Jedynie prawda jest ciekawa


"Musimy odbudować nasz potencjał przemysłowy"

27.07.2013

Rozmowa z posłem PiS, profesorem ekonomii Jerzym Żyżyńskim.

Stefczyk.info: Rząd otrzymał ostatnio absolutorium za wykonanie budżetu na 2012 rok, mimo sprzeciwu PiS-u. To głosowanie odbyło się na tym samym posiedzeniu, na którym koalicja zawiesiła progi ostrożnościowe związane ze skalą zadłużenia. Jak Pan ocenia te dwie decyzje?

Prof. Jerzy Żyżyński: Rządowi nie należało się absolutorium, w naszej ocenie. Jednak większość sejmowa przegłosowała inaczej. Naszym zdaniem rząd przygotował zły budżet, jest współodpowiedzialny za spowolnienie gospodarcze. To nie motywowało do głosowania za udzieleniem absolutorium. Jednak koalicja rządowa zagwarantowała sobie pozytywny werdykt. I dzięki temu ono zostało przydzielone. Z kolei sprawa zawieszenia progów ostrożnościowych w chwili obecnej była koniecznością. PiS zachowało się odpowiedzialnie, nie składając wniosku o odrzucenie propozycji rządu. Taki wniosek złożyło SLD, a PiS go poparł, ale nie był inicjatorem.

Pan jak głosował?

Ja nie głosowałem za wnioskiem o odrzucenie rządowych propozycji, ponieważ jako ekonomista uważam, że progi nie są potrzebne. Ja krytykuje od dawna ich istnienie. Konsekwencje, które wynikają z przekroczenia progów, są szkodliwe gospodarczo dla kraju. Jeśli dług publiczny zbliża się do granic wyznaczonych progami ustawa wymusza decyzje, które szkodzą gospodarce. Wymusza się restrykcyjną politykę fiskalną.

Dlaczego to źle?

W sytuacji kryzysu ekonomicznego restrykcyjna polityka fiskalna jest najgorszym, co można zrobić. Minister Rostowski zrobił to, co musiał. Ja w głosowaniu nad samymi propozycjami rządu wstrzymałem się od głosu, ponieważ projekt miał wadliwą formułę prawną, ale uważam, że progów nie powinno być. W sytuacji kryzysu państwo powinno prowadzić politykę pobudzającą gospodarkę. A to może się wiązać ze wzrostem długu. Wzrost długu jest często wymuszony okolicznościami, deficyt jest konsekwencją złego stanu gospodarki.

W Polsce ktoś jednak zdaje się pomógł w szkodzeniu polskiej gospodarce.

Rząd obecny i inne - to się zaczęło jeszcze w latach 90. - doprowadził do znacznego przetrzebienia polskiego przemysłu. Wiele przedsiębiorstw zostało zlikwidowanych. Upadły nawet te duże firmy, zatrudniające tysiące osób. Niektóre firmy zostały przejęte przez kapitał zagraniczny. Nam trzeba polityki rozwoju gospodarczego, a nie zwijania gospodarki. Rząd Tuska odpowiada właśnie za politykę zwijania polskiej gospodarki. Tu jest ewidentna wina rządu. Podobnie, jak sprawa efektywności aparatu skarbowego. Władze nie zrobiły nic, żeby w Polsce podatki płacili wszyscy, którzy powinni. Tu państwo notuje ogromne straty. Tego nie zrobiono, choć PiS składał stosowne propozycje ustawowe.

Zwolennicy progów mówią, że są one potrzebne, że stanowią tamę dla zbytniego zadłużania się.

One są elementem restrykcyjnej polityki fiskalnej. Jednak one są fikcją, sankcje za ich przekroczenie są nonsensem. Zgodnie z prawem przekroczenie drugiego progu oznacza konieczność zlikwidowania w ogóle deficytu. To oznacza, że rząd musiałby w sposób ogromny ciąć wydatki. Rząd nie zwiększałby dochodów, tylko ciął wydatki, co skutkowałoby degradacją sektorów, za które odpowiada państwo. Widzielibyśmy dalsze cięcia w oświacie, nauce, szkolnictwie wyższym. Polsce potrzebna jest radykalna zmiana polityki gospodarczej. Potrzebujemy polityki prowzrostowej, musimy odbudować nasz potencjał przemysłowy.

Rozmawiał TK
[Fot.  PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook