Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: Minister Nowak musi odejść

02.04.2013

Rozmowa z szefem Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska posłem Arkadiuszem Mularczykiem.

Stefczyk.info: Na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się wnioskiem Solidarnej Polski ws. odwołania ministra Sławomira Nowaka. Dlaczego państwo chcą, by minister odszedł?

Arkadiusz Mularczyk: Nasz wniosek uzyskał poparcie również od innych klubów parlamentarnych. Myśmy wysyłali ten wniosek do wszystkich klubów. Ostatecznie uzyskał on poparcie SLD i Ruchu Palikota. Naszą inicjatywę przygotowywaliśmy od ponad dwóch miesięcy. Powodów jest wiele. Zarówno w kwestii transportu kolejowego, jak i drogowego widać szereg zaniedbań w działaniu ministra Nowaka. Od czasu tragedii pod Szczekocinami minister nie podjął wielu ważnych decyzji i inicjatyw, które miałyby wzmocnić poziom bezpieczeństwa. Nie przygotowano również żadnych projektów ustaw w tej sprawie - dotyczących wyszkolenia kolejarzy, regulacji transportu kolejowego. Nie lepiej jest w kwestii transportu drogowego. Mamy zaskakującą politykę fotoradarową, ogromną skalę niewykorzystanych środków na modernizację.

Ostatnio jednak media skupiały się na rzekomym sukcesie, czyli odblokowaniu środków UE na polskie drogi.

To niczego nie zmienia. To przecież nie anuluje wcześniejszych zaniedbań ministra. To nie zmazuje skandali związanych np. z brakiem wypłat dla firm, które budowały autostrady przed Euro 2012. Przecież wiele firm zbankrutowało przy tej okazji. Skala zaniedbań ministra Nowaka jest ogromna. Dlatego wniosek o wotum nieufności został złożony. Wcześniej Sejm zajmował się wnioskiem o konstruktywne wotum nieufności. Teraz jest czas, by przyjrzeć się resortowi transportu.

Takie debaty, takie wnioski mogą komuś otworzyć oczy na to, co dzieje się w Polsce?

Sądzę, że tak. Dzięki takim wnioskom parlament zajmuje się działalnością danego resortu i ministra. To oznacza, że media skupiają się na ważnych tematach. Znikają przynajmniej na chwilę tematy zastępcze. Mówi się o prawdziwych problemach, zwraca się uwagę na to, co ludziom doskwiera, a nie na sztucznie wytworzone tematy. Ostatnio środki przekazy zajmowały się m.in. sprawą wyborów w Platformie Obywatelskiej. One mają się odbyć za pół roku. Jednak obywateli zupełnie nie interesuje, kto będzie szefem PO za sześć miesięcy. Ich interesuje stan dróg, stan transportu, bezpieczeństwo. Te sprawy wpływają na codzienne życie Polaków, a nie narracja mediów, które narzucają nam tematy zastępcze.

Rozmawiał TK
[Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook