Jedynie prawda jest ciekawa

Mularczyk: Trzeba zabezpieczyć społeczeństwo

26.11.2012

O propozycji Solidarnej Polski ws. zwalnianych z więzienia sprawców największych przestępstw portal Stefczyk.info rozmawia z posłem SP Arkadiuszem Mularczykiem.

Stefczyk.info: W najbliższych latach z polskich więzień zostaną zwolnieni sprawcy najgroźniejszych przestępstw, którzy ponad 20 lat temu zostali skazani na najwyższe możliwe kary. Solidarna Polska przedstawiła projekt ustawy, która pozwoli zmarginalizować zagrożenie związane z tą sytuacją. To poważna sprawa?

Arkadiusz Mularczyk: Od pewnego czasu media alarmują o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą zakończenie odbywania kar przez sprawców najbrutalniejszych morderstw czy gwałtów. Okazuje się, że wiele z tych osób nadal stanowi zagrożenie. One często nie zostały zresocjalizowane. Chcemy więc, by była możliwość przebadania każdego przestępcy, który ma opuścić więzienie. Należy sprawdzać, czy doszło do resocjalizacji, czy dane osoby nie cierpią na choroby psychiczne, które powodują, że ci przestępcy nadal są groźni. Dajemy propozycję rozwiązania tej sprawy. Pisaliśmy również do ministra Gowina w tej sprawie. Ten temat musi być zauważony przez wymiar sprawiedliwości.

Dlaczego?

Nie można dopuścić do sytuacji, w której z więzień wychodzą ludzie groźni dla Polaków i mogą stanowić zagrożenie dla społeczeństwa. Na to zgody być nie może. Dlatego chcemy, by przeprowadzane były stosowne badania. Nie można przedłużać kary pozbawienia wolności bez wyroku sądu. Można jednak kierować osoby wychodzące z więzienia na badania lekarskie. Je trzeba badać i ewentualnie kierować na leczenie.

Co się powinno dziać z groźnymi bandytami, którzy wychodzą z więzienia?

Uważamy, że w sytuacjach, w których nie doszło do resocjalizacji, czy w przypadkach zdiagnozowanej choroby psychicznej, należy badać takich ludzi i ewentualnie ich izolować. Państwo musi mieć takie instrumenty. Społeczeństwo musi być chronione przed takimi osobami. Je należy leczyć.

Rząd ma jakiś pomysł w Pana ocenie na rozwiązanie tej sprawy?

Ta kwestia jest poważna, problem jest niepokojący i skomplikowany. Temat nie jest łatwy, a sprawa do tej pory nie została rozwiązana w jasny sposób. Mamy sytuacje, w których z zakładów karnych wychodzą ludzie niebezpieczni i popełniają kolejne przestępstwa. Nasza inicjatywa pozwala chronić społeczeństwo. Wydaje się, że rząd ma pełną wiedzę w tej sprawie i miał czas, by przygotować stosowne regulacje. Jednak nie widać aktywności w tej sprawie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook