Jedynie prawda jest ciekawa


Musimy wspólnie pracować dla Polski

11.11.2012

Ważną cezurą, która determinuje nasze dzisiejsze wybory i postawy była i pozostanie katastrofa smoleńska. Dawny spór nie powinien dłużej różnić środowisk, które odwołują się do obu Twórców naszej Niepodległości.

94 lata temu Polska odzyskała Niepodległość. Po 123 latach wróciła na mapy Europy i Świata. Było to możliwe dzięki ogromnemu wysiłkowi wielu polskich pokoleń oraz pomyślnemu dla Polski zakończeniu I Wojny Światowej. Trzej zaborcy Rosja, Prusy i Austro-Węgry poniosły klęskę.

Odzyskanie Niepodległości to także dzieło wybitnych jednostek, polityków, których można określić mężami stanu. Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty, Ignacy Jan Paderewski, Ignacy Daszyński, każdy z nich w najlepiej rozumiany przez siebie sposób działał na rzecz odzyskania  przez Polskę Niepodległości. Wcześniej i później dzieliło ich wiele, ale wszyscy szczerze walczyli o Niepodległość Polski.

W II Rzeczpospolitej nastąpił silny podział pomiędzy różnymi siłami politycznymi. Szczególnie widoczny był antagonizm pomiędzy zwolennikami marszałka Józefa Piłsudskiego a zwolennikami Romana Dmowskiego. Podział ten nie anulowała ani II Wojna Światowa ani komunizm. Jerzy Giedroyc sformułował po II Wojnie Światowej tezę, że Polską rządzą dwie trumny: Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego przy których gromadzą się ideowi spadkobiercy obu przywódców.

Dzisiaj, 94 lata po odzyskaniu Niepodległości, podział ten stracił rację bytu. Stracił racje bytu w obecnej sytuacji w jakiej znajduje się Polska. Ważną cezurą, która determinuje nasze dzisiejsze wybory i postawy była i pozostanie katastrofa smoleńska. Dawny spór nie powinien dłużej różnić środowisk, które odwołują się do obu Twórców naszej Niepodległości. Rację ma redaktor Jacek Karnowski pisząc, że trumny Piłsudskiego i Dmowskiego stoją po jednej stronie. Po drugiej stronie jest trumna Róży Luksemburg, głoszącej, że niepodległa Polska nie ma racji bytu, a Polakom lepiej będzie pod opieką państw sąsiednich.

Środowiska odwołujące się do spuścizny ideowej Piłsudskiego i Dmowskiego powinny wspólnie działać na rzecz Polski. I dobrze, że w wielu sprawach działają razem. Polska potrzebuje wspólnej pracy ludzi, którzy chcą by nasza Ojczyzna była niepodległym, silnym, liczącym się i szanowanym krajem w Europie i na Świecie. Zarówno zwolennicy Piłsudskiego i Dmowskiego chcą takiej Polski.

Pod hasłem: "warto być Polakiem, warto aby Polska trwała" podpiszą się zapewne jedni i drudzy. Czas aby trumny Piłsudskiego i Dmowskiego łączyły we wspólnej pracy dla dobra Polski. Piszę to jako osoba, której bliska jest spuścizna po marszałku Józefie Piłsudskim, ale równocześnie dostrzega i szanuje wkład Obozu Narodowego i Romana Dmowskiego w walce o Niepodległą Polskę.

W grudniu 1918 roku Jozef Piłsudski pisał do Romana Dmowskiego:

Drogi Panie Romanie,

(…) Opierając się na naszej starej znajomości, mam nadzieję, że w tym wypadku i chwili tak poważnej, co najmniej kilku ludzi, - jeśli, niestety, nie cała Polska – potrafi się wznieść ponad interesy partyj, klik i grup. Chciałbym bardzo widzieć Pana miedzy tymi ludźmi.

Z kolei w wywiadzie udzielonym w połowie lat 30. dla czasopisma związanego z obozem piłsudczykowskim pt. „Bunt młodych”, którego redaktorem naczelnym był wspomniany Jerzy Giedroyc, Roman Dmowski powiedział:

Wbrew temu co wielu myśli – stosunki osobiste z Piłsudskim zawsze miałem dobre. Przede wszystkim nigdy nie oczerniałem Piłsudskiego – a przed wojną było to na porządku dzienny.

Mariusz Mastalerek

[FOTO: PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook