Jedynie prawda jest ciekawa


"Murzyńskość" elit III RP wobec mundialu

15.07.2014

Wiedzą państwo, że wg prezydenckiego doradcy, wygraliśmy mundial?

„Problem w Polsce jest, że mamy płytką dumę i niską ocenę. Taka murzyńskość” - mówił Radosław Sikorski podczas rozmowy z Jackiem Rostowskim, która to ujrzała światło dzienne dzięki tygodnikowi „Wprost”.

I przy całym absurdzie i skandalu związanym z „taśmami prawdy”, trzeba przyznać, że szef MSZ miał trochę racji w sprawie oceny polskiej tożsamości i samoświadomości. Kompleksy wynikające z „płytkiej dumy” i „niskiej oceny” widać niemal na każdym kroku. A owa „murzyńskość” to problem, który zatruwa polskie elity od dobrych kilkunastu lat.

Przykład numer jeden – panika i niesamowite przejęcie się tym, co piszą o Polsce w zagranicznej prasie. Pal sześć, że artykuły te piszą najczęściej polscy korespondenci związani (w niedalekiej przeszłości bądź obecnie) z „Gazetą Wyborczą”. Nikt nie chce zrozumieć też tego, że tamtejsze media bronią po prostu interesów swoich krajów, względnie „wspólnoty europejskiej” i niemal każdy „egoistyczny” ruch polskich polityków jest traktowany nieprzychylnie. Skoro „zagranico” napisali o Polsce źle, to znaczy, że wstydzić się powinniśmy, sypać głowy popiołem i bić w piersi. Tak jakby nic nie zmieniło się od czasów „Dziadów” Adama Mickiewicza, gdzie Kamerjunkier jest zaskoczony sytuacją w Polsce, bo przecież francuskie gazety piszą coś innego.

„Pan z Litwy, i po polsku? nie pojmuję wcale -

Ja myśliłem, że w Litwie to wszystko Moskale.

O Litwie, dalibógże! mniej wiem niż o Chinach -

"Constitutionnel" coś raz pisał o Litwinach,

Ale w innych gazetach francuskich ni słowa.”

Ową „murzyńskość” dobrze zaprezentował w ostatnich dniach wicerzecznik rządu Konrad Niklewicz, piejąc z zachwytu nad jakimś belgijskim dziennikarzem, który skrytykował Annę Fotygę. Odsyłam tu do tekstu Michała Karnowskiego.

Drugą stronę tej samej „murzyńskiej” monety widzimy w polskich telewizjach informacyjnych, które relacjonują niemiecką radość ze zdobycia Pucharu Świata. Rozumiem, że to wydarzenie, o którym trzeba wspomnieć, wszak żyje tym cały świat. Ale organizowanie kilkugodzinnego wydania specjalnego, gdzie Niemcy oczekują na swoich piłkarzy, wydaje się sporą przesadą. Zabrakło tylko – jak celnie zauważył Marek Magierowski – orędzia Angeli Merkel po wieczornych Wiadomościach.

Prezydencki doradca Krzysztof Król poszedł o krok dalej niż rozemocjonowani korespondenci z Berlina: „Wygraliśmy. Brawo Unia Europejska. Brawo Niemcy, brawo Bayern Monachium” - pisał rozemocjonowany. A więc jednak – wygraliśmy mundial. Trochę naokoło, dzięki Niemcom (nazwanych przez Króla „braćmi w Unii Europejskiej”), ale jednak. Kompleksy uleczone.

Problem w tym, że to świat alternatywny. Niemcom ani w głowie jakaś europejska wspólnota, na stadionach i w wielkich strefach kibica powiewają niemieckie, czarno-czerwono-żółte flagi, a nie unijne gwiazdki. Bo państwa narodowe się nie skończyły i rządzący każdego świadomego państwa, doskonale o tym wiedzą. Stąd wielkie defilady w Berlinie, Moskwie i Paryżu z okazji NARODOWYCH świąt, stąd podkreślanie odrębności w kulturze, historii, także w sporcie. To rywalizacja między narodami podsyca duże emocje, to wzajemne animozje, pretensje i zaszłości są solą wszelkich zawodów.

Wiem, nasi kopacze jeszcze długo nie zapewnią nam takiej radości jak reprezentacja Loewa albo monachijski Bayern Niemcom. Ale to jeszcze nie powód, by uznawać ich za „swoich”, nawet jeśli to tylko warstwa językowa. Bo to właśnie murzyńskość w praktyce.  

Marcin Fijołek

[Fot. PAP/EPA]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook