Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Trzeba zabezpieczyć społeczeństwo

26.11.2012

O propozycji Solidarnej Polski ws. zwalnianych z więzienia sprawców największych przestępstw portal Stefczyk.info rozmawia z posłem SP Arkadiuszem Mularczykiem.

Stefczyk.info: W najbliższych latach z polskich więzień zostaną zwolnieni sprawcy najgroźniejszych przestępstw, którzy ponad 20 lat temu zostali skazani na najwyższe możliwe kary. Solidarna Polska przedstawiła projekt ustawy, która pozwoli zmarginalizować zagrożenie związane z tą sytuacją. To poważna sprawa?

Arkadiusz Mularczyk: Od pewnego czasu media alarmują o zagrożeniu, jakie niesie ze sobą zakończenie odbywania kar przez sprawców najbrutalniejszych morderstw czy gwałtów. Okazuje się, że wiele z tych osób nadal stanowi zagrożenie. One często nie zostały zresocjalizowane. Chcemy więc, by była możliwość przebadania każdego przestępcy, który ma opuścić więzienie. Należy sprawdzać, czy doszło do resocjalizacji, czy dane osoby nie cierpią na choroby psychiczne, które powodują, że ci przestępcy nadal są groźni. Dajemy propozycję rozwiązania tej sprawy. Pisaliśmy również do ministra Gowina w tej sprawie. Ten temat musi być zauważony przez wymiar sprawiedliwości.

Dlaczego?

Nie można dopuścić do sytuacji, w której z więzień wychodzą ludzie groźni dla Polaków i mogą stanowić zagrożenie dla społeczeństwa. Na to zgody być nie może. Dlatego chcemy, by przeprowadzane były stosowne badania. Nie można przedłużać kary pozbawienia wolności bez wyroku sądu. Można jednak kierować osoby wychodzące z więzienia na badania lekarskie. Je trzeba badać i ewentualnie kierować na leczenie.

Co się powinno dziać z groźnymi bandytami, którzy wychodzą z więzienia?

Uważamy, że w sytuacjach, w których nie doszło do resocjalizacji, czy w przypadkach zdiagnozowanej choroby psychicznej, należy badać takich ludzi i ewentualnie ich izolować. Państwo musi mieć takie instrumenty. Społeczeństwo musi być chronione przed takimi osobami. Je należy leczyć.

Rząd ma jakiś pomysł w Pana ocenie na rozwiązanie tej sprawy?

Ta kwestia jest poważna, problem jest niepokojący i skomplikowany. Temat nie jest łatwy, a sprawa do tej pory nie została rozwiązana w jasny sposób. Mamy sytuacje, w których z zakładów karnych wychodzą ludzie niebezpieczni i popełniają kolejne przestępstwa. Nasza inicjatywa pozwala chronić społeczeństwo. Wydaje się, że rząd ma pełną wiedzę w tej sprawie i miał czas, by przygotować stosowne regulacje. Jednak nie widać aktywności w tej sprawie.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook