Jedynie prawda jest ciekawa


„Na bagnetach nie da się wysiedzieć”

09.10.2011

Zaledwie dzień po 10. rocznicy rozpoczęcia wojny w Afganistanie żołnierze NATO zostali zaatakowani przez oddziały talibów. Jan informują władze misji ISAF było to największe starcie od dwóch lat. Czy misja w Afganistanie ma szansę się kiedyś zakończyć? I to sukcesem.

Generał Roman Polko, były dowódca GROM, zaznacza w rozmowie z portalem Stefczyk.info, że misja w Afganistanie na początku miała sens. „Dzięki Sojuszowi Północnoatlantyckiemu reżim talibów został obalony” - przypomina nasz rozmówca. Zaznacza, że później zabrakło jednak pomysłu. „Nie było koncepcji, jak budować nowy Afganistan, jak dążyć do odbudowy państwa. Opieranie wszystkiego na wojsku nie ma przecież sensu. Na bagnetach nie da się wysiedzieć. Można nimi coś wywalczyć, czy kogoś obalić, ale wysiedzieć – nie” - tłumaczy wojskowy.

Generał Polko zaznacza, że w działaniach NATO w Afganistanie widać było wiele chaosu. „NATO nie miało żadnej strategii, istniały dwa dowództwa – amerykańskie i NATOwskie. One prowadziły osobne działania i miały inne plany. Nigdy nie było w ramach Sojuszu pełnej zgody, jak realizować tę misję. To prowadziło do tego, że obecnie mamy do czynienia ze wstydliwym odwrotem Sojuszu. Ta misja chluby nam nie przynosi” - mówi portalowi wojskowy.

W każdej misji zagranicznej ważny jest element wsparcia społeczności lokalnej przez organizacje humanitarne. Jednak przy okazji misji NATO zadania te powierzono również żołnierzom. Nasz rozmówca zaznacza, że to była wątpliwa decyzja. „Wojsko zawsze postrzegane jest jak okupant. Ktoś kto od żołnierzy odbiera pomoc, jest uważany za zdrajcę” - zaznacza gen. Polko. Przyznaje, że  w NATO ludzie są świadomi o potrzebie działania organizacji pozarządowych, jednak niewiele z tego wynika. „Brałem udział w spotkaniach na temat Afganistanu. Podczas jednego z nich wypracowywaliśmy plany dotyczące tego kraju. Tam mówiliśmy, że nie wojsko, ale organizacje pozarządowe, humanitarne powinny doprowadzić do polepszenia sytuacji. Wskazywaliśmy również, że trzeba się wsłuchać w tych ludzi, a nie budować na siłę demokrację na modłę europejską czy amerykańską” - relacjonuje były dowódca GROM. Zaznacza, że uczestnicy spotkania byli świadomi, że  bez zmian „będziemy walczyć o wolny Afganistan do ostatniego Afgańczyka”.

Gen. Roman Polko zaznacza jednak, że ustalenia nie przekładały się na realne działania. „Co więcej, NATO nie wyciąga wniosków na przyszłość. Było to widoczne podczas operacji w Libii. Kilka państw na początku się wyrwało do interwencji, potem się wycofano. Niestety NATO staje się bardziej organizacją biurokratyczną niż potęgą, do której chcieliśmy dołączyć. Gdyby nie Stany nie wiem, czy bylibyśmy w stanie przeprowadzić jakąkolwiek operację” - zaznacza rozmówca portalu Stefczyk.info.

Generał przyznaje jednak, że wciąż widzi szansę na budowę silnego i wolnego Afganistanu. „Klucz do rozwiązania sytuacji w Afganistanie leży u sąsiadów. Należy zwrócić uwagę np. na Pakistan, który jest siedliskiem grup terrorystów. Podobnie jest z Iranem. Problem Afganistanu jest szerszy i trzeba na niego patrzeć bardziej globalnie. Jego nie da się traktować odrębnie” - tłumaczy Roman Polko. Zaznacza, że „rozwiązaniem nie jest dosyłanie nowych żołnierzy”. „Na miejsce każdego zabitego terrorysty znajdą się dwaj nowi” - zaznacza wojskowy.

Nasz rozmówca wskazuje również na zmiany w sposobie prowadzenia działań, które są potrzebne do zwiększenia efektywności misji. „Należałoby zrezygnować z asekuracyjnej polityki poszczególnych państw. Każde państwo musi prowadzić potrzebne działania, a nie wysyłać wojsko z zastrzeżeniem, że czegoś nie będzie robiło” - tłumaczy. Zaznacza, że złym pomysłem jest również obecny sposób rozlokowania baz. „Żołnierze nie mogą zamykać się w gigantycznych bazach. To tak jakby w Warszawie cała policja zamknęła się w wielkiej bazie pod miastem i od czasu do czasu przejechała przez stolicę. Nie byłoby zaskoczeniem, że przestępcy czują się bezkarnie. Tak jest w Afganistanie. Talibowie i kryminaliści czują się bezkarnie. Policja miejscowa jest słaba i źle uzbrojona, a wojsko NATO zamyka się w bazach” - kwituje gen. Roman Polko w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stanisław Żaryn

[Fot. Polscy żołnierze w Afganistanie Fot. Isaf.wp.mil.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook