieni, jeśli nie powstanie wrażenie częściowego przynajmniej pozytywnego przełomu, to wtedy rzeczywiście wizja jakiegoś rodzaju krachu państwa może się stać realna.

Więcej o wojnie na Ukrainie na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 23 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook