Jedynie prawda jest ciekawa


Multipleks do prześwietlenia

21.12.2012

Warszawski sąd rejonowy nakazał prokuraturze prześwietlić działania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji związane z przyznawaniem miejsc na cyfrowym multipleksie. To sukces Fundacji Lux Veritatis – reprezentującej w procesie koncesyjnym Telewizję Trwam – która twardo tego się domagała. O sprawie rozmawiamy z Lidią Kochanowicz, dyrektor finansową Fundacji.

Stefczyk.info: Jakie znaczenie w walce o uzyskanie przez Telewizję Trwam miejsca na cyfrowym multipleksie ma decyzja warszawskiego sądu?

Lidia Kochanowicz: Nakazane przez sąd postępowanie w prokuraturze nie przyczyni się do zmiany decyzji KRRiT w sprawie Telewizji Trwam. Tutaj Fundacja -  tak jak nakazuje prawo -  podjęła  procedurę  administracyjną,  składając skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Mamy już nadany numer sprawy i czekamy na wyznaczenie terminu rozprawy. A do prokuratury wystąpiliśmy ponieważ  - niezależnie od wszystkiego - jeżeli występują nieprawidłowości i nadużycia, spowodowane przez urzędników sprawujących odpowiedzialne funkcje nadane przez państwo, to nie mogą one pozostać niezauważone i nie ukarane. Urzędnicy państwowi muszą zdawać sobie sprawę, że nie są bezkarni. Nawet jeśli istnieje pewna  uznaniowość w podejmowaniu decyzji, to musi ona mieścić  się w granicach prawa. Dlatego złożyliśmy doniesienia do prokuratury. Nie wpływa to bezpośrednio na rozstrzygnięcie co do możliwości otrzymania koncesji na multipleksie przez Telewizję Trwam, ale po prostu sumienie i dobro społeczne, nie tylko naszej jako Fundacji, nakazuje żebyśmy takie działania podjęli.

Na czym polega sprawa, którą sąd nakazał prześwietlić prokuraturze?

Po zakończeniu postępowania koncesyjnego, które zakończyło się dla nas  negatywną decyzją KRRiT,  Fundacja stwierdziła, że podczas tego procesu nastąpiło bardzo wiele nieprawidłowości. Przedstawiliśmy je najpierw w swoim odwołaniu do KRRiT, a następnie do sądu. W maju tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał  wyrok, w którym stwierdził, że KRRiT nie popełniła błędów. Natomiast jeden z sędziów zgłosił wtedy zdanie odrębne. Wskazał w nim, iż dyrektor departamentu koncesyjnego KRRiT, Agnieszka Ogrodowczyk, popełniła  nadużycie. Już po zamknięciu przyjmowania wniosków wystąpiła bowiem do jednego z podmiotów - firmy Stavka - o uzupełnienie dokumentów finansowych. Sędzia zauważył również, że wskazała na dokumenty, o których nie powinna wiedzieć, bo nie było o nich  mowy we wniosku koncesyjnym. W związku z tym Fundacja wystąpiła do prokuratury  o sprawdzenie czy podczas postępowania koncesyjnego nie doszło do nadużycia. Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania. Na tę odmowę Fundacja wniosła skargę do Sądu Rejonowego w Warszawie. A ten wydał postanowienie uwzględniające zażalenie Fundacji, uchylił zaskarżone postanowienie prokuratury i nakazał wszcząć postępowanie.

Czy to jedyny wniosek Fundacji do prokuratury dotyczący koncesji na multipleks?


Złożyliśmy również zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez cały zarząd KRRiT oraz trzy podmioty, które koncesje otrzymały. Podstawą naszego wniosku jest protokół Najwyższej Izby Kontroli, która stwierdziła, że w grudniu ubiegłego roku - czyli jeszcze przed wydaniem ostatecznej decyzji ws. miejsc na cyfrowym multipleksie - Krajowa Rada rozłożyła trzem firmom opłatę koncesyjną na raty. Powołała się przy tym na artykuł ordynacji podatkowej mówiący, że można tak uczynić w przypadkach uzasadnionych interesem społecznym bądź ogromnymi trudnościami finansowymi podmiotu. Ponieważ nie istniały przesłanki społeczne, KRRiT mogła rozłożyć należność za koncesję na raty wyłącznie jeżeli z powodu jednorazowej opłaty podmiotowi groziło bankructwo. Zauważyliśmy więc dwoistość w decyzjach Rady. Z jednej strony KRRiT mówi: daliśmy koncesje firmom, które mają mocną pozycję finansową. A z drugiej – rozłożyła im opłatę koncesyjną na raty, twierdząc przy tym, że są one w trudnej sytuacji finansowej. Zawiadomiliśmy o tym prokuraturę. Bo albo złożono fałszywe oświadczenie mówiąc o dobrej kondycji tych firm, albo mówiąc, iż tę kondycję mają złą.  W tej sprawie prokuratura również odmówiła nam wszczęcia postępowania. Złożyliśmy zażalenie do sądu i czekamy na werdykt.

JKUB

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook