Jedynie prawda jest ciekawa


"Musimy odbudować nasz potencjał przemysłowy"

27.07.2013

Rozmowa z posłem PiS, profesorem ekonomii Jerzym Żyżyńskim.

Stefczyk.info: Rząd otrzymał ostatnio absolutorium za wykonanie budżetu na 2012 rok, mimo sprzeciwu PiS-u. To głosowanie odbyło się na tym samym posiedzeniu, na którym koalicja zawiesiła progi ostrożnościowe związane ze skalą zadłużenia. Jak Pan ocenia te dwie decyzje?

Prof. Jerzy Żyżyński: Rządowi nie należało się absolutorium, w naszej ocenie. Jednak większość sejmowa przegłosowała inaczej. Naszym zdaniem rząd przygotował zły budżet, jest współodpowiedzialny za spowolnienie gospodarcze. To nie motywowało do głosowania za udzieleniem absolutorium. Jednak koalicja rządowa zagwarantowała sobie pozytywny werdykt. I dzięki temu ono zostało przydzielone. Z kolei sprawa zawieszenia progów ostrożnościowych w chwili obecnej była koniecznością. PiS zachowało się odpowiedzialnie, nie składając wniosku o odrzucenie propozycji rządu. Taki wniosek złożyło SLD, a PiS go poparł, ale nie był inicjatorem.

Pan jak głosował?

Ja nie głosowałem za wnioskiem o odrzucenie rządowych propozycji, ponieważ jako ekonomista uważam, że progi nie są potrzebne. Ja krytykuje od dawna ich istnienie. Konsekwencje, które wynikają z przekroczenia progów, są szkodliwe gospodarczo dla kraju. Jeśli dług publiczny zbliża się do granic wyznaczonych progami ustawa wymusza decyzje, które szkodzą gospodarce. Wymusza się restrykcyjną politykę fiskalną.

Dlaczego to źle?

W sytuacji kryzysu ekonomicznego restrykcyjna polityka fiskalna jest najgorszym, co można zrobić. Minister Rostowski zrobił to, co musiał. Ja w głosowaniu nad samymi propozycjami rządu wstrzymałem się od głosu, ponieważ projekt miał wadliwą formułę prawną, ale uważam, że progów nie powinno być. W sytuacji kryzysu państwo powinno prowadzić politykę pobudzającą gospodarkę. A to może się wiązać ze wzrostem długu. Wzrost długu jest często wymuszony okolicznościami, deficyt jest konsekwencją złego stanu gospodarki.

W Polsce ktoś jednak zdaje się pomógł w szkodzeniu polskiej gospodarce.

Rząd obecny i inne - to się zaczęło jeszcze w latach 90. - doprowadził do znacznego przetrzebienia polskiego przemysłu. Wiele przedsiębiorstw zostało zlikwidowanych. Upadły nawet te duże firmy, zatrudniające tysiące osób. Niektóre firmy zostały przejęte przez kapitał zagraniczny. Nam trzeba polityki rozwoju gospodarczego, a nie zwijania gospodarki. Rząd Tuska odpowiada właśnie za politykę zwijania polskiej gospodarki. Tu jest ewidentna wina rządu. Podobnie, jak sprawa efektywności aparatu skarbowego. Władze nie zrobiły nic, żeby w Polsce podatki płacili wszyscy, którzy powinni. Tu państwo notuje ogromne straty. Tego nie zrobiono, choć PiS składał stosowne propozycje ustawowe.

Zwolennicy progów mówią, że są one potrzebne, że stanowią tamę dla zbytniego zadłużania się.

One są elementem restrykcyjnej polityki fiskalnej. Jednak one są fikcją, sankcje za ich przekroczenie są nonsensem. Zgodnie z prawem przekroczenie drugiego progu oznacza konieczność zlikwidowania w ogóle deficytu. To oznacza, że rząd musiałby w sposób ogromny ciąć wydatki. Rząd nie zwiększałby dochodów, tylko ciął wydatki, co skutkowałoby degradacją sektorów, za które odpowiada państwo. Widzielibyśmy dalsze cięcia w oświacie, nauce, szkolnictwie wyższym. Polsce potrzebna jest radykalna zmiana polityki gospodarczej. Potrzebujemy polityki prowzrostowej, musimy odbudować nasz potencjał przemysłowy.

Rozmawiał TK
[Fot.  PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook