Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Potrzebna walka o prawdę historyczną

31.05.2012

O inicjatywie ustanowienia Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian, dotychczasowych inicjatywach w tej sprawie oraz polityce historycznej portal Stefczyk.info rozmawia z Arkadiuszem Mularczykiem, przewodniczącym KP Solidarna Polska.

Stefczyk.info: Solidarna Polska, PiS, PSL zapowiadają złożenie uchwały dot. upamiętnienia męczeństwa Polaków na Kresach. Dlaczego Państwo z SP się zdecydowali na taką inicjatywę?

Arkadiusz Mularczyk: Zwrócili się do nas przedstawiciele środowisk Kresowych z prośbą o podjęcie takiej inicjatywy. Przygotowaliśmy projekt uchwały. Święto ma zostać ustanowione 11 lipca, więc nasz projekt trafi lada dzień do Sejmu. Chcemy oddać hołd ofiarom z Wołynia i przywrócić pamięć o ich męczeństwie.

To już kolejna próba ustanowienia Dnia Pamięci Męczeństwa Kresowian. Do tej pory Platforma blokowała inicjatywy w tej sprawie. Dlaczego?

Sądzę, że to jest wynik strachu przed mówieniem prawdy w naszych kontaktach z zagranicznymi partnerami. W relacjach z innymi krajami musimy jednak mówić otwarcie o sprawach, które miały miejsce, zarówno tych dobrych, jak i tych złych. Widzimy jednak, że w Polsce istnieje obawa przed reakcjami sąsiadów. Jednak państwa suwerenne powinny prowadzić suwerenną politykę historyczną. Powinny kultywować pamięć o ofiarach czystek, ludobójstwa, eksterminacji. Widzimy, że brak spójnej polityki historycznej odbija się Polsce czkawką.

W jaki sposób?

Widać to choćby przy okazji ostatniej wypowiedzi prezydenta USA, który powiedział o „polskich obozach śmierci”. To świadczy o tym, że polskie państwo przegrywa bitwę o pamięć historyczną, o pamięć o zasługach Polaków. Nasz naród był ofiarą zbrodni ludobójstwa. Niestety partia rządząca nie chce podnosić tych trudnych tematów w kontaktach z innymi państwami, nie chce wchodzić w konflikty.

Słusznie?

Nie, to nie jest strategia korzystna. To powoduje, że zaciera się pamięć o ofiarach, zaciera się pamięć o katach. Każdy suwerenny naród powinien podejmować w sposób suwerenny działania dotyczące polityki historycznej.

Inne kraje tak robią?

Oczywiście. Przypomnę choćby podjętą we Francji uchwałę dotyczącą ludobójstwa Ormian. Ustawa w tej sprawie została uchwalona przez parlament. W niej czytamy, że w Turcji doszło do ludobójstwa na Ormianach. To spowodowało ostry spór między Francją i Turcją, ale mimo tego Paryż twardo zrealizował swoje zamierzenia, walcząc o pamięć historyczną. Wydaje się, że rządzącym dziś Polską brakuje podobnej odwagi, żeby walczyć o pamięć i prawdę historyczną.

Czy ostatnia wypowiedź prezydenta Obamy może otworzyć rządzącym oczy?

Myślę, że jest taka szansa. To jest sygnał ostrzegawczy dla wszystkich Polaków, że lekceważenie tego tematu będzie powodowało zacieranie prawdy historycznej i będzie zamazywało obraz naszej historii. Tu potrzebne są zdecydowane działania, w tym ustawodawcze. To jest przykład drastyczny. Jeśli prezydent sojuszniczego mocarstwa nie ma wiedzy o podstawowych dla nas sprawach, to, co można sądzić o świadomości przeciętnego obywatela USA. To oznacza, że polityka historyczna naszego kraju jest prowadzona w sposób wadliwy.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook