Jedynie prawda jest ciekawa

Na ile wystarczy wojny?

26.03.2015

"Rosyjska agresja niszczy kraj, a jednocześnie go stabilizuje" – pisze Piotr Skwieciński we „wSieci”.

- Rosyjska agresja niszczy kraj, a jednocześnie go stabilizuje – pisze Piotr Skwieciński w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”.

- Konflikt ukraiński jest wojną o niepodległość. Ale nosi też znamiona wojny domowej. I nie tylko w sensie konfliktu wewnątrzukraińskiego. Również wojna między Ukrainą a Rosją jest w pewnym sensie wojną domową, bo przecież to w wojnie domowej strzelają do siebie krewni. Bo dopiero ta wojna jest ważnym, chyba ostatecznym, etapem zrywania więzi między Rosjanami a Ukraińcami – wyjaśnia autor artykułu i dodaje: Te narody przez wieki były bardzo bliskie, wręcz stanowiły swoistą kulturową jedność. Trwałym reliktem tego jest dwujęzyczność Ukrainy.

Następnie autor wyjaśnia, że wojna domowa ma też inny wymiar: - Po stronie rosyjskiej walczą Czeczeni Ramzana Kadyrowa i inni islamiści z Kaukazu, którzy przecież nie są Rosjanami. Po stronie ukraińskiej walczą ochotnicy gruzińscy. Gruzińscy instruktorzy szkolą ukraińskich żołnierzy. Dalej wyjaśnia: To wszystko można interpretować po prostu jako jeden z przejawów tego, do jakiego stopnia przestrzeń poradziecka wciąż pozostaje z sobą zrośnięta. Ale byłby to opis niepełny, bo – znów – to wszystko jest elementem zjawiska jeszcze szerszego. Bo w najważniejszych państwowych komitetach przygotowujących reformy kluczowych dziedzin prawa czy machiny państwowej można znaleźć wielu cudzoziemców spoza przestrzeni poradzieckiej, którzy nie przyjęli ukraińskiego obywatelstwa […].

Piotr Skwieciński podsumowuje: Wojna zabija Ukrainę w sensie ekonomicznym, ale zarazem paradoksalnie stabilizuje ją politycznie. Trzyma bowiem w karbach niezadowolenie z rządu. Zarówno wyrażane przez tych, których zdaniem władza jest pasywna i nic nie robi, jak i będące udziałem tych, którzy wprost przeciwnie — boją się zmian. Wojna blokuje też to, co dotąd było ukraińską specjalnością, czyli rozpad obozu władzy. […] Jak mówi mi znany politolog Wiktor Zamiatin: – Jeśli mniej więcej do końca roku obecna sytuacja się nie zmieni, jeśli nie powstanie wrażenie częściowego przynajmniej pozytywnego przełomu, to wtedy rzeczywiście wizja jakiegoś rodzaju krachu państwa może się stać realna.

Więcej o wojnie na Ukrainie na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 23 marca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook